Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چرا انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا اهمیت دارد؟ محتمل‌ترین سناریو در این رای‌گیری چیست؟

کنگره آمریکا
کنگره آمریکا Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب رئیس‌جمهوری آمریکا به طور سنتی در انتخابات میان‌دوره‌ای بخت زیادی برای پیروزی ندارد چرا که رای‌دهندگان اغلب به حزب رقیب او رای می‌دهند.

آگهی

انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا که قرار است روز هشتم نوامبر (۱۷ آبان) برگزار شود سرنوشت دو سال پایانی دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده را تعیین خواهد کرد. 

رای‌دهندگان آمریکایی کل اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم از اعضای مجلس سنا را انتخاب خواهند کرد. امری که می‌تواند موازنه قوا در کنگره آمریکا را به نفع جمهوریخواهان تغییر دهد. دموکرات‌ها هم‌اکنون در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت شکننده‌ای دارند. 

محتمل‌ترین سناریو در شرایط فعلی تداوم کنترل دموکرات‌ها بر مجلس سنا و پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات مجلس نمایندگان است. حزب رئیس‌جمهوری آمریکا به طور سنتی در انتخابات میان‌دوره‌ای بخت زیادی برای پیروزی ندارد چرا که رای‌دهندگان اغلب به حزب رقیب او رای می‌دهند. 

به عنوان مثال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۸ شاهد شکست حزبش در انتخابات مجلس نمایندگان و به اکثریت رسیدن دموکرات‌ها در این مجلس بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تاثیر پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات مجلس نمایندگان چه خواهد بود؟

AP Photo
کوین مک‌کارتیAP Photo

جمهوریخواهان در صورت کسب اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان هم می‌توانند مانع از تصویب قوانین مورد نظر دولت جو بایدن شوند و هم با تحقیق در امور دولت و احضار مسئولان دولت برای ادای شهادت می‌توانند فشارها بر رئیس‌جمهوری ۷۹ ساله ایالات متحده را افزایش دهند. 

پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات مجلس نمایندگان همچنین به معنای پایان دوره ریاست نانسی پلوسی، رئیس ۸۲ ساله این مجلس خواهد بود. گزینه احتمالی جمهوریخواهان برای جانشینی او کوین مک‌کارتی، رهبر کنونی آنها در مجلس نمایندگان خواهد بود.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا سومین شخصیت ارشد حکومتی پس از رئیس‌جمهوری و معاونش محسوب می‌شود. کوین مک‌کارتی رابطه نزدیکی با دونالد ترامپ دارد. 

بنا به برخی گزارش‌ها نانسی پلوسی در تلاش است تا در صورت پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات مجلس نمایندگان به عنوان سفیر آمریکا در ایتالیا معرفی شود. 

چرا جمهوریخواهان برای کسب اکثریت در مجلس سنا بخت کمتری دارند؟

هر کدام از احزاب جمهوریخواه و دموکرات هم‌اکنون ۵۰ کرسی مجلس ۱۰۰ نفره سنا را در اختیار دارند. دموکرات‌ها به کمک رای کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس سنا که در صورت تساوی آراء حق رای پیدا می‌کند حزب اکثریت در این مجلس محسوب می‌شوند. 

دموکرات‌ها بخت حفظ کرسی‌های خود در ایالت‌های آریزونا، جورجیا و نوادا را دارند. این در حالی است که جمهوریخواهان در دو ایالت پنسیلوانیا و ویسکانسین ممکن است از دموکرات‌ها شکست بخورند زیرا اکثریت رای‌دهندگان هر دو ایالت در انتخابات سال ۲۰۲۰ به جو بایدن رای دادند. 

از سوی دیگر دموکرات‌ها با بهبود نسبی شاخص‌های اقتصادی و تصویب مهم‌ترین قانونی که تاکنون درباره تغییرات آب و هوایی در آمریکا وضع شده است به انتخابات میان دوره‌ای پیش‌رو امیدوارانه‌تر می‌نگرند. 

تصمیم دیوان عالی آمریکا در لغو حق سقط جنین به عنوان یکی از حقوق فدرال شهروندان نیز باعث شده است که زنان و جوانان که بیشتر به حزب دموکرات رای می‌دهند انگیزه بیشتری برای شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف سند تسلیحات هسته‌ای «یک کشور خارجی» در میان مدارک طبقه بندی‌شده ویلای ترامپ

ترامپ به دلیل نگهداری از اسناد «فوق‌محرمانه» ممکن است با چه اتهاماتی روبرو شود؟

از کارتر تا بایدن؛ چقدر تجربه شوک نفتی-تورمی دهه ۱۹۷۰ به درد امروز می‌خورد؟