هفته هشتم اعتراضات ایران؛ انتشار نامه‌های حمایتی از دانشجویان بازداشتی و تعلیقی

اعتراض‌های ایران
اعتراض‌های ایران Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز دوشنبه ۱۶ آبان (۷ نوامبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

آگهی

در حالی اعتراض‌های ایران به پنجاه و دومین روز خود رسیده که فشارها به دانشجویان بیشتر شده است.

دانشجویان شماری از دانشگاه‌های ایران همچنان به اعتراض‌های خود در قالب تحصن یا تجمع ادامه می‌دهند اما در مقابل بازداشت‌ و تعلیق دانشجویان و سرکوب این اعتراض‌ها بیشتر شده است.

گروهی از استادان دانشگاه و دانش‌آموختگان و همچنین دانشجویان به این رویه انتقاد کرده‌اند.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز دوشنبه ۱۶ آبان (۷ نوامبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

07.11.2022
21:33

هانا نیومن، عضو پارلمان اتحادیه اروپا: جهان بدون جمهوری اسلامی ایران چگونه جهانی خواهد بود؟


هانا نیومن، سیاستمدار آلمانی که از سال ۲۰۱۹ میلادی عضو پارلمان اتحادیه اروپاست در توییتی نوشت:« این روزها پیامهای زیادی مثل این دریافت می‌کنم: تصور کن دنیایی بدون جمهوری اسلامی ایران را.
پس بیایید آراء را در اینجا جمع کنم. چنان جهانی چگونه خواهد بود؟»

07.11.2022
21:24

فرصت مصاحبه با تیم ملی فوتبال ساحلی در فرودگاه از رسانه‌های ایران گرفته شد 

خبرنگاران در داخل ایران در فرودگاه بین المللی امام خمینی نتوانستند با اعضای تیم ملی فوتبال ساحلی به هنگام ورود آنها به کشور، صحبت کنند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده نیروهای امنیتی در ورودی فرودگاه امام خمینی خبرنگاران را دور می کنند و به آنها اجازه ورود به‌ سالن فرودگاه‌ و مصاحبه با تیم ملی فوتبال ساحلی را نمی‌دهند.

تیم فوتبال ساحلی ایران دیروز با پیروزی بر برزیل، قهرمان شد و اعضای این تیم جام بین‌قاره‌ای را بالای سر بردند اما شادی چندانی نکردند؛ کاپیتان تیم جام را در سکوت بالای سر ‌برد و سعید پیرامون نیز پس از آنکه به برزیل گل زد، حرکتی نمادین شبیه قیچی کردن موهایش را به نمایش گذاشت. 

 فدراسیون فوتبال در بیانیه‌ای اعلام کرده است به «رفتار سیاسی» بازیکنان رسیدگی خواهد کرد. 

07.11.2022
19:03

وزارت امور خارجه ایران سفیر نروژ را احضار کرد

سفیر نروژ در ایران روز دوشنبه ۷ نوامبر بدلیل اظهارت رئیس پارلمان این کشور در خصوص اعتراضات اخیر در ایران به وزارت امور خارجه در تهران احضار شد. 

به گزارش ایرنا، دلیل احضار سفیر نروژ ، مصاحبه مسعود قره خانی، رئیس ایرانی‌تبار پارلمان این کشور با یک رسانه «معاند» و «مداخله در امور داخلی ایران» بوده است. 

مسعود قره خانی متولد ۱۳۶۱ در ایران که در پنج سالگی به همراه خانواده‌اش به نروژ مهاجرت کرد گفته است: با خانواده‌اش پس از یک سفر طولانی و در حالی که یک دلار بیشتر نداشته‌اند وارد نروژ شده است. پدر وی فعال سیاسی و کارگری در ایران بوده است.

07.11.2022
16:31

آلمان: اینکه سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد یا خیر بر عهده اتحادیه اروپا است


سخنگوی دولت آلمان گفت که بر عهده اتحادیه اروپا است که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد یا خیر. 


وی با این حال از بیان جزییات درباره اینکه چه مذاکراتی درباره بسته جدید تحریمی علیه ایران در جریان است خودداری کرد.
 

07.11.2022
16:06

قطع کردن صدای نماینده چابهار در مجلس هنگام صحبت از کشتار زاهدان و حادثه خاش


روز گذشته، ۱۵ آبان، صحبت‌های معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی قطع شد. وی در نطق خود گفت: «تا کنون یک نفر از مسئولین از پیشگاه مردم عذرخواهی نکرده. عاملین این حوادث تلخ در لباس و جایگاهی هستند باید مجازات شوند. سوال اینجاست که چرا نحوه مقابله با معترضین در این استان متفاوت است؟ در دیگر نقاط کشور گلوله‌های مشقی و پلاستیکی و در بلوچستان گلوله جنگی. بیش از یک سوم کشته‌شدگان ناآرامی کشور متعلق به بلوچستان بوده. چرا؟»


عبدالرضا مصری، نایب رئیس مجلس در پاسخ به سخنان آقای سعیدی گفت: «وقتی که در منطقه‌ای به نیروی انتظامی حمله مسلحانه صورت می‌گیرد، می خواهید آن‌جا شیرینی پخش کنیم؟»

07.11.2022
15:16

تجمع اعتراضی دانشجویان در همبستگی با معترضان ایران

07.11.2022
15:02

شماری از دانشجویان دانشگاه هنر تحصن کردند


شماری از دانشجویان پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران تحصن کردند.
آن‌ها در اعتراض به مشروطی دانشجویان این دانشگاه و ادامه فضای امنیتی و بازداشت دانشجویان تحصن کرده‌اند. 


 

07.11.2022
14:52

هنرپیشه فرانسوی از زنان محجبه دنیا خواست در حمایت از ایرانی‌ها حجاب خود را بردارند


ایزابل آجانی، هنرپیشه فرانسوی از زنان محجبه در دنیا خواست در حمایت از مردم ایران حجاب خود را بردارند. 
وی در گفت‌وگو با «فرانس‌انفو» افزود که زنان ایرانی به‌دلیل این موضوع کشته می‌شوند. 

وی یک ماه پیش به همراه چند هنرپیشه دیگر از جمله ژولیت بینوش موهای خود را در حمایت از زنان ایرانی کوتاه کرد. وی افزود: «کاری که ما انجام دادیم ارسال پیام به زنان ایرانی بود تا بتواند اندکی به آن‌ها قدرت بیشتر دهد.»

وی با اشاره به اینکه «دنیا بد است» افزود: «این ما نیستیم که بخواهیم سیاست آخوندها را تغییر دهیم و آن‌ها را به عقل انسانی بازگردانیم.»

07.11.2022
14:33

نامه بیش از ۱۲۰۰ فعال حوزه آی‌تی به رئیسی: محدودیت‌های اینترنت را رفع و فعالان بازداشت شده این حوزه را آزاد کنید 

بیش از ۱۲۰۰ نفر از مدیران کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران خواستار رفع محدودیت‌های اینترنت و آزادی فعالان بازداشت شده حوزه آی‌تی شدند. 

امضا کنندگان این نامه گفته‌اند که «دسترسی به اینترنت برای پنجاه میلیون از مردم ایران مترادف با دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها است و معیشت میلیون‌ها فرد به این ابزارها گره خورده و طبیعی است که هرگونه فیلترینگ یا ایجاد اختلال و محدودیت در این دسترسی منجر به نارضایتی آحاد شهروندان شده و نارضایتی‌های جدی ایجاد کند.»


 

07.11.2022
12:21

وزارت اطلاعات: عنصر اصلی هدایت حادثه شاهچراغ تبعه جمهوری آذربایجان است


وزارت اطلاعات ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که تاکنون ۲۶ نفر در ارتباط با تیراندازی در حرم شاهچراغ شیراز بازداشت شده‌اند که همه غیرایرانی و با ملیت‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان هستند.»

این نهاد تاکید کرد: «عنصر اصلی هدایت و هماهنگ کننده‌ی عملیات در داخل کشور، تبعه‌ی جمهوری آذربایجان بوده که از فرودگاه بین‌المللی حیدرعلی‌اف در باکو پرواز و از مرز هوایی فرودگاه امام خمینی وارد کشور شده است. این فرد پس از رسیدن به تهران خبر حضور خود را به عنصر  هماهنگ کننده در جمهوری آذربایجان اعلام نمود.»

وزارت اطلاعات تاکید کرد که «عنصر پشتیبانی کننده‌ی صحنه‌ی عملیات در شیراز، فردی افغانستانی به‌نام «محمد رامز رشیدی» با نام مستعار «ابوبصیر» و عامل تیراندازی در حرم مطهر به‌نام «سبحان کُمرونی» با نام مستعار «ابوعایشه» که تبعه‌ی تاجیکستان بود.»

این بیانیه در حالی منتشر شد که سرویس امنیتی جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه گذشته دستگیری اعضای یک گروه مسلح غیرقانونیِ متشکل از شهروندان این کشور را افشا کرد که مدعی است به طور مخفیانه با همکاری وزارت اطلاعات ایران برای ترویج عقاید مذهبی افراطی تأسیس شده بود.


 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد

نت بلاکس از اختلال در اتصال به اینترنت در برخی از استان‌های ایران خبر داد