کی‌یف از ساکنان خرسون و میکولائیف خواست به‌دلیل سرما وقطعی آب و برق به مناطق‌ امن‌تر نقل‌مکان کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
بارش برف و فصل سرما در اوکراین ۱۷ نوامبر ۲۰۲۲
بارش برف و فصل سرما در اوکراین ۱۷ نوامبر ۲۰۲۲   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات اوکراین از ساکنان مناطق جنوبی خرسون و میکولائیف خواستند با توجه به سرد شدن هوا و سخت تر شدن شرایط زندگی، این مناطق را تخلیه کنند. با آغاز فصل سرما کی‌یف نگران تامین گرمایش و برق و آب است و این در حالیست که حملات هوایی روسیه همچنان و با شدت ادامه دارد.

طبق آخرین آمار رسمی حدود ده میلیون نفر از مردم اوکراین یعنی چیزی معادل یک سوم جمعیت این کشور به برق دسترسی ندارند.

این در حالیست که نیروگاه ژاپوریژیا که مسئولیت تامین حداقل ۲۵ درصد برق مورد نیاز اوکراین‌را برعهده داشت، عملا از مدار خارج شده است. بیش از نیمی از تاسیسات انرژی اوکراین در جریان حملات روسیه آسیب دیده و بخش اعظم آن از مدار خارج شده‌اند. برودت هوا در برخی مناطق به منهای ۲۰ درجه رسیده است.

کی‌یف از ساکنان این مناطق که پس از اشغال چند ماهه توسط نیروهای روسیه، آزاد شده اند خواسته تا به مناطق امن‌تر در مرکز و غرب کشور نقل مکان کنند. وزارت کشور اوکراین از ارائه تسهیلات ویژه دولتی برای انتقال و اسکان مجدد ساکنان این مناطق خبر داده است.

برخی از مقامات اوکراین از شهروندانی که استطاعت مالی و امکانش را دارند خواسته‌اند تا با خروج موقتی و چند ماهه از پایتخت و کشور، زمینه کاهش مصرف و صرفه‌جویی برق برای استفاده در مراکز حساس و درمانی را فراهم کنند. کی‌یف از شهروندان مقیم خارج از کشور هم خواسته در فصل زمستان به اوکراین بازنگردند.

در همین حال سازمان جهانی بهداشت هم نسبت به زمستان سرد اوکراین هشدار داده و تاکید کرده که سرما جان چندین میلیون اوکراینی را تهدید می‌کند. در بیانیه دفتر منطقه‌ای این سازمان آمده است که حمله به زیرساخت‌های درمانی و انرژی اوکراین موجب شده تا صدها بیمارستان و مرکز درمانی نتوانند بعلت کمبود آب و برق و سوخت از ظرفیت کامل خود استفاده کنند.

سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده چیزی بین ۲ تا ۳ میلیون نفر اوکراینی دیگر طی روزها و هفته های آینده خانه و کاشانه خود را رها کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید