Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جورجا ملونی خود را «ضد فاشیسم» خواند و بر پایبندی ایتالیا به اتحادیه اروپا و ناتو تاکید کرد

نطق جورجا ملونی، نخست وزیر جدید ایتالیا در پارلمان کشورش
نطق جورجا ملونی، نخست وزیر جدید ایتالیا در پارلمان کشورش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقابله با مهاجرت غیرقانونی به خصوص از آفریقا از دیگر محورهای نطق جورجا ملونی در پارلمان ایتالیا بود که به تشریح سیاست‌های کلی دولت وی اختصاص داشت.

آگهی

نخست وزیر جدید ایتالیا که رهبری حزب یک راست‌گرای افراطی را بر عهده دارد روز سه‌شنبه هرگونه نزدیکی میان خود و دولت تحت رهبری‌اش با فاشیسم را رد کرد.

جورجا ملونی، یک ماه پس از پیروزی تاریخی ائتلاف احزاب راست در انتخابات زدورس قانونگذاریِ ایتالیا که به ریاست وی بر دولت کشورش منجر شد در جمع نمایندگان پارلمان گفت که هیچگونه احساس نزدیکی با فاشیسم ندارد.

وی که در دوران جوانی از ستایشگران موسولینی بود تاکید کرد: «من هرگز با رژیم‌های ضد دموکراتیک احساس نزدیکی و همسویی نداشته‌ام؛ با هیچ رژیمی از جمله فاشیسم.»

مقابله با مهاجرت غیرقانونی به خصوص از آفریقا به کشورش از دیگر محورهای نطق جورجا ملونی در پارلمان ایتالیا بود که به تشریح سیاست‌های کلی دولت وی اختصاص داشت.

رهبر حزب راست افراطیِ «براداران ایتالیا» تاکید کرد که دولت تحت رهبری وی جلوی «خروج غیرقانونی» از آفریقا به سمت شبه جزیره ایتالیا را خواهد گرفت.

خانم ملونی در این زمینه تصریح کرد که دولت ایتالیا مصمم است مهاجرت غیرقانونی از آفریقا به کشورش را متوقف کند و راه قاچاق انسان در دریای مدیترانه را ببندد.

پایبندی ایتالیا بر تعهدات اروپایی و مشارکت با ناتو

نخست وزیر جدید و راستگرای ایتالیا سپس بر پایندی بر تعهدات اروپایی و نیز پیمان‌های نظامی و دفاعی با غرب تاکید کرد و گفت که کشورش را مستحکم‌تر از همیشه در دامن اروپا و ناتو نگاه خواهد داشت.

اولین رئیس دولت زن در تاریخ ایتالیا در این خصوص یادآور شد کرد که کشورش همچنان «کاملاً بخشی از اروپا و جهان غرب است.»

جورجا ملونی همچنین قول داد که ایتالیا «شریک قابل اعتمادی برای ناتو در حمایت از اوکراین در برابرتجاوز نظامی روسیه» باقی خواهد ماند.

نخست وزیر ایتالیا سپس در همین راستا تاکید کرد: «تن دادن به باج‌گیری پوتین از طریق انرژی مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه آن را بدتر خواهد کرد.

وی سپس تصریح کرد که تسیلم شدن در این زمینه راه را برای ادعاها و باج‌خواهی‌های بیشتر روسیه هموار می‌کند و بدین ترتیب برهای انرژی در آینده حتی بیشتر از آنچه در چند ماه گذشته دیده‌ایم افزایش خواهد یافت.

این اظهارات به نوعی با هدف جلب اطمینان شرکای ایتالیا در بروکسل و ناتو است زیرا خانم ملونی از میان ائتلافی به قدرت رسیده است که برخی از اعضای آن از جمله ماتئو سالوینی، رهبر حزب دست راستی «لیگ» و سیلویو برلوسکونی، رهبر «فورزا ایتالیا» یا حامی ولادیمیر پوتین هستند و یا با وی روابط نزدیک دوستانه دارند.

نخست وزیر ایتالیا در ادامه گفت که کشورش همسو با یکپارچگی اروپا حرکت خواهد کرد اما خواهان بهبود برخی رویکردها و قوانین در این راستا است.

وی تاکید کرد: «ایتالیا به قوانین اروپایی احترام می‌گذارد، حتی اگر رم بخواهد به تغییر آن‌ دسته از قوانین که کارایی مناسبی ندارند، کمک کند».

نخست وزیر ایتالیا در این خصوص تصریح کرد: اتحادیه اروپا «یک خانه مشترک برای رویارویی با چالش‌هایی است که کشورهای عضو به سختی می توانند به تنهایی با آن روبرو شوند.»

جورجا ملونی که از روز یکشنبه رسما کار خود را آغاز کرد قرار است طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به ترتیب از پارلمان و مجلس سنا رای اعتماد دریافت کند.

او جایگزین ماریو دراگی، نخست وزیر پیشین ایتالیا شده است که استعفای او در ماه ژوئیه زمینه برپایی انتخابات زودهنگام پارلمانی را در این کشور فراهم کرد.

خانم ملونی ایتالیایی‌ها را با شعار «خدا، کشور و خانواده» به سوی خود جذب کرد تا به نوعی بار دیگر نگرش محبوب حزب لیگ به رهبری ماتئو سالوینی در سال ۲۰۱۹ مبنی بر «امنیت بیشتر، مهاجرت کمتر، مالیات کمتر» را برای کسب پیروزی به خدمت بگیرد.

آگهی

بنیانگذاران حزب «برادران ایتالیا» که جورجا ملونی ریاست آنرا بر عهده دارد از نوادگان سیاسی «جنبش اجتماعی ایتالیا» هستند؛ تشکلی سیاسی که پس از جنگ دوم جهانی توسط حامیان بنیتو موسولینی، دیکتاتور فاشیست ایتالیا تاسیس شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار فیلم پورن جعلی از نخست‌وزیر ایتالیا؛ جورجا ملونی به دنبال غرامت ۱۰۰ هزار دلاری است

دولت دست راستی ملونی برگزاری چه «جشن مهمی» را در ایتالیا ممنوع کرد و چرا؟

تنش در روابط پاریس و رم؛ کشتی حامل پناهجویان در ساحل جنوب فرانسه پهلو می‌گیرد