تنش در روابط پاریس و رم؛ کشتی حامل پناهجویان در ساحل جنوب فرانسه پهلو می‌گیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کودکی بر روی عرشه کشتی حامل پناهجویان که قرار است در جنوب فرانسه پهلو بگیرد
کودکی بر روی عرشه کشتی حامل پناهجویان که قرار است در جنوب فرانسه پهلو بگیرد   -  کپی رایت  AP Photo

فرانسه در واکنش به خودداری ایتالیا از صدور اجازه ورود به یک کشتی حامل پناهجویان اعلام کرد که پذیرش ۳۵۰۰ پناهجو از این کشور را به حالت تعلیق در می‌آورد. 

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه گفت که کشتی «اُشآن وایکینگ» که ایتالیا به آن اجازه پهلوگیری نداد روز جمعه وارد بندر تولون در جنوب فرانسه خواهد شد. این کشتی که هم‌اکنون در نزدیکی جزیره کُرس در دریای مدیترانه قرار دارد حامل بیش از ۲۳۰ پناهجو است. 

وزیر کشور فرانسه تاکید کرد که پاریس «به طور استثنایی» با پهلوگیری این کشتی موافقت کرده است. به گفته وی یک سوم پناهجویان حاضر در این کشتی در فرانسه اسکان خواهند یافت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ژرالد دارمنن افزود که آن دسته از پناهجویان که واجد شرایط پناهندگی نباشند به طور مستقیم از فرانسه اخراج خواهند شد. او همچنین از رفتار «غیرقابل درک» مقامات ایتالیایی در قبال کشتی «اُشآن وایکینگ» انتقاد کرد. 

در مقابل ماتئو پیانتدوسی، وزیر کشور ایتالیا انتقادهای پاریس و تعلیق پذیرش ۳۵۰۰ پناهجو از کشورش را «کاملا غیرقابل درک» توصیف کرد. وی گفت: «عکس‌العمل فرانسه در قبال پذیرش ۲۳۴ پناهجو کاملا غیرقابل درک است، آن هم در حالی که ایتالیا تنها در سال جاری ۹۰ هزار نفر از آنها را در خاک خود پذیرفته است.»

پاریس اعلام کرده است که رویکرد رم در قبال این کشتی حامل پناهجویان پیامدهایی را برای «روابط دوجانبه» بین دو کشور به دنبال خواهد داشت. 

تنش کنونی در روابط فرانسه و ایتالیا یادآور وضعیت مشابهی در روابط دو کشور در دوره فعالیت ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین ایتالیا است. دولت جورجا ملونی، نخست‌وزیر جدید ایتالیا که اولین دولت این کشور پس از جنگ جهانی دوم با محوریت جریان راست افراطی است مانند دولت اول جوزپه کنته، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا بر لزوم مقابله با موج ورود پناهجویان به این کشور تاکید کرده است.