Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ها در مجلس به اظهارات مقامات آذربایجان دربارهٔ ایران

مجلس ایران
مجلس ایران Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، رزمایش سه‌جانبه آذربایجان و پاکستان و ترکیه را «نگران‌کننده» خواند و گفت کشورش از همسایه خود آذربایجان «توقع بیشتری» داشت.

آگهی

انتقاد روز گذشته الهام‌ علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، از رزمایش ایران در نزدیکی مرز آذربایجان، و اظهارات تند‌وتیز یک نماینده مجلس آذربایجان دربارهٔ ایران، واکنش برخی نمایندگان مجلس و امامان جمعه را در ایران در پی داشت.

رئیس جمهوری آذربایجان، همزمان با سالگرد پیروزی کشورش در نبرد قره‌باغ، در مصاحبه‌ای به این که رزمایش ایران «حالا و در مرز آذربایجان» انجام می‌شود انتقاد کرد و همچنین با اشاره به عبور «غیرقانونی کامیون‌های ایرانی» از منطقه قره‌باغ در ماه‌های پیش، تأکید کرد که ایرانی‌ها برای عبور از خاک کشورش باید «مالیات» بپردازند.

اظهارات آقای علی‌اف در حالی صورت می‌گرفت که همزمان، سفیر ایران در باکو، بر موضع کشورش در حفظ تمامیت ارضی آذربایجان و «روابط ناگسستنی» دو کشور تأکید کرد.

این در حالی است که امام جمعه اردبیل نیز جداگانه به اظهارات آقای علی‌اف و نیز اظهارات یک نماینده مجلس ‌آذربایجان دربارهٔ «حذف و تجزیه ایران» واکنش نشان داد و از مقامات آذربایجان خواست به‌جای صحبت‌های خصمانه، از صلح و «شاخه زیتون» صحبت کنند.

از سوی دیگر، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به این سخنان و نیز رزمایش سه‌جانبه آذربایجان و پاکستان و ترکیه را «نگران‌کننده» خواند است گفت کشورش از «همسایه خود آذربایجان توقع بیشتری داشت».

نمایندهٔ دلیجان در مجلس نیز در واکنشی توییتری به رابطهٔ اسرائیل و آذربایجان تاخت، و همچنین نمایندهٔ همدان نیز از دولت آذربایجان خواست «مراقب موضع‌ گیری‌های کودکانه برخی اعضای کابینه و نمایندگان مجلس» خود باشد. نماینده تبریز نیز اعلام کرد کسانی که در جمهوری آذربایجان «قصد اختلاف‌افکنی» در روابط دو کشور را دارند موفق نخواهند شد.

مقامات تهران از توسعه روابط نظامی و اقتصادی باکو و تلاویو ناخشنودند و رزمایش سه‌جانبهٔ‌ اخیر باکو، اسلام‌آباد و آنکارا نیز بر این ناخشنودی دامن زده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند کامیون‌های این کشور به قره‌باغ کالا نبرده‌اند و اخیرا نیز تأکید کردند که رزمایش روزهای گذشته از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و قدرت نظامی ایران تهدیدی برای جمهوری آذربایجان نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت اعضای یک گروه مسلح «تحت حمایت وزارت اطلاعات ایران» در جمهوری آذربایجان

باکو رانندگان ایرانی را آزاد کرد؛ ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد

تهران و ایروان برای تکمیل جاده ارمنستان توافق کردند