Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اگر جو بایدن از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ کنار بکشد، چه سناریوهایی محتمل است؟

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحلیل‌گران سیاسی بر این باورند که انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره ایالات متحده بیش از آن‌که بر دو سال باقی‌مانده ریاست جمهوری جو بایدن تاثیر بگذارد، تعیین کننده امکان نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا خواهد بود

آگهی

تحلیل‌گران سیاسی بر این باورند که انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره ایالات متحده بیش از آن‌که بر دو سال باقی‌مانده ریاست جمهوری جو بایدن تاثیر بگذارد، تعیین کننده امکان نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا خواهد بود و به دلیل آن که حزب دموکرات معمولا در انتخابات میان‌دوره کنگره آمریکا شکست خورده است، آقای بایدن ۷۹ ساله این روزها بیشتر زیر ذره‌‌بین است.   

او و مشاورانش در روز ۲ نوامبر از برنامه خود برای شرکت در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری سخن گفتند. کاخ سفید نیز از آقای بایدن انتظار دارد که در دور بعدی شرکت کند.  

اما برخی از اعضای حزب دموکرات معتقدند که شکست‌ گسترده این حزب به عنوان نتایج ریاست جمهوری جو بایدن تلقی و باعث افزایش فشارها بر وی برای واگذاری نقش نامزدی ریاست‌ جمهوری این حزب به شخص دیگری خواهد شد.  

توماس آلن شوارتز، تاریخ‌نگار و استاد تاریخ در دانشگاه واندربیلت به رویترز می‌گوید: «فکر می‌کنم باید برای یک تغییر نسل آماده باشیم.» 

آقای شوارتز که بر روی زندگی و عملکرد رئیس جمهور‌های آمریکا کار می‌کند، افزود: «به نظر من انتخابات میان‌دوره تعیین کننده است. شکست سنگین دموکرات‌ها می‌تواند سبب وارد آمدن فشار به جو بایدن برای کنار کشیدن از انتخابات ۲۰۲۴ فشار شود.»

اما کنار کشیدن جو بایدن هم مشکلات خودش را دارد:

مقامات حزب دموکرات می‌گویند، کامالا هریس، معاون رئیس جمهور نامزد اصلی آن‌ها برای جایگزینی آقای بایدن است و بسیاری نظر سنجی‌ها هم وی را در جایگاه بعدی بایدن و بالاتر از بقیه گزینه‌ها نشان می‌دهند.

اگرچه میشل اوباما با اقبال رای دهنده‌ها مواجه است اما تمایلی به نامزدی در انتخابات نشان نمی‌دهد و درنتیجه، معاون  که معمولا به دنبال کسب جایگاه ریاست جمهوری است، بر باقی رقبا پیروز خواهد شد. 

اما بر اساس نظرسنجی‌ها مقبولیت خانم هریس که پیش از این بالای ۵۰٪ بود به زیر ۴۰٪ سقوط کرده است. نمایش ضعیف او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و عدم موفقیت در ایفای نقشی برجسته به عنوان معاون ریاست جمهوری، توانایی وی در رقابت با رقبای جمهوری‌خواه را مورد تردید قرار داده است.

دفتر خانم هریس در این رابطه هیچ اظهار نظری نکرده است.

اما گزینه‌های بعدی سه فرماندار ایالت‌های به شدت هوادار دموکرات‌ها یعنی گاوین نیوسام از کالیفرنیا، جی. بی. پریتزکر از ایلینوی و فیل مورفی از نیوجرسی هستند. بر اساس اظهارات دو منبع آگاه، آن‌ها پیش‌تر درباره احتمال کناره‌گیری آقای بایدن با کارکنان و حامیان مالی بالقوه خود تماس گرفته‌اند. البته، هیچ کدام از این سه در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات با آقای بایدن رقابت نخواهد کرد و احتمالا هر سه در برابر خانم هریس نیز کنار خواهند کشید.

یکی از مقامات ارشد حزب دموکرات می‌گوید که اگرچه آقای نیوسام به مردم می‌گوید که به رقابت با جو بایدن یا کاملا هریس نخواهد پرداخت اما ممکن است نظرش را درباره رقابت با معاون تغییر دهد.   

طبق گزارش رویترز، دفتر نیوسام، پریتزکر و مورفی هیچ اظهار نظری نکردند.

سناریوی دیگری نیز که ممکن است برای دموکرات‌ها رقم بخورد، اعلام حضور چند نامزد شکست خورده انتخابات سال ۲۰۲۰ این حزب است. برنامه کمدی تلویزیونی زنده شنبه شب، ماه گذشته این موضوع را مثل یک فیلم ترسناک دانست و آن را به سخره گرفت.

بنا بر گزارش موسسه غیرانتفاعی اوپن سیکرتس (Open Secrets)، حدود ۲۰ سیاست مداری که سودای شرکت در انتخابات سال ۲۰۲۴ را در سر دارند از جمله گاوین نیوسام، جی. بی. پریتزکر، سناتور امی کلوبوچار از مینسوتا، سناتور برنی سندرز از ورمونت و پیت بودجج، وزیر ترابری ایالات متحده، از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۵۹۱ میلیون دلار برای کارزارهای انتخاباتی جمع‌آوری کرده‌اند.

بنابر گزارش وبسایت اوپن سیکرتس (Open Secrets)، برای کارزارهای انتخاباتی سال ۲۰۲۰ بیش از ۵.۷ میلیار دلار هزینه شده است. این مقدار بیش از دو برابر سرمایه است که به لطف کمک‌های مردمی در سه دوره پیشین انتخابات هزینه شده است.   

کارشناسان امور مالی کارزارهای انتخاباتی بر این باورند که برگزاری هرگونه رقابت مقدماتی بین نامزد‌های حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۴ باعث تضعیف قدرت مالی و افزایش هزینه این حزب خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز به نقل از ۷ مقام آمریکایی از گزینه مدنظر دموکرات‌ها برای جایگزینی جو بایدن رونمایی کرد

دموکرات‌ها از سناریوهای کنار رفتن جو بایدن به اندازه ماندن او هراس دارند

پس‌لرزه‌های شکست در مناظره؛ گزینه‌های دموکرات‌ها برای جانشینی جو بایدن چه کسانی هستند؟