Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ورود پاپ به بحرین؛ درخواست نهاد‌های حقوق بشری برای پایان تبعیض و سرکوب‌های سیاسی

پاپ فرانسیس و پادشاه بحرین
پاپ فرانسیس و پادشاه بحرین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد، ضمن انتقاد از «به حاشیه راندن هدفمند» مخالفان سیاسی تاکید کرد که «بحرین را نمی توان یک دموکراسی نامید.»

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز پنجشنبه برای یک دیدار چهار روزه از بحرین و شرکت در کنفرانسی با محوریت گفتگوی بین ادیان وارد این کشور شد.

این نخستین سفر پاپ فرانسیس به کشور مسلمان‌نشین و پادشاهی بحرین و نیز دومین سفر او به یک کشور حوزه خلیج فارس پس از دیدار از امارات عربی متحده در سال ۲۰۱۹ میلادی است.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که حکومت پادشاهی سنی مذهب بحرین میزبان کنفرانسی با موضوع گفتگو بین ادیان برای همزیستی شرق و غرب است.

رهبر کاتولیک‌های جهان در حالی با محور نزدیکی ادیان و مذاهب و احیای گفتگو با جهان اسلام وارد بحرن شده که حکومت این کشور از سوی نهاد‌ها و سازمان‌های حقوق بشری به تبعیض و سرکوب آزادی‌های اکثریت شیعه ساکن متهم شده است.

گروه‌های حقوق بشری و نزدیکان برخی فعالان شیعه که پیش‌تر از سوی حکومت به اعدام محکوم شده‌اند از پاپ فرانسیس خواسته‌اند تا از این سفر برای فراهم ساختن زمینه پایان مجازات اعدام و سرکوب سیاسی در بحرین استفاده کند.

در همین راستا، ۹ سازمان غیر دولتی روز سه‌شنبه از پاپ خواستند تا «به صراحت از حکومت بحرین بخواهد که به اعدام‌ها پایان دهد، مجازات اعدام را به کلی لغو کند و به اتهامات شکنجه و نقض حق دادرسی عادلانه به طور جدی رسیدگی کند.»

از سوی دیگر، دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد، ضمن انتقاد از «به حاشیه راندن هدفمند» مخالفان سیاسی تاکید کرد که «بحرین را نمی توان یک دموکراسی نامید.»

دولت بحرین اما در برابر این انتقاد‌ها بازی با کارت تساهل را در دستور کار خود قرار داده تا از این طریق بتواند وجهه بین المللی خود را حفظ کند.

مقامات ارشد دولت بحرین در این خصوص تاکید کرده‌اند که «آزادی مذهب و عبادت» از حقوقی به شمار می‌رود که در قانون اساسی این کشور لحاظ شده است.

دولت بحرین در عین حال یادآور شده است که «تبعیض، آزار و اذیت یا تفرقه‌افکنی بر اساس قومیت، فرهنگ یا اعتقادات را تحمل نمی کند.»

پاپ فرانسیس مدت‌هاست که گفت‌وگو را به‌عنوان ابزاری کارآمد برای صلح ترویج می‌کند و معتقد است که ایجاد هماهنگی بین ادیان و مذاهب و تبلیغ آن به‌ویژه با توجه به جنگ جاری در اوکراین و درگیری‌های مختلف منطقه‌ای مانند مناقشه یمن بسیار لازم و ضروری است.

رهبر کاتولیک‌های جهان پیش از عزیمت به بحرین از خدا خواسته بود که این سفر سبب ترویج «برادری و صلح شود که روزگار ما به شدت به آن نیاز دارد.»

سخنرانی برای علمای مسلمان و عشای ربانی با حضور مسیحیان

پاپ روز جمعه در برابر «شورای علمای مسلمان» در مسجد کاخ سلطنتی سخنرانی خواهد کرد و همچنین قرار است در همین روز با امام جماعت مسجد الازهر قاهره، از نهادهای معتبر اسلام سنی که پیش‌تر به همراه او در ابوظبی سند «برادری انسانی» را امضا کرده بود، دیدار کند.

پاپ روز شنبه در ورزشگاهی که انتظار می رود حدود ۲۸ هزار مسیحی به ویژه از کشورهای همسایه خلیج فارس در آن حضور داشته باشند، مراسم عشای ربانی برگزار خواهد کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین ممکن است دو هفته قبل از آغاز جام جهانی فوتبال، در جریان این سفر موضوع بحث برانگیز حقوق کارگران مهاجر در قطر و نیز دفاع از محیط‌زیست، دو موضوعی که برای او همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است را مطرح کند.

آگهی

بحرین جزیره‌ای کوچک با ۱ میلیون و چهارصد هزار میلیون نفر جمعیت است که اکثر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش واتیکان، حدود هشتاد هزار مسیحی کاتولیک در بحرین زندگی می‌کنند که اغلب آنها اتباع آسیای جنوب شرقی، آفریقا، خاورمیانه و کشورهای غربی هستند.

پاپ که همچنان به دلیل مشکل و احساس درد از ناحیه زانو از ویلچر برای حرکت استفاده می‌کند با سکوی بالابر سوار هواپیما شده بود. او در ماه سپتامبر به نزدیکانش گفته بود که درد زانویش «هنوز درمان نشده است.».

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پادشاه بحرین بیش از ۱۵۰۰ زندانی را در چهارچوب «بزرگترین عفو سال‌های اخیر» بخشید

پاپ فرانسیس بر غسل تعمید فرزندان زوج‌های همجنس‌گرا در کلیسای کاتولیک مهر تایید زد

بندیکت شانزدهم، نخستین پاپی که در ۶۰۰ سال گذشته استعفا داد، در ۹۵ سالگی درگذشت