Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نخستین در اروپا؛ تعداد نمایندگان زن در پارلمان آینده ایسلند از مردان بیشتر است

کاترین یاکوبسدوتیر، نخست وزیر ایسلند
کاترین یاکوبسدوتیر، نخست وزیر ایسلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اما در میان نمایندگان جدید پارلمان مسن‌ترین قانونگذار توماس توماسون، ۷۲ ساله قرار دارد و جوان‌ترین لنیا ران‌کریم دانشجوی ۲۱ ساله حقوق و دختر زوج مهاجر کرد است.

آگهی

نتایج انتخابات ایسلند نشان‌دهنده آن است که این کشور به نخستین کشور اروپایی تبدیل شده که زنان اکثریت پارلمانی را در اختیار خواهند داشت.

طبق نتایج نهایی اعلام شده از رای‌گیری روز شنبه از ۶۳ کرسی پارلمان ایسلند موسوم به آلدینگ، ۳۳ کرسی در اختیار زنان قرار می‌گیرد. بدین ترتیب سهم زنان از کرسی‌های پارلمانی این کشور ۵۲.۳ درصد خواهد بود. ایسلند حدود ۳۷۰ هزار نفر جمعیت دارد. در انتخابات گذشته ایسلندی‌ها ۲۴ زن را انتخاب کرده بودند.

کدام کشورها در جهان پارلمان با اکثریت زنان دارند؟

تاکنون هیچ کشوری در اروپا از مرز نمادین ۵۰ درصد عبور نکرده بود به طوریکه سوئد طبق داده‌های بانک جهانی با ۴۷ درصد نمایندگان زن، مقام اول را از این حیث در قاره سبز در اختیار داشت. بر اساس داده‌های گردآوری شده از سوی بانک جهانی تنها در سه کشور دیگر شامل رواندا، کوبا و امارات تعداد زنان در پارلمان بیشتر از مردان است.

در امارات ۵۰ درصد از کرسی‌های پارلمان طبق سهمیه‌ای که سه سال پیش تعیین شد در اختیار زنان است.

اردنا، یکی از ساکنان شهر ریکیاویک پایتخت ایسلند به خبرگزاری فرانسه گفت: «من ۸۵ ساله هستم. تمام عمرم منتظر بودم تا اکثریت از آن زنان شود. واقعا خوشحالم.»

با اینکه چندین حزب داوطلبانه سهمیه حداقلی‌ای را به کاندیداهای زن اختصاص می دهند اما در ایسلند هیچ قانون و اجباری برای تعیین سهمیه کرسی های پارلمانی برای زنان وجود ندارد.

سهمیه‌بندی جنسیتی که از سوی احزاب چپ‌گرا در دهه گذشته اجرا شده بود، توانست هنجار جدیدی را در طیف سیاسی ایسلند ایجاد کند
سیلیا بارا امرسدوتیر
استاد سیاست

سیلیا بارا امرسدوتیر، استاد سیاست گفت: «سهمیه‌بندی جنسیتی که از سوی احزاب چپ‌گرا در دهه گذشته اجرا شده بود، توانست هنجار جدیدی را در طیف سیاسی ایسلند ایجاد کند.»

وی افزود: «نادیده گرفتن برابری جنسیتی هنگام انتخاب نامزدها دیگر قابل قبول نیست.»

این کشور حوزه اسکاندیناوی همواره در خط مقدم برابری بین زنان و مردان قرار داشته و ۱۲ سال متوالی است که در مجمع جهانی اقتصاد در مورد برابری جنسیتی رتبه اول را در اختیار دارد.

در پشت این اتفاق تاریخی برای زنان، قربانی اصلی این انتخابات نیز یک زن است: کاترین یاکوبسدوتیر، نخست وزیر ایسلند که حزب چپ‌گرای او سه کرسی را در انتخابات از دست داد و با ۱۲.۶ درصد آرا پشت سر دو متحد دست راستی خود قرار گرفت.

برنده اصلی این انتخابات حزب راست میانه «پیشرفت» با کسب ۱۷.۳ درصد آرا است که توانست با کسب ۱۳ کرسی پارلمان نسبت به انتخابات گذشته در سال ۲۰۱۷، پنج کرسی بیشتر به دست آورد.

اما حزب محافظه‌کار به رهبری بچارنى بينيديكتسون، نخست وزیر سابق با ۲۴.۴ درصد آرا حزب پیشرو ایسلند بود و توانست گروه ۱۶ نفری خود را در پارلمان حفظ کند.

بنابراین این سه حزب متحد با مجموع ۳۷ کرسی اکثریت را در اختیار خواهند گرفت. هنوز قطعی نیست که آیا این سه حزب علاقمند باشند به ائتلاف مشترک خود ادامه دهند یا نه.

اما در میان نمایندگان جدید پارلمان مسن‌ترین قانونگذار توماس توماسون، ۷۲ ساله قرار دارد و جوان‌ترین لنیا ران‌کریم دانشجوی ۲۱ ساله حقوق و دختر زوج مهاجر کرد است.

این دختر جوان به آسوشیتدپرس گفت که می‌خواهد رفتار ایسلند با پناهندگان و پناهجویان را بهبود بخشد. وی افزود: «ایده‌های ما باید بیشتر شنیده شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایسلند چهار نفر را به اتهام طرح حمله تروریستی بازداشت کرد

رسوایی جنسی ملی‌پوش ایسلند؛ همه مقامات فدراسیون فوتبال استعفاء دادند

ایسلند، قهرمان برابری جنسیتی در دنیا