Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا بازار خرید و فروش سلاح میان کاربران عراقی در فیسبوک داغ است؟

کلت و صداخفه کن کشف شده در عراق/ آرشیو
کلت و صداخفه کن کشف شده در عراق/ آرشیو Copyright KHALID MOHAMMED/AP2010
Copyright KHALID MOHAMMED/AP2010
نگارش از Matthew HolroydSophia Khatsenkova
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«یافتن سلاح در بخش کامنت های فیسبوک نسبتا راحت است. حتی در صفحاتی با میلیون ها دنبال کننده.»

آگهی

کاربران فیسبوک در عراق با استفاده از ضعف نظارت این شبکه اجتماعی بر محتوای زبان عربی و کردی از این پلتفرم به عنوان محلی برای خرید و فروش سلاح استفاده می کنند. 

براساس گزارش موسسه گفت و گوی اجتماعی، خرید و فروش سلاح گرم در بخش کامنت های فیسبوک در عراق بسیار داغ است. 

فیسبوک بارها به ناتوانی از کنترل محتوای خشونت آمیز و خطرناک به ویژه در خاورمیانه متهم شده است.

متا، شرکت مادر فیسبوک، با کمبود نیروی انسانی برای مواجهه با محتوای ممنوع بسیاری از زبان ها دست و پنجه نرم می کند. 

مصطفی ایاد، از موسسه گفت و گوی اجتماعی می گوید ناتوانی از نظارت بر زبان های عربی و کردی در عراق، فیسبوک را به یک بازار آزاد تجارت اسلحه تبدیل کرده است. آقای ایاد به یورونیوز گفت: «یافتن سلاح در بخش کامنت های فیسبوک نسبتا راحت است. حتی در صفحاتی با میلیون ها دنبال کننده.» 

براساس داده های تحقیقات موسسه گفت و گوی اجتماعی، فقدان نظارت آنچنان جدی است که بسیاری از کاربران نیازی به پنهان کردن قصد و غرض خود هم ندارند. مصطفی ایاد می گوید: «مثلا یک نفر نام کاربری "من سلاح می فروشم" را به زبان کردی برای خود برگزیده است.»

گسترش خرید و فروش سلاح در میان کاربران فیسبوک در عراق، دلایل متفاوتی دارد. شاید مهم ترین عامل این باشد که عرب زبانان یکی از پرشمار و همزمان فزاینده ترین کاربران فیسبوک و دیگر شبکه ها و پیام رسان های متا، نظیر واتس اپ را تشکیل می دهند. 

این وضعیت، تبعات جبران ناپذیری را در زندگی واقعی و نه تنها مجازی در پی داشته است. دو ماه پیش یک دانشجوی ناراضی در کردستان عراق یک مدرس و سپس رئیس دانشکده حقوق دانشگاه محل تحصیل خود را به قتل رساند. او سلاح عامل جرم را از طریق فیسبوک خریده بود. 

آمار قتل با سلاح گرم در عراق از سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا بالاتر است. با وجود ممنوعیت حمل اسلحه گرم، شمار قربانیان عراقی با توجه به نسبت جمعیتی، از شمار مقتولان تسلیحات گرم در ایالات متحده آمریکا، بالاتر است. 

درگیری های مسلحانه بی پایان میان ارتش و پلیس از یک سو و گروه های تروریستی نظیر داعش و همچنین رقابت میان شبه نظامیان گروه های رقیب قومی مذهبی، حسن ناامنی و نیاز به سلاح در میان غیرنظامیان را افزایش می دهد. 

مصطفی ایاد با انتقاد از ضعف نظارت فیسبوک بر کامنت ها و کاربران مرتبط با تجارت اسلحه، خواستار پاسخگویی مدیران متا است و می گوید: «اینکه رنج های بسیاری در زندگی واقعی، از نقص نظارت در فضای مجازی ناشی می شود، پذیرفتنی نیست.»

پس از انتشار گزارش موسسه گفت و گوی اجتماعی، فیسبوک اعلام کرد شماری از حساب های مورد اشاره در این پژوهش را بسته است و شمار پرسنل مورد نیاز برای حذف کامنت های مرتبط با خریدوفروش سلاح را افزایش می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مسلحانه در کرکوک؛ ۷ پلیس عراقی کشته شدند

تجاوز گروهی در متاورس؛ آیا باز هم ردپای خطای فیسبوک در میان است؟

آلمان راهبرد نوسازی صنعت دفاعی و امنیتی خود را با شتاب پیش می‌برد