Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اردوغان دستور اجرایی شدن پیشنهاد پوتین برای ایجاد «هاب گازی» در ترکیه را صادر کرد

دیدار اردوغان و پوتین در آستانه
دیدار اردوغان و پوتین در آستانه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس در نخستین واکنش به این طرح آنرا به دلیل همزمان شدن با تلاش اروپا برای کاهش وابستگی به هیدروکربن‌های روسیه «بی‌معنا» توصیف کرده است.

آگهی

رجب‌ طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه دستور تشکیل کارگروهی برای ایجاد یک «هاب گازی» در این کشور را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای اردوغان از مسئولان دولت خود خواسته است کار روی پیشنهاد روز پنجشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای تشکیل یک مرکز توزیع گاز در ترکیه را آغاز کنند.

خبرگزاری آناتولی نیز در این خصوص به نقل از رئیس جمهوری ترکیه نوشت که این کشور مناسب‌ترین مکان را برای ایجاد و بهره‌برداری تجاری از یک مرکز بین‌المللی توزیع گاز مد نظر دارد و در راستای اجرایی کردن این پروژه، ضمن هماهنگی با رئیس جمهوری روسیه، دستورالعمل‌های کاری مشترک به نهاد‌های مربوطه ارائه شده است.

آقای اردوغان در جریان بازگشت به کشورش پس از سفر به آستانه به خبرنگاران حاضر در هواپیما در خصوص ایده پیشنهادی ولادیمیر پوتین برای تشکیل یک «هاب گازی» در ترکیه گفت: «به همراه آقای پوتین به وزارت انرژی خود و نهاد مربوطه در روسیه دستور انجام کار مشترک دادیم.»

در گزارش آناتولی به نقل از آقای اردوغان آمده است: «وزارت انرژی ترکیه و طرف روسی مطالعات خود را در خصوص ایجاد مرکز توزیع گاز در ترکیه را انجام و نتیجه آن را ارائه خواهند کرد، ما نیز براساس آن عمل خواهیم کرد.»

وی همچنین ضمن اشاره به مرکز ملی توزیع گاز که در ترکیه وجود دارد، گفت که «مناسب‌ترین مکان برای ایجاد یک مرکز جدید بین‌المللی جهت عرضه و توزیع گاز» احتمالا در منطقه تراکیه، واقع در شمال غرب این کشور انتخاب و ساخته خواهد شد.

پیشنهاد آقای پوتین برای ایجاد یک «هاب گازی» در ترکیه به منظور قیمت گذاری و صادرات به اروپا روز پنجشنبه در حاشیه ششمین اجلاس کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (سیکا) در آستانهِ قزاقستان مطرح شد و اقای اردوغان در همان ابتدا از آن استقبال کرد.

این پیشنهاد در حالی مطرح شد که صادرات گاز روسیه به اروپا تحت تاثیر تحریم‌های غرب علیه مسکو و نشت خط لوله گازی نورداستریم با اختلالاتی همراه شده است.

ابتکار «هاب گازی» پیشنهادی پوتین در ترکیه و بویژه تاکید بر مسئله قیمت‌گذاری بهای گاز نشان می‌دهد که کرملین در پی حفظ اهرم انرژی برای اعمال فشار به اروپا به منظور برداشتن تحریم‌های سنگین غرب علیه روسیه است.

این در حالیست که پاریس در نخستین واکنش به طرح و اجرایی شدن پیشنهاد پوتین برای ایجاد «هاب گازی» در ترکیه به منظور صادرات گاز به اروپا آنرا به دلیل همزمان شدن با تلاش اروپا برای کاهش وابستگی به هیدروکربن‌های روسیه «بی‌معنا» توصیف کرده است.

الیزه شامگاه پنجشنبه در بیانیه‌ای تصریح کرد: ایجاد زیرساخت‌های جدید برای فراهم کردن امکان واردات گاز روسیه از دید ما منطقی نیست.

اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اقدام تنبیهی علیه مسکو در پی تهاجم نظامی اخیر به اوکراین در نظر دارد در مواجهه با افزایش قبوض انرژی، برای واردات گاز روسیه و در کل عمده فروشی گاز در اروپا سقف قیمت تعیین کند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: جمهوری‌خواهان سنای آمریکا را به دست بگیرند کار ما بسیار راحت‌تر می‌شود

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد