Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین زن بومی از جامعۀ سرخپوستان آمریکا به فضا رفت

نیکول مَن، فضانورد ناسا قبل از رفتن به ماموریت ایستگاه فضایی بین المللی با اعضای خانواده  خود صحبت می‌کند
نیکول مَن، فضانورد ناسا قبل از رفتن به ماموریت ایستگاه فضایی بین المللی با اعضای خانواده خود صحبت می‌کند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکول من یکی از ۴ فضانوردی است که با موشک‌ پرتاب‌کننده فالکون ۹ متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس راهی فضا شد. ۳ فضانورد دیگر با ملیت‌های آمریکایی، روسی و ژاپنی خانم من را در این سفر ۲۹ ساعته همراهی می‌کنند

آگهی

سرهنگ نیکول مَن، از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه فلوریدا را به‌ مقصد ایستگاه‌ فضایی‌ بین‌المللی ترک کرد. این زن ۴۵ ساله اولین فضانورد از جامعه بومیان سرخپوست آمریکاست که با برنامه ناسا به فضا می‌رود.

او عضو رسمی «وایلاکی» (Wailacki) یکی از قبایل بومیان سرخپوست آمریکا در شمال کالیفرنیاست و سابقه زیادی در نیروی دریایی آمریکا دارد و به پاس خدماتش در عراق و افغانستان ۶ مدال دریافت کرده است.

نیکول مَن یکی از ۴ فضانوردی است که با موشک‌ پرتاب‌کننده فالکون ۹ متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس راهی فضا شد. ۳ فضانورد دیگر با ملیت‌های آمریکایی، روسی و ژاپنی، خانم مَن را در این سفر ۲۹ ساعته همراهی می‌کنند. 

گروه فعلی مستقر در ایستگاه بین‌المللی پس از تحویل دادن پست به گروه جدید که تنها یکی از آنها سابقه رفتن به فضا را در کارنامه دارد، روز ۱۲ اکتبر به زمین باز می‌گردند. 

سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ایتالیایی و اولین زن اروپایی که فرماندهی ایستگاه بین‌المللی را برعهده داشته نیز در میان فضانوردانی است که ۱۲ اکتبر ماموریشتان تمام می‌شود.

AP Photo
چهار فضانورد شرکت اسپیس‌ایکسAP Photo

نیکول مَن، ضمن ابراز خرسندی برای باز شدن راه ورود بومیان آمریکا به عرصه فضا امیدوار است این‌ سفر او الهام بخش نسل‌های بعدی بومیان آمریکا شود. خانم مَن در سال ۲۰۱۵ میلادی برای اعزام به فضا آموزش‌های لازم را گذراند اما مجبور شد برای اولین تجربه خود حدود ۷ سال صبر کند.

سفر او به فضا درحالی عملی شده که جامعه بومیان سرخپوست آمریکا از گذشته‌های طولانی از تبعیض‌های متعددی رنج می‌برند که مشکلات متعدد اقتصادی و کاهش بودجه مدارس از نتایج این تبعیض‌ها است.

طبق گزارش مرکز ملی آمار آموزش و پرورش ایالات متحده، در سال ۲۰۱۷ میلادی تنها ۲۷ درصد از بومیان آمریکا تا مدرک کاردانی یا بالاتر ادامه تحصیل داده‌اند در حالیکه این میزان در مورد دانش‌آموزان سفیدپوست دست‌کم ۵۴ درصد بوده است.

**به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

نکته جالب توجه دیگر دربارۀ این سفر، حضور یک فضانورد زن روس در این تیم بود: آنا کیکینا در بحبوحه تنش بین مسکو و واشنگتن از آمریکا راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. این مهندس ۳۸ ساله پنجمین زن اهل روسیه است که به عنوان یک فضانورد حرفه‌ای راهی فضا می‌شود. 

این سفر برای او هم همانند نیکول مَن، اولین تجربه فضایی بود.

ماموریت آنها حدود ۵ ماه طول می‌کشد و شامل بیش از ۲۰۰ عملیات علمی خواهد بود که حدود یک‌سوم آنها برای اولین‌بار انجام می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرتاب موشک ناسا به سمت ماه برای سومین بار به تعویق افتاد

جنگ روی زمین و صلح در فضا؛ فضانورد ایتالیایی با همتای روسی خود به پیاده‌روی فضایی رفت

عملیات تکمیل ایستگاه فضایی چین با اعزام سه فضانورد جدید ادامه پیدا می‌کند