پلیس ایسلند چهار نفر را به اتهام طرح حمله تروریستی بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
iceland police
iceland police   -  کپی رایت  Árni Torfason/arnitorfa@gmail.com

پلیس ایسلند روز پنجشنبه اعلام کرد که چهار نفر را در یک عملیات گسترده مرتبط با  «اقدام به حمله تروریستی» دستگیر کرده است. 

اولین بار است که در این کشور، جزیره ای کوچک درشمال اروپا، نیروهای امنیتی مظنونان به تروریسم را بازداشت می کنند.  

یکی از مقامات پلیس با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که «چندین سلاح نیمه خودکار، از جمله سلاح های چاپ سه بعدی، در ۹ مکان مختلف و همچنین هزاران کیلو ماده انفجاری و فشنگ ثبت و ضبط شده است.» 

کارل اشتاینار والسون، کمیسر ملی پلیس در این کشور به خبرنگاران گفت: «پلیس اطمینان دارد که این گروه در حال آماده سازی یک حمله تروریستی بوده است.» 

به گفته این کمیسر پلیس، چهار شهروند ایسلندی ۲۰ ساله در کوپاوگور، حومه ریکیاویک، پایتخت ایسلند و همچنین در شهر «مولس فلس بآوئر» در جنوب غربی این کشور بازداشت شده اند. 

پلیس بدون اشاره به جهت گیری و اندیشه های این گروه تروریستی گفت که آنها در «ارتباط با برخی گروه های خارجی قصد ترور شخصیت های سیاسی و انفجار اماکن دولتی را داشته اند.»

 ایسلند با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت از سال ۲۰۰۸ تا امروز لقب صلح آمیزترین کشور جهان را یدک می کشد. نرخ جرم و جنایت و خشونت طلبی در این کشور بسیار پایین است اما در سال های افزایش جرایم برخی از پژوهشگران و مقامات را نگران کرده است.