Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا پرتغال به دنبال پایان دادن به برنامه صدور ویزای طلایی است؟

پرتغال به دنبال پایان دادن به برنامه ویزای طلایی است
پرتغال به دنبال پایان دادن به برنامه ویزای طلایی است Copyright canva pro
Copyright canva pro
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از امریکا و چین، سرمایه گذاران روسی، برزیلی، هندی، پاکستانی، ایرانی و شهروندان سایر کشورها نیز از مزایای ویزای طلایی پرتغال برخوردار شده اند.

آگهی

آنتونیو کوستا، نخست وزیر پرتغال می‌گوید که دولتش در حال ارزیابی پایان صدور روادید طلایی برای سرمایه گذاران خارجی است و دولت این کشور به هدف جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی رسیده است و تداوم برنامه صدور ویزای طلایی، دیگر توجیه پذیر نیست.

پرتغال از ده سال پیش، اجرای برنامه صدور ویزای طلایی را برای سرمایه گذاران خارجی غیر عضو اتحادیه اروپا آغاز کرد، بسیاری از متقاضیان می‌توانستند با سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف با حداقل ۲۵۰ هزار یورو تا خرید ملک در پرتغال موفق به دریافت ویزای طلایی این کشور و در کمتر از پنج سال شهروند این کشور عضو اتحادیه اروپا شوند، در حالیکه امکان ادغام خانواده متقاضی را نیز تسهیل کرده بود. ویزای طلایی فقط یکی از راه های جذب سرمایه گذار در این کشور بوده است.

دروازه ورود به شنگن

نخست وزیر پرتغال عصر چهارشنبه به رسانه‌های پرتغال خاطرنشان کرد که دولتش از جذب سرمایه گذار به ویژه در بخش فناوری حمایت می‌کند اما در مورد ویزای طلایی تمایز قائل می‌شود.

چندی پیش مجله فوربس پرتغال اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲ در بین چهل کشور جهان که ویزای طلایی صادر می کنند، پرتغال در صدر جدول قرار گرفته است.

پرتغال از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و به اذعان متقاضیانی که به این کشور می‌آیند، شرایط آسانتری برای صدور ویزا و اقامت نسبت به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد، به همین خاطر برای بسیاری از متقاضیان در حکم دروازه ورود به حوزه شنگن محسوب می‌شود. افراد با داشتن ویزای طلایی، اقامت پنج ساله در این کشور را بدست می آورند و بدون ممانعت در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا رفت و آمد می‌کنند.

احزاب لیبرال پرتغال می‌گویند که بعد از ده سال این برنامه به هدف اولیه‌اش که جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بالغ بر شش میلیارد یورو بود، دست یافته ولی با اجرای برنامه‌های مشابه در کشورهای دیگر، کارایی خود را از دست داده است.

ایتالیا و یونان دو کشور عضو اتحادیه اروپا نیز بعد از پرتغال اقدام به صدور ویزای طلایی به سرمایه گذاران غیر عضو اتحادیه اروپا کردند اما متقاضیان برای بدست آوردن شهروندی باید ده سال منتظر بمانند.

آمریکایی ها در صدر ویزای طلایی

دولت پرتغال و برخی محافل سیاسی این کشور نگران هستند که شمار زیادی از سرمایه گذاران برخی از کشورها شامل چین و روسیه از مجوزهای مرتبط با ویزای طلایی بهره‌مند شوند.

با این وجود، مراجع رسمی پرتغال می‌گویند که بیش از هفت هزار امریکایی در پرتغال زندگی می‌کنند که بالاترین رقم در بین غیرپرتغالی‌های ساکن در این کشور است. این تعداد آمریکایی از ویزای طلایی دریافت کرده‌اند و با این ویزا در پرتغال اقامت دارند. طبق این بررسی ها در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۳۵ ویزای طلایی برای امریکایی‌ها صادر شده است و بعد از امریکایی‌ها، شهروندان چینی با دریافت ۱۱۵ ویزای طلایی در ردیف دوم بالاترین جمعیت دریافت کننده این ویزا در پرتغال قرار گرفته‌اند. بعد از امریکا و چین، سرمایه گذاران روسی، برزیلی، هندی، پاکستانی، ایرانی و شهروندان سایر کشورها نیز از مزایای ویزای طلایی پرتغال برخوردار شده اند.

شبکه شفافیت بین الملل اعلام کرده است که فرار مالیاتی، سهولت پولشویی، رفت و آمد آزاد در داخل و خارج از شنگن توسط مجرمان تحت تعقیب از جمله تروریست ها و قاچاقچیان، قراردادن دارایی های غیرقانونی در فضایی امن و در سیستم بانکی معتبر از جمله مشکلاتی است که ویزا و گذرنامه طلایی برای کشورهای اتحادیه اروپا بوجود می آورد.

کمیسیون اروپا اخیرا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که ویزای طلایی صادر می کنند، خواسته است که صدور گذرنامه طلایی را ممنوع کنند و برای صدور ویزای طلایی نیز خواستار تدوین قوانین مشترک در حوزه شنگن شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنتونیو کوشتا، نخست وزیر پرتغال از سمت خود استعفا داد

پرتغال قانون اعطای تابعیت به نوادگان یهودیان سفاردی را لغو می‌کند

کمیسیون اروپا خواستار توقف اعطای گذرنامه طلایی شد