افزایش بی‌سابقه قیمت بنزین در آمریکا؛ هر گالن برای نخستین بار به بالای پنج دلار رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ادامه روند صعودی قیمت بنزین در آمریکا
ادامه روند صعودی قیمت بنزین در آمریکا   -  Copyright  CANVA PRO

میانگین قیمت هر گالن (۳.۸ لیتر) بنزین در سراسر ایالات متحده آمریکا برای نخستین بار به بالای پنج دلار رسید.

طبق داده‌های انجمن خودروی آمریکا میانگین قیمت در روز شنبه ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) پنج دلار بود. با این حال رانندگان در برخی از نقاط ایالات متحده به ویژه در کالیفرنیا هزینه بالاتری را برای بنزین پرداخت کردند. 

طبق این گزارش میانگین قیمت بنزین بدون سرب از ۴.۹۸ دلار در روز گذشته به قیمت ۵.۰۰۴ دلار در هر گالن رسیده است.

میانگین قیمت تنها در هفته گذشته ۱۹ سنت افزایش یافته و نسبت به این زمان در سال گذشته ۱.۹۳ دلار افزایش قیمت داشته است.

دلایل مختلفی برای این افزایش قیمت ذکر می‌شود. افزایش قیمت جهانی نفت و تحریم‌ها علیه روسیه که یکی از تولیدکنندگان پیشرو نفت در جهان است از جمله دلایل این افزایش است. از سوی دیگر محدودیت‌هایی برای ظرفیت پالایش در ایالات متحده وجود دارد چرا که برخی از پالایشگاه‌ها در طول همه‌گیری تعطیل شدند. به تمامی این عوامل باید تورم بی‌سابقه در آمریکا را نیز اضافه کرد.

بر اساس گزارش داده‌های انجمن خودروی آمریکا کالیفرنیا با قیمت ۶.۴۳ دلار بالاترین قیمت بنزین به ازای هر گالن را داشته است. کمترین میانگین مربوط به می‌سی‌سی‌پی با قیمت ۴.۵۲ دلار است.

با این حال خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که با وجود افزایش قیمت بنزین سفرهای جاده‌ای در ایالات متحده آمریکا همچنان در سطح بالایی قرار دارد و بسیار اندک نسبت به گذشته کاهش داشته است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس گرچه برای نخستین بار قیمت بنزین سد پنج دلاری را شکست اما با در نظر گرفتن تورم هنوز یک رکورد نیست. بنزین در ژوئیه ۲۰۰۸ در آمریکا به ۴.۱۱ دلار در هر گالن رسید که معادل ۵.۴۰ دلار امروز است.