Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روسیه ادعا کرد: خسارات اخیر در کی‌یف ناشی از موشک‌های «پدافند هوایی اوکراین» است

بخشی از کی‌یف، پایتخت اوکراین که روز چهارشنبه ۲۲ نوامبر ۲۰۲۲ هدف بمباران قرار گرفت
بخشی از کی‌یف، پایتخت اوکراین که روز چهارشنبه ۲۲ نوامبر ۲۰۲۲ هدف بمباران قرار گرفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخش‌های زیادی از اوکراین، از جمله کی‌یف، پایتخت این کشور پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر، یک روز پس از دور تازه‌ حملات گسترده ارتش روسیه که به‌طور ویژه زیرساخت‌های انرژی را هدف قرار داد، عمدتاً بدون برق و آب لوله‌کشی بود.

آگهی

کرملین با رد ادعای مقامات اوکراینی مبنی بر حمله هوایی و موشکی روز چهارشنبه ارتش روسیه به اهدافی در کی‌یف، پدافند هوایی اوکراین را منشا خسارات وارده به این شهر معرفی کرد.

مقامات وزارت دفاع روسیه مدعی هستند که خسارات اخیر وارد آمده به پایتخت اوکراین بر اثر اصابت «موشک‌های اوکراینی و خارجی» است که در بخش‌های مسکونی فرود آمده‌اند.

ایگور کوناشنکف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این خصوص تصریح کرد: «هیچ حمله‌ای به پایتخت اوکراین انجام نشده است. تمام خساراتی که کی‌یف در این شهر گزارش کرده ناشی از فرودآمدن موشک‌های سامانه‌های پدافندی خارجی و اوکراینی است که در مناطق مسکونی پایتخت نصب شده است.»

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در عین حال تاکید کرد که «حملات گسترده» روز گذشته (چهارشنبه) نظامیان کشورش در کل علیه «سامانه فرماندهی نظامی اوکراین و زیرساخت های انرژی مرتبط با آن» صورت گرفته است.

وی افزود که «هدف حملات از پیش تعیین شده و کلیه برنامه‌ریزی‌ها در این خصوص محقق شده است، همه اهداف مشخص شده مورد اصابت قرار گرفته است.»

این مقام ارشد نظامی روسیه همچنین تاکید کرد که بمباران‌های اخیر، امکان آسیب رساندن به تاسیسات حمل و نقل ریلی که از آن برای «جابجایی تسلیحات خارجی، تجهیزات نظامی و نیروهای ذخیره ارتش اوکراین» استفاده می‌شود را فراهم کرده است.

بخش‌های زیادی از اوکراین، از جمله کی‌یف، پایتخت این کشور پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر، یک روز پس از دور تازه‌ حملات گسترده ارتش روسیه که به‌طور ویژه زیرساخت‌های انرژی را هدف قرار داد، عمدتاً بدون برق و آب لوله‌کشی بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز چهارشنبه در اظهاراتی که از طریق ویدئو کنفرانس با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در میان گذاشت روسیه را به دلیل حمله به زیرساخت‌های انرژی کشورش به ارتکاب «جنایت علیه بشریت» محکوم کرد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «چندین میلیون نفر در دمای زیر صفر درجه بدون منبع انرژی، بدون گرمایش و بدون آب مانده‌اند بدیهی است که این جنایت علیه بشریت است».

از سوی دیگر، پاریس نیز روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به حملات گسترده روز چهارشنبه به زیرساخت‌های حیاتی در اوکراین، روسیه را به ارتکاب «جنایت جنگی» متهم کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه در این بیانیه تاکید کرده است که بمباران‌های روز گذشته علیه «هیچ هدف نظامی» انجام نشده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور زلنسکی تلفات نیروهای اوکراین در جنگ را بین «۱۰ تا ۱۳ هزار» نفر تخمین زد

پای سخن بازماندگان جنایت هولودومور در اوکراین

جنگ اوکراین؛ بمب‌های هدایت شونده روسیه در خارکیف ۳ نفر را کشتند و ۵۲ نفر را زخمی کردند