Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پادشاه بحرین بیش از ۱۵۰۰ زندانی را در چهارچوب «بزرگترین عفو سال‌های اخیر» بخشید

Bahrain's King Hamad bin Isa al Khalifa
Bahrain's King Hamad bin Isa al Khalifa Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های دولتی بحرین روز دوشنبه اعلام کردند که پادشاه این کشور ۱۵۸۴ نفر را که با اتهامات جنایی و «شورش» روبرو بودند، عفو کرده است.

آگهی

این بزرگترین آزادی جمعی سال‌های اخیر در چهارچوب «عفو» است که در این کشور جنوبی خلیج فارس انجام می‌شود.

در فرمان سلطنتی که توسط خبرگزاری رسمی بحرین (BNA) منتشر شده، مشخص نیست که آیا زندانیان سیاسی نیز جزو آزاد شدگان هستند یا خیر؛ با این وجود یک گروه حقوق بشری (مؤسسه حقوق و دموکراسی بحرین) این احتمال را رد نمی‌کند.

بنا بر اعلام این خبرگزاری، صدور چنین فرمانی «نشان دهنده تمایل پادشاه این کشور به حفظ انسجام و ثبات جامعه بحرین همچنین حفاظت از بافت اجتماعی آن است».

این خبرگزاری می‌افزاید که فرمان عفو در حالی صادر شده که حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین بیست و پنجمین سال به سلطنت رسیدن خود را جشن می‌گیرد.

سید الودایی، مدیر مؤسسه حقوق و دموکراسی بحرین مستقر در بریتانیا می‌گوید که احتمالا زندانیان سیاسی نیز مشمول این بخشش شده‌اند زیرا در این کشور اصطلاح «شورش» برای کسانی استفاده می‌شود که خواستار تغییر سیاسی هستند.

او نیز شمار زندانیانی را که در چهارچوب این فرمان سلطنتی بخشیده می‌شوند، «بیشترین تعداد زندانیان عفو شده از زمان قیام دموکراسی‌خواهانه در بحرین در سال ۲۰۱۱ میلادی» توصیف می‌کند؛ یعنی زمانی که اعتراضات ضد دولتی با سرکوب شدید نیروهای دولتی روبرو شد.

این فرمان پیش از تعطیلات عید فطر مسلمانان صادر می‌شود؛ مناسبتی که در جریان آن عفو زندان از سوی رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس مرسوم است.

بحرین از زمان وقوع اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی مخالفان زیادی را در زندان دارد؛ یعنی زمانی که مقامات این کشور، تظاهرات معترضان شیعه را که خواستار سلطنت مشروطه و واگذاری قدرت به یک نخست‌وزیر منتخب بودند، سرکوب کردند.

وزارت کشور بحرین در پی همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز از آزادی ۱۴۸۶ زندانی از جمله ۹۰۱ زندانی که به دلایل بشردوستانه «عفو سلطنتی» دریافت کرده بودند، خبر داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چهار فرد ساکن ایران را به دلیل کمک به گردان‌های الشتر در بحرین تحریم کرد

در حمله پهپادی حوثی‌ها به پاسگاه مرزی بحرین دو نظامی این کشور کشته شدند

ورود پاپ به بحرین؛ درخواست نهاد‌های حقوق بشری برای پایان تبعیض و سرکوب‌های سیاسی