توصیه ماسک برای انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: به جمهوری‌خواهان رای دهید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایلان ماسک و دونالد ترامپ
ایلان ماسک و دونالد ترامپ   -  کپی رایت  AP Photo

ایلان ماسک روز دوشنبه از مردم آمریکا خواست در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که قرار است روز سه‌شنبه هشتم نوامبر در ایالات متحده برگزار شود به جمهوری خواهان رای دهند.

ثروتمند‌ترین مرد جهان که نام وی این روزها بواسطه خرید شبکه اجتماعی توییتر بیش از همیشه در رسانه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی منعکس می‌شود در این موضع‌گیری آشکار به نفع جمهوری‌خواهان، شهرواندانِ غیر وابسته به دو جناح رقیب را به پیوستن به «موج قرمز»، نماد جمهوری‌خواهان در کارزارهای انتخاباتی فرا خواند.

آقای ماسک درخواست یاد شده را با این توجیه مطرح کرده که پیروزی جمهوری خواهان در این انتخابات منجر به تسلط آنها بر کنگره خواهد شد و این امر توازن قوای مجریه و مقننه را رقم خواهد زد.

مالک و مدیرعامل جدید توییتر با انتشار پیامی در این شبکه اجتماعی برای ۱۱۴ میلیون دنبال کننده خود نوشت: «تقسیم قوا بدترین اشکال زیاده‌روی و تندروی‌ را محدود می کند، بنابراین توصیه می کنم با توجه به اینکه ریاست جمهوری در دست یک دموکرات است، به کنگرهِ جمهوری خواه رأی دهید.»

وی در این پیام تصریح می‌کند که خطاب او بیشتر متوجه «رای‌دهندگان مستقل» است، افرادی که به گفته آقای ماسک این پتانسیل را دارند که به تنهایی بر تغییر جریان اکثریت در کنگره به نفع جمهوری خواهان اثرگذار باشند.

توصیه ایلان ماسک به شهروندان ایالات متحده برای رای دادن به نفع جمهوری‌خواهان به نوعی ممکن است به نگرانی‌ها در خصوص احتمال بهره‌برداری سیاسی این میلیاردر آمریکایی از شبکه اجتماعی تحت مالکیت خود برای ترویج ایده یاد شده دامن بزند.

این در حالیست که رئیس «تسلا» و «اسپیس اِکس» در بدو به دست گرفتن سکان هدایت توییتر وعده داد که این شبکه اجتماعی پر مخاطب از نظر سیاسی بی طرف بماند و بازتاب دهنده همه نظرات و دیدگاه‌ها باشد.

شهروندان آمریکایی قرار است روز سه‌شنبه هشتم نوامبر ۲۰۲۲ در جریان انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، نمایندگان خود را برای ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان برگزینند.

علاوه بر این، در انتخابات روز سه‌شنبه تکلیف یک سوم از کرسی‌های مجلس سنا نیز با گزینش ۳۵ سناتور جدید که در تعیین اکثریت کلی کنگره بسیار حیاتی خواهد بود، روشن می‌شود.

رای دهندگان آمریکایی همچنین قرار است در جریان این انتخابات سرنوشت ساز، فرمانداران ۳۶ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا به همراه تعدادی از اعضای شوراهای محلی را نیز انتخاب کنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید