Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توتال تولید سوخت هواپیما از پسماند روغن خوراکی را آغاز کرد

استفاده محدود از سوخت‌های با منشاء گیاهی در اروپا
استفاده محدود از سوخت‌های با منشاء گیاهی در اروپا Copyright ALAIN JULIEN/AFP
Copyright ALAIN JULIEN/AFP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حال حاضر سوخت ماندگار و پاک هواپیما به نسبت ۵۰ درصد با نفت سفید مخلوط و استفاده می‌شود. قرار است تا پایان دهه جاری، استفاده از نفت سفید در هوانوردی فرانسه به صفر برسد.

آگهی

شرکت توتال اعلام کرد کار تولید سوخت هواپیما با استفاده از پسماند روغن خوراکی مصرف شده را در دو کارخانه در فرانسه آغاز کرده است.

این تصمیم بخشی از سیاست‌گذاری عمده برای کاهش آلاینده‌های سوخت‌های فسیلی، به‌ویژه ذرات کربن و جلوگیری از گرمایش بیشتر زمین به شمار می‌رود.

براساس بیانیه شرکت توتال که یکی از غول‌های صنعت انرژی و نفت و گاز جهان به شمار می‌رود، اینگونه سوخت ماندگار و بیولوژیک از همین ماه در اختیار فرودگاه‌های فرانسه قرار خواهد گرفت. بنابر این بیانیه، سوخت جدید که با نام اختصاری SAF معرفی شده تنها از منبع چربی‌های طبیعی نظیر پسماند روغن خوراکی و چربی‌های حیوانانی تولید خواهد شد و توتال در این پروژه به‌هیچ وجه سراغ روغن گیاهی نخواهد رفت.

دو کارخانه شرکت توتال در جنوب شرق و جنوب غرب فرانسه، ویژه تولید حلّال و مایعات پاک‌کننده، از این پس کار تولید سوخت هواپیما از پسماند روغن خوراکی را انجام خواهند داد.

JEAN AYISSI/AFP
سوخت پاک توتال برای خودروها پروژه‌ای دراز مدت استJEAN AYISSI/AFP

شرکت توتال، معمولا یکی از اهداف انتقادها و حملات سازمان‌های حمایت از محیط زیست و به‌ویژه صلح سبز است.

براساس اهداف جهانی تصویب شده از در پیمان‌های مقابله با گرمایش ‌زمین و تغییرات اقلیمی، صنعت هوانوری باید تا سال ۲۰۱۵ میزان تولید ذرات کربن را ۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۰۵ کاهش دهد. استفاده از سوخت‌های جایگزین و پاک، راهکار اصلی دستیابی به این هدف است.

شرکت توتال متعهد شده است که از سال ۲۰۲۴ سالانه ۱۷۰ هزار تن سوخت پاک هواپیما در پالایشگاه گراندپوییت در نزدیکی پاریس تولید کند. این غول انرژی جهان برای تغییر کاربری این سایت ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری کرده است.

در حال حاضر سوخت ماندگار و پاک هواپیما به نسبت ۵۰ درصد با نفت سفید مخلوط و استفاده می‌شود. قرار است تا پایان دهه جاری، استفاده از نفت سفید در صنعت هوانوردی فرانسه به صفر برسد.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر جلوی روند کنونی گرمایش گرفته نشود، بسیاری از بخش‌های کره زمین تا کمتر از دو قرن دیگر قابلیت زیست را از دست خواهند داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمل و نقل هوایی در سال ۲۰۲۴ با جابجایی حدود ۵ میلیارد مسافر رکورد خواهد زد

گزارش سازمان جهانی هواشناسی: رکورد روزهای به شدت گرم در اروپا سال گذشته شکست

سیل دبی نتیجه تغییرات آب و هوایی بود یا باروری ابرها؟