Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پرواز موفق هواپیمای نظامی با سوخت ۱۰۰ درصد پایدار با استفاده از روغن خوراکی

RAF Voyager
RAF Voyager Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این جت روز چهارشنبه هفته گذشته در منطقه آکسفوردشر به هوا برخاست و سوخت این پرواز ۹۰ دقیقه‌ای ترکیبی بود از پسماندهای تجدیدپذیر خوراکی‌ها و همچنین چربی و روغن.

آگهی

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا می‌گوید موفق شده یک هواپیمای نظامی ترابری را با استفاده ۱۰۰ درصدی از سوخت‌های پایدار آزمایش کند. این نخستین آزمایش موفق در استفاده از پسماندهای تجدیدپذیر در تهیه سوخت یک جت نظامی در سطح جهان است. 

در این عملیات آزمایشی یک فروند RAF Voyager که از آن به‌عنوان معادل نظامی ایرباس A330 هم یاد می‌شود، برای نخستین بار در آسمان بریتانیا با استفاده از سوخت پایدار به پرواز درآمد. مزیتی در پاسداری از محیط‌ زیست که می‌تواند تا ۸۰ درصد اثرات گازهای گلخانه‌ای را در مقایسه با سوخت‌های رایج فسیلی موتورهای جت کاهش دهد.

این جت روز چهارشنبه هفته گذشته در منطقه آکسفوردشر (Oxfordshire) به هوا برخاست و سوخت این پرواز ۹۰ دقیقه‌ای ترکیبی بود از پسماندهای تجدیدپذیر خوراکی‌ها و همچنین چربی و روغن.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بارونز گولدی یکی از مقامات عالیرتبه وزارت دفاع بریتانیا با ابراز خرسندی از این آزمایش موفقیت‌آمیز، این اقدام را یکی از اهداف بلندپروازانه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا برای رسیدن به «تولید صفر گازهای گلخانه‌ای» تا سال ۲۰۴۰ برشمرد. این کار همچنین می‌تواند راه را برای استفاده دیگر هواپیماهای نظامی و مسافربری در استفاده از سوخت‌های تجدید‌پذیر هموار کند.

ماه نوامبر گذشته هم یک هواپیمای کوچک بریتانیایی با استفاده از ۱۵ لیتر سوخت ترکیبی به پرواز درآمد که در نوع خود اولین در دنیا بود. در تهیه این سوخت سنتتیک از مخلوط آب و دی‌اکسید کربن تحت فشار در کنار جریان الکتریسیته برای به حرکت درآوردن هواپیما استفاده شده بود.

استفاده از سوخت‌های زیستی‌هوانوردی البته قدمتی چندین ساله دارد و تاکنون پروازهای متعددی با استفاده از سوخت‌های ترکیبی در سطح دنیا آزمایش شده و هدف اصلی همه آن‌ها کاستن از ردپای کربن در اثرات زیست‌محیطی هوانوردی است.

در ماه آوریل گذشته هم یک فروند ایرباسA ۳۸۰ برای اولین بار مسیر ۴۵ دقیقه‌ای بین تولوز و بوردو در جنوب‌غربی فرانسه در حالی که سوخت موتور چهارمش از روغن خوراکی تهیه شده بود را با موفقیت طی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقیب چینی ایرباس «ای۳۲۰» برای انجام نخستین پرواز تجاری آماده می‌شود

هواپیمای فضایی بدون سرنشین خورشیدی پس از ۹۰۸ روز پرواز به زمین نشست

ویدئو؛‌ وقتی موتور هواپیما در حین پرواز آتش می‌گیرد