Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سه‌شنبه سیاه فرانسه؛ ۱۵۰ مورد اعتصاب و اعتراض سراسری به تورم و کمبود بنزین

اعتصابیون فرانسه
اعتصابیون فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ادامه اعتراضات به کاهش قدرت خرید و اصلاحات دولتی، دانش آموزان نیز در همراهی با اتحادیه‌های کارگری ورودی‌های دبیرستان ها را مسدود کردند. پیش بینی می‌شود یکی از بزرگترین تظاهرات‌های ضددولتی امروز سه‌شنبه در پاریس برگزار شود.

آگهی

در روزی که به «سه‌شنبه سیاه» در فرانسه معروف شده است، بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی نیز در ۱۸ اکتبر به کارگران اعتصابی پیوستند.

 دانش آموزان اغلب دبیرستان‌های پاریس و برخی از شهرهای بزرگ در حمایت از ادامه اعتصاب های کارگری در این کشور، ورودی‌های مدارس خود را مسدود کردند و اجازه ندادند دانش آموزان و معلمان وارد شوند. 

همچنین اعتراض دبیرستانی‌ها در مخالفت با پروژه جدید دولت مبنی بر اصلاح روند ورودی به دانشگاه ها و مدارس مهم این کشور در راستای تحصیلات عالیه نیز هست. 

به گفته اتحادیه‌های دانش آموزی، تا ساعت ۱۱ صبح به وقت فرانسه بیش از ۱۰۵ دبیرستان در این کشور به اعتصاب‌ها پیوستند و امروز ناگزیر تعطیل بودند. 

وزارت آموزش پرورش فرانسه می گوید دست کم در ۳۰ دبیرستان، اغلب در پاریسِ، میان نیروهای پلیس و دانش آموزان درگیری‌هایی رخ داده است. در یکی از بزرگترین دبیرستان‌های پاریس، دبیرستان ولتر که در منطقه یازدهم قرارداد بیش از ۲۰۰ دانش آموزان لاستیک‌هایی را برای مقابله با پلیس به آتش کشیدند. 

نیروهای پلیس هم در واکنش گاز اشک آور پرتاب کردند. دانش آموزان دبیرستان نانتر در شمال پاریس بیش‌تر از یک هفته است که در اعتراض و اعتصاب هستند. در حمایت از اتحادیه های دانش آموزی، اغلب اتحادیه‌های معلمان نیز در فرانسه خواهان اعتصاب در روز سه شنبه و ادامه آن در روزهای آینده شده‌اند. 

به جز پاریس، پایتخت، ورودی دبیرستان‌هایی در شهرهایی چون مارسی، آنژه، مولوز، ناربون و تولوز نیز مسدود شد. 

علاوه بر معلمان و دانش آموزان، ده‌ها اتحادیه کارگری و مشاغل گوناگون خواستار اعتصاب و برگزاری اعتراض در فرانسه هستند. 

بیش از ۱۵۰ تظاهرات کارگری در مخالفت با کاهش بی‌سابقه قدرت خرید و افزایش تورم در سراسر فرانسه در حال شکل‌گیری و برگزاری است.

 بسیاری از اتحادیه‌های فرانسوی در پاریس میزبان یکی از بزرگترین تظاهرات‌های هفته‌های اخیر خواهند بود. 

کارکنان حمل و نقل شهری و بین شهری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی همراه با کارمندان در بسیاری از بخش‌های دولتی و خصوصی به معترضان و اعتصاب کنندگان پیوسته‌اند.

 اولین اعتصاب‌ها در مخالفت با تورم بی‌سابقه و افزایش قیمت و نیز کمبود بنزین، از سوی کارگران پالایشگاه ها و انبارهای سوختی در سراسر کشور بیش از یک هفته پیش آغاز شد. در همین راستا بسیاری از پمپ بنزین‌ها بسته شده‌اند و بنزین و گازوييل در روزهای اخیر در فرانسه کمیاب شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران کمبود سوخت در فرانسه؛ دولت از مدیر توتال خواست به جای بحث درباره دستمزدش، مشکل را حل کند

تورم منطقه یورو در آستانه دو رقمی شدن؛ سرعت افزایش قیمت‌ها در ۶ کشور نزولی شد

اعتصاب گسترده در فرانسه پروازهای سراسر اروپا را تحت تاثیر قرار داد