بازداشت اعضای یک گروه مسلح «تحت حمایت وزارت اطلاعات ایران» در جمهوری آذربایجان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است   -  کپی رایت  AP Photo

سرویس امنیتی جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه دستگیری اعضای یک گروه مسلح غیرقانونیِ متشکل از شهروندان این کشور را افشا کرد که مدعی است به طور مخفیانه با همکاری وزارت اطلاعات ایران برای ترویج عقاید مذهبی افراطی تأسیس شده بود. 

بنا بر اعلام مقام‌های امنیتی جمهوری آذربایجان، اعضای این گروه ۱۹ نفره موسوم به «جنبش وحدت مسلمین» که بودجه خود را از ایران دریافت می‌کردند، برای طی دوره آموزش نظامی از طریق کشورهای مختلف به تهران و سوریه برده شده بودند و پاسپورت‌های جعلی در اختیار آنها قرار گرفته بود.

سرویس امنیتی جمهوری آذربایجان در عملیات شناسایی و بازداشت این افراد، مجموعه‌ای از کتب و محتواهای ویدیویی مبلغ عقاید مذهبی افراطی و مخالف اندیشه توسعه مدرن و دولت سکولار را که به صورت غیرقانونی وارد جمهوری آذربایجان شده بودند، کشف و ضبط کرده است.

این گزارش می‌افزاید یکی از افراد این گروه به نام اورخان اسدف هنگام انجام عملیات تروریستی در کشور ثالث که نام آن ذکر نشده، بازداشت شده است. 

البته دولت قبرس نزدیک به یکسال پیش از بازداشت اورخان اسدف به اتهام طراحی عملیات ترور چندین تاجر اسرائیلی در این کشور خبر داده بود. او سپس به به استفاده از پاسپورت جعلی و پولشویی نیز متهم شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر همواره منتقد توسعه همکاری‌های نظامی و اقتصادی جمهوری آذربایجان و اسرائیل بوده است. پس از جنگ اخیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان که موجب آغاز تلاش جدی باکو برای احداث گذرگاه زنگه‌زور شد، روابط دو کشور رو به سردی بیشتری گذاشته است؛ چنان که طی هفته‌های اخیر سپاه پاسداران مانوری را در اعتراض به آن چه که «محدود کردن مسیر ترانزیتی ایران به سمت اروپا از سوی باکو و با حمایت ترکیه» و «توسعه فعالیت نظامی اسرائیل در جمهوری آذربایجان» گفته می‌شود، در منطقه مرزی دو کشور برگزار کرد.