بحران کمبود سوخت در فرانسه؛ دولت تهدید خود را در مواجهه با کارگران اعتصابی عملی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر انرژی و نخست وزیر فرانسه
وزیر انرژی و نخست وزیر فرانسه   -  کپی رایت  AFP

دولت فرانسه در نخستین گام از عملی کردن تهدید خود در مواجهه با کارگران اعتصابی پالایشگاه‌ها فرمان بهره‌برداری از ذخیره سوخت یکی از پالایشگاه‌های شرکت نفتی «اسو-اکسان‌موبیل» را در نورماندی صادر کرد.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از «اَنیِ‌یِس پَنی‌یِه-روناشه»، وزیر انرژی فرانسه خبر داد که دولت با ادامه اعتصاب کارگران متقاضی افزایش دستمزد، از امروز بهره‌برداری از انبار سوخت «پورت-ژروم» واقع در نورماندی را با استفاده از تعداد کارکنان ضروری برای رفع اضطرار آغاز می‌کند. 

بر اساس تصمیم دولت فرانسه، شمار کوچکی از کارگران اعتصابی ملزم خواهند بود تا روند ارسال محموله‌های سوخت از انبار را به جریان بیندازند و در صورت امتناع از اجرای این تصمیم مجازات‌ خواهند شد. البته تصمیم دولت فرانسه شامل بخش‌های عملیاتی پالایشگاه و فرایند تولید سوخت نمی‌شود. 

عتصاب کنندگان صنعت نفت فرانسه با وجود تهدید «الیزابت بورن»، نخست وزیر این کشور، بامداد چهارشنبه ۱۲ اکتبر تصمیم گرفتند به اعتصاب خود با هدف چانه‌زنی برای افزایش دستمزدها ادامه دهند؛ تصمیمی که دوره کمبود سوخت در فرانسه را طولانی‌تر و تحقق وعده خانم بورن برای حل مساله تا پایان هفته را دشوارتر می‌کند.  

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

کارگران شش پالایشگاه از هفت پالایشگاه فرانسه روز چهارشنبه در اعتصاب هستند: چهار پالایشگاه شرکت «توتال انرژی» و دو «پالایشگاه اسو-اکسان‌موبیل». به دلیل کمبود عرضه سوخت، نزدیک به ۳۰ درصد از جایگاه‌های عرضه سوخت در فرانسه عصر روز سه‌شنبه با کمبود مواجه شدند. 

کارگران اعتصابی خواستار افزایش ۱۰ درصدی دستمزدها در سال ۲۰۲۲ هستند، در حالی که حقوق آنها ۳.۵ درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته است.