ثبت بهترین عملکرد بورس استانبول در ۲۳ سال گذشته؛ سهام پناهگاه «فراریان از تورم» در ترکیه شد

بورس استانبول
بورس استانبول Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بورس ترکیه در سالی که اکثر بازارهای سهام در سراسر جهان در رکود معاملات یا نوسان نزولی قیمت‌ها و شاخص‌ها گرفتارند، بهترین عملکرد خود را طی ۲۳ سال گذشته ثبت کرد.

آگهی

بورس ترکیه در سالی که اکثر بازارهای سهام در سراسر جهان در رکود معاملات یا نوسان نزولی قیمت‌ها و شاخص‌ها گرفتارند، بهترین عملکرد خود را طی ۲۳ سال گذشته ثبت کرد.

شاخص قیمت سهام ۱۰۰ شرکت برتر بورس استانبول در جریان معاملات سال ۲۰۲۲میلادی، بر مبنای دلار آمریکا ۷۸ درصد و بر پایه لیر ترکیه بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافت؛ رشدی که از سال ۱۹۹۹ تا کنون بی‌سابقه بوده است.  

به اعتقاد کارشناسان، رشد کم سابقه شاخص بورس استانبول بیش از همه متاثر از بدل شدن این بازار به «پناهگاهِ پس‌اندازهای گریزان از دچار شدن به افت ارزشِ ناشی از جهش نرخ تورم در ترکیه» است. 

نرخ تورم در ماه اکتبر از ۸۵ درصد نیز فراتر رفت، نرخی که در ۲۴ سال گذشته و از ژوئن ۱۹۹۸ تا کنون بی‌سابقه بود. پیش‌بینی بانک مرکزی ترکیه نیز نشان می‌دهد که نرخ تورم در این کشور تا پایان سال جاری میلادی به پایین‌تر از ۶۵.۲ درصد نخواهد رسید و همچنان جزء بالاترین نرخ‌های تورم در جهان باقی خواهد ماند. 

افزایش نرخ تورم در ترکیه از پاییز گذشته و در پی اقدام بانک مرکزی این کشور مبنی بر کاهش نرخ بهره پایه از ۱۹ به ۱۴ درصد همزمان با سقوط ارزش لیر و تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، سرعت گرفت. بانک مرکزی ترکیه تحت فشار رئیس جمهوری این کشور، نرخ بهره را طی یکسال گذشته به ۱۰.۵ درصد رسانده است. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

روند صعودی نرخ تورم و ادامه کاهش نرخ بهره بانکی موجب شده تا سرمایه‌گذاری در بورس در میان مردم ترکیه محبوب شود. چنان که بر اساس آمار سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار ترکیه، تعداد کدهای معاملاتی باز شده برای سرمایه گذاران خرد از ابتدای سال جاری میلادی تا ۱۸ نوامبر ۳۲ درصد افزایش یافته و شمار آنها به ۳.۱ میلیون نفر رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت تورم ۷۹ درصدی در ترکیه؛ افزایش ماهانه قیمت‌ها به پای رکورد ایران نرسید

سرمایه گذاران بزرگ پس از ۳۰ سال دوباره عاشق بازار سهام ژاپن شده‌اند، چرا؟

قیمت بیت‌کوین به بالاترین میزان خود در ۲۷ ماه گذشته رسید