تصاویر ماهواره‌ای از استقرار سامانه دفاعی «باراک» اسرائیل در امارات

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
پرچم اسرائیل و امارات از کانوا
پرچم اسرائیل و امارات از کانوا   -  Copyright  CANVA

رسانه‌های اسرائیلی از استقرار پدافند دفاعی ساخت این کشور در امارات عربی متحده خبر می‌دهند. طبق تصاویر ماهواره‌ای منتشره که نخستین بار روز جمعه ۲۸ اکتبر (۶ آبان) توسط موسسه «تاکتیکال ریپورت» گزارش شد، استقرار دست‌کم ۲ سامانه دفاعی اسرائیلی در جنوب ابوظبی قابل مشاهده است.

تصاویر ماهواره‌ای مربوط به ماه سپتامبراستقرار دو سامانه دفاع هوایی مدل «باراک ۸» را در نزدیکی پایگاه هوایی الظفره در جنوب ابوظبی نشان می‌دهند. طبق گزارش‌های منتشر شده، از سیستم راداری ۲۰۸۴ Elta ELM ساخت IAI از زیر مجموعه‌های شرکت «التا سیستمز» (شرکت اسرائیلی صنایع جنگ‌افزاری) نیز در این پایگاه نظامی استفاده می‌شود.

این سامانه دفاعی برای مقابله با موشک‌های دور برد، میان برد، کوتاه برد و همچنین در برابر حملات پهپادی کاربرد دارد و می‌تواند از ۸ پرتابگر به طور همزمان به اهداف متفاوت شلیک کند.  «باراک ۸» به رزمناوها، سکوهای گازی و تاسیسات راهبری اجازه می‌دهد از خود در مقابل حملات دفاع کنند. برد آن می‌تواند به ۱۵۰ کیلومتر برسد. 

در ماه ژوئن اسرائیل طی عملیاتی با استفاده از موشک‌های باراک موفق شد ۲ پهپاد از ۳ پهپاد پرتاب شده توسط حزب‌الله لبنان به تاسیسات گازی را منهدم کند. پهپاد سوم هم توسط جنگنده ارتش اسرائیل سرنگون شد.

گفته می‌شود امارات برای محافظت از خود در برابر موشک‌ها و پهپادهای جمهوری اسلامی ایران که در دسترس نیروهای نیابتی‌اش به‌ویژه در یمن قرار دارند، به این سامانه‌ها مجهز شده است. ابوظبی تاکنون به طور رسمی به گزارش این تصاویر ماهواره‌ای و کاربرد آن ها واکنشی نشان نداده است.

حوثی‌های یمن مسئولیت حمله موشکی و پهپادی ماه ژانویه به تاسیسات نفتی ابوظبی که ۳ کشته در پی داشت را پذیرفته بودند. در ماه فوریه سال جاری میلادی هم یکی از گروه‌های شبه‌نظامی شیعی عراق حمله مشابهی را به تاسیسات امارات صورت داده بود.

خبرگزاری رویترز در ماه سپتامبر گزارش کرده بود که امارات عربی متحده «سامانه پدافند دفاعی اسپایدر» را به کمپانی توسعه دفاعی اسرائیلی رافائل سفارش داده است که برای مقابله با حملات راکتی و پهپادی قابلیت بالایی دارد.

طبق آمارهای وزارت دفاع اسرائیل که اوایل سال جاری میلادی منتشر شده، ۷ درصد از فروش تسلیحاتی اسرائیل در سال ۲۰۲۱ میلادی مربوط به بازار امارات و بحرین بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید