Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مشارکت مسکو در پروژه بین‌المللیِ «ایتر» به رغم تحریم‌ها؛ آهنربای غول‌پیکر روسیه به فرانسه ارسال شد

آهنربای غول‌پیکر ساخت روسیه که برای پروژه ایتر به فرانسه ارسال شد
آهنربای غول‌پیکر ساخت روسیه که برای پروژه ایتر به فرانسه ارسال شد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این آهنربا عنصری اصلی در راکتور همجوشی هسته‌ای است که با هدف تولید انرژی از طریق شبیه‌سازی فعل وانفعالات خورشیدی در نیروگاهی ۲۰ میلیارد یورویی به کار گرفته می‌‌شود.

آگهی

روسیه روز سه‌شنبه یکی از شش آهنربای غول‌پیکری را که برای اجرای پروژه همجوشی هسته‌ای در نظر گرفته شده بود به فرانسه فرستاد.

پروژه یاد شده موسوم به «ایتر» که به منظور کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی و جایگزینی آن با منابع انرژی پاک راه‌اندازی شده از جمله طرح‌های بزرگ علمی در سطح بین‌المللی است که روسیه به رغم تحریم‌های غرب در آن مشارکت دارد.

کشتی حامل این آهنربا که در روسیه تحت نظارت «روس‌اتم»، شرکت دولتی فعال در زمینه انرژی هسته‌ای این کشور طراحی و ساخته شده روز سه‌شنبه سواحل سن پترزبورگ را به مقصد بندر مارسی فرانسه ترک کرد.

این آهن‌ربا که ۹ متر قطر و ۲۰۰ تن وزن دارد قرار است در سفری دو هفته‌ای در نهایت پس از عبور کشتی حامل آن از آمستردام وارد بندر مارسی در جنوب فرانسه شود.

آهنربای غول پیکر ساخت روسیه در واقع یک سیم‌پیچ حلقه‌ای شکل با نیروی مغناطیسی بسیار قوی است که در بالای یک محفظه خلاء با کارکرد «محصورسازی پلاسما» به نام «توکاماک» قرار می‌گیرد تا به فرایند همجوشی هسته‌‌ای و آزادسازی انرژی از طریق همسان‌سازی همجوشی خورشیدی کمک کند.

این آهنربا عنصری اصلی در راکتور همجوشی هسته‌ای است که با هدف تولید انرژی از طریق شبیه‌سازی فعل وانفعالات خورشیدی در نیروگاهی ۲۰ میلیارد یورویی به کار گرفته می‌‌شود.

طرح یاد شده که برخی از آن به عنوان ساخت خورشید در زمین یاد می‌کنند از حدود پانزده سال پیش استارت خورده قرار است تا سال ۲۰۲۴ میلادی تکمیل شود.

راکتور اصلی این پروژه که ۳۵ کشور جهان از جمله اعضای اتحادیه اروپا به اضافه بریتانیا، سوئیس، چین، هند، ژاپن، کره، روسیه و ایالات متحده آمریکا در آن مشارکت دارند در جنوب فرانسه ساخته می‌شود و از بلندپروازانه‌ترین طرح‌های علمی در زمینه تولید انرژی لقب گرفته است.

از شش آهنربای مورد نیاز در تولید نخستین پلاسما که برای سال ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده، چهار سیم‌پیچ آهن‌ربایی در اروپای غربی و یک نمونه نیز در چین تحت نظارت اروپا ساخته شده است.

آهن‌ربای روسی قرار بود در ماه مه به فرانسه ارسال شود اما ممنوعیت پهلوگیری قایق های روسی در یک بندر اروپایی، به دلیل تحریم های مرتبط با حمله این کشور به اوکراین، خروج آن را به تاخیر انداخت.

مسکو پیش‌تر در پی تشدید تنش‌ها با غرب در پی مداخله نظامی در اوکراین اعلام کرده بود که «پس از سال ۲۰۲۴» از ایستگاه فضایی بین‌المللی، یکی دیگر از پروژه‌های شاخص همکاری‌های علمی بین روسیه و کشورهای غربی خارج می‌شود.

نماینده ویژه روسیه در پروژه‌های بین‌المللی اما تاکید کرده است که مسکو به تعهدات خود در پروژه ایتر پایبند است هنوز تصمیم مشابهی با ایستگاه بین‌المللی نگرفته است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه خبر بستری شدن سرگئی لاوروف در اندونزی را تکذیب کرد

نروژ می‌خواهد به نفت و گازش پشت کند و صادر کننده انرژی پاک شود

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم