پلیس بریتانیا: حمله اخیر به مرکز پذیرش پناهجویان حادثه‌ای تروریستی بود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله به مرکز پذیرش پناهجویان در دوور در جنوب بریتانیا
حمله به مرکز پذیرش پناهجویان در دوور در جنوب بریتانیا   -  کپی رایت  AP Photo

پلیس بریتانیا روز شنبه اعلام کرد که حمله اخیر به یک مرکز پذیرش پناهجویان در بندر دوور در جنوب این کشور یک «حادثه تروریستی» بود. 

چند بمب آتش‌زا روز یکشنبه گذشته به یک مرکز پذیرش پناهجویان در بندر دوور پرتاب شد. به دنبال این حادثه ۷۰۰ پناهجو و مهاجر به طور موقت از این مرکز به محلی دیگر انتقال یافتند. این در حالی است که دو مامور نیز در این حادثه به طور سطحی مجروح شدند. 

یکی از مسئولان عالی‌رتبه پلیس ضدتروریستی بریتانیا که درحال تحقیق درباره این حمله است در بیانیه خود نوشت: «پس از بررسی شواهدی که تاکنون جمع‌آوری شده است و در حالی که داده‌های مهمی حکایت از این دارد که سلامت روانی فرد مظنون به طور حتم نقشی تعیین‌کننده داشته است، من اطمینان دارم که اقدام‌های فرد مظنون ناشی از عقاید افراطی او بوده است. این امر به این معنا است که این حادثه، تروریستی محسوب می‌شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نزدیک به ۴۰ هزار پناهجو و مهاجر از ابتدای سال جاری تاکنون از راه دریای مانش خود را به ساحل جنوب بریتانیا رسانده‌اند. این رقم از آمار کل  سال ۲۰۲۱ بیشتر است. 

فرد مظنون به حمله روز یکشنبه گذشته مردی ۶۶ ساله بود که جسدش مدت کوتاهی پس از این حمله در خودرویش کشف شد. رسانه‌های بریتانیا گزارش داده‌اند که علت مرگ او خودکشی بوده است. مقامات بریتانیایی به طور رسمی خودکشی مظنون را تائید نکرده‌اند. 

پلیس ضدتروریستی بریتانیا بر این باور است که «عقاید راست افراطی» فرد مظنون منشاء این حمله بوده است.