گروسی: هیچ نشانه‌ای که ایران بخواهد از پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی خارج شود ندیده‌ام

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروسی:« تحقیقات فعلی که در تلاش برای انجام آن با همکاری ایران هستیم، فعلا ثمربخش نبوده است و همچنان منتظر هستیم این اتفاق رخ دهد. از این بابت متاسفم، که زمانیکه آژانس چیزهای معینی را مطالبه می‌کند و ایران نمی‌خواهد یا به روشی که انتظار می‌رود مشارکت نمی‌کند و ما را به سیاسی‌کاری متهم می کند».

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست خبری دوشنبه ۱۲ سپتامبر درباره موضوعات روز از جمله برنامه اتمی ایران به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد. آقای گروسی تاکید کرد که آژانس همچنان مترصد است تحقیقات در مورد مسائل پادمانی ایران انجام شود. وی در ادامه تصریح کرد که هیچ پیشرفتی در تحقیقات جاری در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران حاصل نشده و شکاف اطلاعاتی آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حال افزایش است.

مدیر کل آژانس گفت: «در تحقیقات فعلی که در تلاش برای انجام آن با همکاری ایران هستیم، فعلا ثمربخش نبوده است و همچنان منتظر هستیم این اتفاق رخ دهد. زمانیکه آژانس چیزهای معینی را مطالبه می‌کند و ایران نمی‌خواهد یا به روشی که انتظار می‌رود مشارکت نمی‌کند و ما را به سیاسی‌کاری متهم می‌کنند و از این بابت متاسفم».

آقای گروسی در ادامه افزود: «قضیه بسیار ساده است. ما آثاری از اورانیوم را در مکان‌هایی پیدا کردیم که هرگز اعلام نشده بودند و اصلا قرار نبود فعالیت هسته‌ای داشته باشند. حالا ما درباره آن سؤال داریم برای من توضیح دهید که چرا این یک درخواست سیاسی است».

وی ابراز امیدواری کرد که ایران هر چه زودتر همکاری با آژانس را آغاز کند: « ما آماده ایم، می خواهیم این اتفاق بیفتد و در کار تشدید و بدتر کردن اوضاع نیستیم. ما فقط می خواهیم این موضوع روشن شود. من واقعا امیدوارم که آنها نگاهشان را به این موضوع تغییر دهند.»

گروسی: امیدوارم که گفتگوها خیلی زود از سر گرفته شوند

مدیر کل آژانس در پاسخ به سئوال دیگری در مورد احتمال خروج ایران از معاهده منع تسلیحات هسته‌ای گفت: «من هیچ نشانه ای دال بر ترک ان پی تی از سوی ایران نمی بینم. ما در اتفاقات اخیر دیدیم که ایران خیلی شفاف درباره تمایلش به انجام تعهداتش تحت معاهده موضع گرفته است. طی یکسال و نیم گذشته من و آژانس درهایی را بازکردیم که تا پیش از این وجود نداشتند تا همکاری در روند اجرای این پروسه حداکثری شود و به دیپلماسی زمان داده شود و راهی ساده تر برای ایران در اجرای تعهداتش یافته شود.»

وی تاکید کرد: «من تحت فشارهای سیاسی زندگی می کنم. ایران، اوکراین هر چه باشد. همیشه زیر فشار سیاسی هستیم. مسئله این است که من با آن فشار سیاسی چه می کنم. من حتی از این ناراحت نیستم. من فکر می کنم که آنها منافع ملی خود را آن گونه که می بینند پیش می برند. به نظر من ایران باید با آژانس همکاری کند و به آژانس احترام بگذارد.»

او همچنین درباره مذاکرات وین از سال گذشته تاکنون گفت: «در یک سال و نیم گذشته آژانس و شخص من کاری نکرده‌ایم جز اینکه درها را باز بگذاریم یا حتی دریچه‌هایی را که وجود نداشتند برای دیپلماسی بسازیم تا ایران بتواند راحت‌تر به تعهداتش عمل کند».

وی افزود: «ما بازرس هستیم، ناظر هستیم و کاری که انجام می دهیم این است که موارد را ارزیابی می کنیم و اطلاعات می دهیم. ما وارد گمانه‌زنی‌ها و حدس زدن نیات و انگیزه‌ها یا اینکه چگونه یک کشور این کار را انجام می دهد نمی‌شویم.»

مدیرکل آژانس تصریح کرد: «اما تعامل با ایران، در سطحی نیست که تمایل دارم شاهدش باشم. البته که نمایندگی دائمی ایران را در اینجا در وین داریم و با آن‌ها در تماس هستیم. معتقدم باید سطح بالاتری از روابط و تعامل را داشته باشیم. پیش‌تر گفت‌وگوهای فشرده‌ای با تهران داشتیم که امیدوارم آن‌ها ادامه پیدا کنند».

نشست خبری روز دوشنبه ۲۱ شهریور (دوازده سپتامبر) در حاشیه برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد که رسیدگی به مسائل مختلف از جمله برنامه هسته‌ای ایران را در دستورکار دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: نمی‌توانیم تضمین کنیم که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌ آمیز است

هشدار گروسی: برنامه هسته‌ای ایران در حال پیشرفت است

گروسی: ایران ۲۷ دوربین تاسیسات هسته‌ای را قطع و حدود ۴۰ دوربین را نگه می‌دارد