بحران کمبود سوخت در فرانسه؛ کارگران پالایشگاه توتال به ادامه اعتصاب رای دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ازدحام در ورودی یک پمپ‌بنزین در فرانسه
ازدحام در ورودی یک پمپ‌بنزین در فرانسه   -  Copyright  PASCAL GUYOT/AFP or licensors

در حالی که اعتصاب در پالایشگاه‌های توتال در شمال غرب و جنوب شرق فرانسه عرضه سوخت در پمپ بنزین‌ها را با چالش جدی مواجه کرده است، کارگران اتحادیه‌های مختلف عصر دوشنبه در جریان مجمع عمومی به ادامه اعتصاب در روز سه‌شنبه رای دادند. ساعاتی پیش از این تصمیم، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از دو طرف ماجرا خواسته بود تا مسئولیت پذیر باشند و خطاب به کارگران گفته بود: «بستن کارخانه راه حل نیست.» 

هفته گذشته نمایندگان کارگران توتال پس از ناکامی رایزنی‌ها با کارفرما برای افزایش حقوق و جلوگیری از «بدتر شدن» بیشتر شرایط کار نخستین مجمع عمومی فوق‌العاده امسال را برگزار کردند. پیشنهاد اعتصاب در این جلسه با رای مثبت اکثریت قریب به اتفاق کارگران پذیرفته شده بود. 

در رای‌گیری مجمع عمومی روز دوشنبه، علاوه بر پالایشگاه، اعضای سندیکای سراسری کارگران (س‌ژت) که در پمپ بنزین‌های این شرکت و همچنین شرکت تابع آرژدیس (Argedis) کار می‌کنند، روز سه‌شنبه به اعتصاب خواهند پیوست. 

 علاوه بر شرکت توتال، کارگران شرکت نفتی اسو هم از جمعه گذشته با مطالبه افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار به جنبش اعتصاب پیوستند. 

دولت فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که حدود یک سوم جایگاه‌های سوخت رسانی در این کشور با کمبود بنزین و گازوئیل مواجه شده‌اند. این وضعیت باعث به وجود آمدن صف‌های طویل در برابر پمپ‌ بنزین‌های فعال حتی در استان‌هایی شده که با کمبود مواجه نیستند. در آخر هفته گذشته خبر غیررسمی کمبود ورودی نفت خام به بنادر فرانسه به نگرانی‌ها از کمبود شدید سوخت دامن زد. 

اتحادیه‌های کارگری توتال با توجه به اهمیت و حساسیت فوق‌العاده بخش انرژی قدرت بالایی دارند. کارگران این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۰ و در آستانه جشن‌های کریسمس و سال نوی میلادی با اعتصاب و به بهانه ادامه مذاکرات برای چند روز مانع از خروج مدیران از پالایشگاه‌ها و حتی دفتر مرکزی شدند.