Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادامه طغیان تورم با کاهش نرخ بهره در ترکیه؛ اردوغان: به زودی جهان به نسخه ما روی می‌آورد

آنکارا
آنکارا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ماه گذشته میلادی، افزایش ۸.۳۴ درصدی قیمت پوشاک بیشترین سهم را در افزایش تورم ماهانه داشته و جهش ۱۱۷.۱۵ درصدی متوسط هزینه حمل و نقل به دلیل بالا رفتن قیمت بنزین رخ داده، بالاترین سهم را در افزایش نرخ تورم سالانه داشته است.

آگهی

نرخ تورم سالانه منتهی به اکتبر در ترکیه به ۸۵.۵۱ درصد رسید، نرخی که در ۲۴ سال گذشته و از ژوئن ۱۹۹۸ تا کنون بی‌سابقه است.

موسسه آمار ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد، نرخ تورم ماهانه نیز در اکتبر گذشته ۳.۵۴ درصد بوده است. در ماه گذشته میلادی، افزایش ۸.۳۴ درصدی قیمت پوشاک بیشترین سهم را در افزایش تورم ماهانه داشته و جهش ۱۱۷.۱۵ درصدی متوسط هزینه حمل و نقل به دلیل بالا رفتن قیمت بنزین رخ داده، بالاترین سهم را در افزایش نرخ تورم سالانه داشته است.

اما کارشناسان منتقد دولت معتقدند که نرخ تورم رسمی بسیار پایین‌تر از میزان واقعی افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست. به طوری که گروه تحقیقات تورم (ENAG) روز پنجشنبه با زیر سوال بردن آمار رسمی اعلام کردند که نرخ تورم ماهانه در اکتبر گذشته ۷.۱۸ درصد بالا رفته و نرخ تورم سالانه به ۱۸۵ درصد رسیده است.

در مقابل، کارشناسان اقتصادی دیگری هم هستند که بر این باورند که نرخ تورم در ترکیه به اوج خود رسیده و روند نزولی آن در ماه‌های باقی مانده از سال آغاز خواهد شد. 

ترکیه از نوامبر ۲۰۲۱ میلادی و طی ۱۲ ماه گذشته شاهد نرخ تورم بالای ۲۰ درصد بوده است.

افزایش نرخ تورم در ترکیه از پاییز گذشته و در پی اقدام بانک مرکزی این کشور مبنی بر کاهش ۵ واحد درصدی نرخ بهره و اعلام نرخ ۱۴ درصدی همزمان با سقوط ارزش لیر و تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، سرعت گرفت. 

نرخ برابری هر لیر ترکیه در سال گذشته میلادی ۴۴ درصد و در سال جاری میلادی هم حدود ۴۰ درصد در مقابل دلار آمریکا کاهش یافته است. در حال حاضر هر دلار آمریکا در برابر ۱۸.۶۲ لیر مبادله می‌شود. این نرخ یکسال پیش ۹.۶۴ بود و در ابتدای ژانویه گذشته ۱۳.۳۲ بود. 

همزمان، نرخ بهره نیز با تصمیم بانک مرکزی ترکیه و تحت فشار رئیس جمهوری این کشور به ۱۰.۵ درصد رسیده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

آقای اردوغان معتقد است که افزایش صادرات، تولید و اشتغال با اتکا به تسهیلات ارزان بانکی و لیر تضعیف شده در برابر ارزهای عمده جهان به کاهش نرخ تورم منجر می‌شود. اعتقادی که بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته بر خلاف آن عمل می‌کنند و برای کاهش نرخ تورم دست به کار پایین آوردن نرخ بهره شده‌اند.

رئیس جمهوری ترکیه در تازه‌ترین اظهار نظر خود در این خصوص گفته است: «در حالی که کل جهان با بالاترین نرخ تورم در ۷۰ سال گذشته و در سطح ۶۰ درصد دست و پنجه نرم می‌کند ولی چرخ‌های اقتصاد کشور ما در حال چرخش است و در عین حال، از سازمان ملل گرفته تا بسیاری از اقتصاددانان با رابطه‌ علت و معلولی که ما بین تورم و نرخ بهره برقرار کرده‌ایم، موافق هستند و پس از سال جدید، بقیه جهان هم به سراغ نرخ‌های بهره پایین‌تر خواهند رفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت چگونگی رابطه تورم و جیب مردم؛ مهار افزایش قیمت‌ها وظیفه کیست؟

ثبت تورم ۷۹ درصدی در ترکیه؛ افزایش ماهانه قیمت‌ها به پای رکورد ایران نرسید

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد