سیزده نفر که قصد ترور رئیس جمهوری فرانسه و سرنگونی دولت را داشتند محاکمه می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  کپی رایت  REMY GABALDA/AFP or licensors

دادستانی فرانسه پرونده سیزده عضو یک گروه راست افراطی این کشور را که مظنون به برنامه ریزی برای حمله به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هستند به دادگاه ارسال کرد. 

اتهام این ۱۱ مرد و دو زن «تلاش برای اقدامی تروریستی» عنوان شده است. از میان این افراد تنها یک نفر همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برد و ۱۲ فرد دیگر تحت کنترل قضایی قرار دارند.

متهمان این پرونده ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی بازداشت شدند.

تحقیقات مقامات فرانسه نشان می‌دهد که این افراد قصد داشتند «اقدامات خشونت آمیزی» علیه رئیس جمهور و سایر مقامات بلندپایه فرانسه انجام دهند و با استفاده از زور دولت را سرنگون کنند. همچنین این افراد متهم‌شده‌اند که قصد داشتند به برخی اماکن نمادین مانند مساجد و نیز گروه‌های مشخص مانند مهاجران حمله کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با اینکه اقدامات این افراد از ابتدا تحت نظر نیروهای امنیتی فرانسه بود اما دستور دخالت پلیس زمانی صادر شد که اداره کننده صفحه فیسبوکی آنها همزمان با سفر امانوئل ماکرون برای شرکت در مراسم صدمین سالگرد جنگ جهانی اول به محل حضور رئیس‌جمهوری فرانسه سفر کرد.

این فرد که یک بازنشسته نظامی بود قصد داشت با یک چاقوی سرامیکی، که در دستگاه‌های امنیتی قابل تشخیص نیست، به رئیس جمهوری فرانسه حمله کند. پلیس سپس در جستجوی خودروی وی علاوه بر چاقو، یک پنجه بوکس و یک انجیل نیز پیدا کرد.

بر اساس کیفرخواست، این افراد همچنین قصد داشتند با استفاده از نیروی نظامی، کودتا کنند و پس از تصرف کاخ الیزه، دولت را سرنگون کنند. در کیفرخواست آمده است که این افراد حتی «از آغاز یک جنگ مسلحانه داخلی» ابایی نداشتند. 

به گفته داستانی پاریس، متهمان این پرونده برای مقاصد خود دوره آموزش نظامی نیز گذرانده بودند.