اعتراضات ضد‌حکومتی در شهرهای مختلف ایران؛ یونیسف: کشته شدن ۵۰ کودک در ایران وحشتناک است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مراسم تدفین کیان پیرفلک در ایذه و چندین کشته شده حوادث اخیر برگزار شد
مراسم تدفین کیان پیرفلک در ایذه و چندین کشته شده حوادث اخیر برگزار شد   -  کپی رایت  عکس از شبکه‌های اجتماعی؛ اعتراضات در شهر پاوه، استان کرمانشاه

سومین روز از تجمع‌های اعتراضی به مناسبت سالگرد آبان ۱۳۹۸ در حالی در شماری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران برگزار شد که میزان خشونت‌ها و سرکوب‌ها شدید گزارش می‌شود. 

طبق گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی شماری از معترضان در شهر خمین، زادگاه روح الله خمینی موزه-خانه وی را آتش زدند با این حال برخی از رسانه‌های داخل ایران این موضوع را تکذیب کردند. همزمان، واکنش‌های گسترده نسبت به کشته شدن کیان پیرفلک، کودک ۱۰ ساله ایذه‌ای همچنان ادامه دارد. 

آخرین اخبار و گزارش‌ها از اعتراضات ایران در روز جمعه ۲۷ آبان برابر با ۱۸ نوامبر را در این گزارش بخوانید.

18.11.2022
22:19

تظاهرات گسترده ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران 

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد روز جمعه شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات سراسری ضد حکومتی بوده است. 

هرچند به دلیل فیلترینگ و محدودیت‌ها در ایران امکان بررسی دقیق وضعیت‌ شهرهای مختلف ایران وجود ندارد اما دست‌کم در اهواز، ایذه، اردیبل، زاهدان، قزوین، بابل، بوکان، ایرانشهر، راسک، خاش،  کامیاران، چابهار، مهاباد، تویسرکان، خوی، بندر دیر، پیرانشهر، سمیرم، پاوه و خمین حضور گسترده مردم معترض گزارش شده است. 

نیروهای امنیتی در بسیاری از این شهرها تلاش کردند تظاهرات و تجمعات مردمی را سرکوب کنند و گزارش‌هایی هم از تیراندازی به معترضان منتشر شده است. 

هرچند آمار رسمی از شمار افرادی که در اعتراضات اخیر ایران جان باخته‌اند در دست نیست اما سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند در حدود دو ماه دست‌کم ۳۴۲ نفر کشته شده‌اند. حدود ۵۰ نفر از جانباختگان کودک هستند.  

عکس از شبکه‌های اجتماعی؛ شهر دشتی از توابع پارسیان در هرمزگان
18.11.2022
19:24

یونیسف: کشته شدن ۵۰ کودک در ایران وحشتناک است 

یونیسف در بیانیه‌ای مطبوعاتی به کشته شدن کودکان در جریان اعتراضات ایران واکنش نشان داد و آن‌را «وحشتناک» خواند. 

دفتر نمایندگی صندوق کودکان ملل متحد در این بیانیه که مناسبت روز جهانی کودک منتشر کرده همچنین می‌گوید به شدت نگران گزارش‌های مربوط به کشته و زخمی شدن کودکان در ایران است. 

یونیسف همچنین می‌گوید با وجود نبود آمار رسمی، تاکنون دست‌کم ۵۰ کودک در جریان اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که آماری وحشتناک است. 

18.11.2022
22:57

محسن رضایی: تیراندازی ایذه با سلاح‌هایی بوده که نیروهای ایرانی از آنها استفاده نمی‌کنند

محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئيسی می‌گوید در تیراندازی ایذه گلوله‌هایی که استفاده شده، همگی با سلاح‌هایی چون کلاشنیکف یا جنگی بوده است. 

این نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری همچنین مدعی شد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از این سلاح‌ها استفاده نمی‌کنند. 

وی همچنین در ادامه تیراندازی ایذه را برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده خواند و افزود: «یک تیم بیست نفره از قبل سازماندهی شده بود و برنامه ریزی کرده بودند و حتی ۲۴ ساعت قبل دوربین ها را از کار می اندازند و خود این نیز علامت برنامه ریزی است و بعد در چند نقطه به طور سازمان یافته آرایش می‌گیرند و تیراندازی می‌کنند.»

آقای رضایی در حالی این ادعاها را مطرح می‌کند که مقام‌های جمهوری اسلامی در طی حدود دو ماه اخیر در اظهارنظرهایی مشابه کشته شدن معترضان را به عواملی جز سرکوب دستگاه‌های امنیتی مرتبط دانسته‌اند. 

18.11.2022
22:36

سخنگوی قوه قضائيه: تاکنون برای ۵ نفر حکم اعدام صادر شده است

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائيه می‌گوید این نهاد تاکنون برای ۵ نفر از معترضان حکم اعدام صادر کرده است. 

او همچنین مانند دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی کشتار در شهر ایذه را «تروریستی» خواند و افزود: «تاکنون ۱۳ نفر در این رابطه دستگیر شده‌اند که از این تعداد یک نفر با قرار تامین آزاد شده است.»  

سخنگوی قوه قضائيه در ادامه با تهدید دوباره معترضان، آن‌ها را «مخل امنیت و روان مردم» خواند و افزود: «قوه قضائيه بدون مماشات و ارفاق، نسبت به مجازات عاملان و مباشران اقدام می‌کند و تاکنون برای ۵ نفر از آنها حکم اعدام صادر کرده است.»  

18.11.2022
20:45

علی کریمی: به بازیکنان تیم ملی توصیه می‌کنم در یک بیانیه مشترک از جمهوری اسلامی بخواهند به کشتار مردم پایان دهد

علی کریمی در گفتگو با مکس امینی، کمدین ایرانی، آمریکایی که تیزر کوتاهی از آن منتشر شده به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران توصیه کرده در یک بیانیه مشترک از تصمیم‌گیران جمهوری اسلامی بخواهند از کشتار مردم دست بردارند. 

اسطوره پیشین فوتبال ایران همچنین با اشاره به اینکه خیلی دوست داشته به جای بازیکنان فعلی تیم ملی باشد، افزود: «بسیاری از کسانی که این روزها کشته شده‌اند طرفداران فوتبال و حتی طرفداران همین بازیکنان تیم ملی بوده‌اند.» 

18.11.2022
20:15

واکنش باشگاه آ اس رم به کشته شدن کیان پیرفلک 

حساب فارسی باشگاه آ اس رم در توییتر با انتشار تصویری از رنگین کمان بر فراز ورزشگاه المپیکو، به کشته شدن کیان میرفلک کودک ۱۰ ساله ایذه‌ای واکنش نشان داد. 

باشگاه آ اس رم همچنین در کنار این تصویر جمله «به نام خدای رنگین کمان» را به اشتراک گذاشته است. 

18.11.2022
19:05

فرهادی: ایران دیگر آن کشور پیشین نخواهد بود 

اصغر فرهادی، کارگردان سرشناس ایران ضمن ابراز همبستگی با معترضان در ایران تاکید کرد که کشور در «لحظه‌ای فوق‌العاده سرنوشت‌ساز» قرار گرفته که می‌تواند با دستان خود سرنوشتش را تعیین کند. 

آقای فرهادی در حاشیه جشنواره فیلم مراکش همچنین گفت: «پرسش اینجاست که این جنبش‌ها و اعتراضات به کجا می‌رسد؟ آیا اتحاد میان ایرانیان که لازمه حرکت رو به جول برای کشور است حفظ خواهد شد؟ به هر ترتیب ایران دیگر همان کشوری نخواهد بود که پیش از جنبش اعتراضی کنونی وجود داشت.» 

این کارگردان برنده اسکار پیش از این هم از مردم در سراسر دنیا خواسته بود که با اعتراضات ایران اعلام همبستگی کنند. 

18.11.2022
18:03

فرمانده نیروی زمینی ارتش: باید از خود آغاز کنیم و خرمشهر از دست رفته را دوباره فتح کنیم

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش می‌گوید دشمن تلاش دارد در جامعه اعتقادزدایی و باورزدایی کند. این فرمانده ارتش با اشاره به اعتراضات اخیر، شبکه‌های اجتماعی را ابزار دشمن خواند و افزود: «امروز جنگ شناختی روی ذهن افراد برای باورزدایی و اعتقاد زدایی برنامه‌ریزی شده و در جامعه ما عمل می‌شود.»

کیومرث حیدری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به جنگ ۸ ساله ایران و عراق گفت: « امروز یکی از خرمشهرها، باور‌های ما است که در جنگ شناختی مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است، باید اول از خودمان و خانواده خود آغاز کنیم و به خودمان بیاییم و خرمشهر از دست رفته را دوباره فتح کنیم

18.11.2022
17:56

رخشان بنی‌اعتماد: امیدوارم مرگ کیان ۹ ساله معصوم تا ابد خواب را از چشمانتان بگیرد

رخشان بنی‌اعتماد، نویسنده و کارگردان سرشناس سینمای ایران با انتشار ویدئویی بدون حجاب در صفحه اینستاگرام خود، خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «امیدوارم اگر خون این‌همه جوان در طول همه این سال‌ها شما را به خودتان نیاورده، مرگ کیان ۹ ساله معصوم تا ابد خواب را از چشمانتان بگیرد.»

وی همچنین درباره دلیل سکوتش تا به این لحظه و با وجود گذشت بیش از ۶۰ روز از آغاز اعتراضات ایران گفت: «به خودم اجازه حرف زدن ندادم تا مبادا حمایت من از اعتراض به حق جوان‌ها باعث کشته‌شدن حتی یک نفر بیشتر بشود.»

18.11.2022
17:29

علی کریمی در نخستین مصاحبه پس از خروج از ایران: حتی اگر من را کشتند، هدف مردم از علی کریمی مهم‌تر است

علی کریمی ستاره پیشین فوتبال ایران برای نخستین بار پس از خروج از کشور یک مصاحبه تصویری انجام داده و به پرسش‌های مکس امینی، کمدین ایرانی آمریکایی پاسخ داده است. 

در تیزر کوتاهی که از این گفتگو منتشر شده کریمی تایید می‌کند که از دوبی خارج شده اما اشاره‌ای به محل کنونی زندگی او نشده است. 

ستاره پیشین باشگاه پرسپولیس و تیم ملی ایران در بخشی از این مصاحبه تاکید کرده حتی در صورتی که خبر کشته شدن او منتشر شد، مردم نباید هدف خود را که از علی کریمی و امثال او بزرگ‌تر و ارزشمندتر است، فراموش کنند.