Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چرا شهرهای بزرگ فرانسه مسابقات جام‌جهانی قطر را در فضای عمومی اکران نمی‌کنند؟

شهروندان فرانسه مقابل صفحات نمایشی نصب شده در میدان تروکادرو در پاریس، در فینال جام جهانی ۲۰۱۸
شهروندان فرانسه مقابل صفحات نمایشی نصب شده در میدان تروکادرو در پاریس، در فینال جام جهانی ۲۰۱۸ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در طول تورنومنت‌های قبلی نظیر بازی‌های جام ملت های اروپا یا جام جهانی معمولا در مرکز شهرها محلی با عنوان « محدوده طرفداران» در نظر گرفته می شد و علاقه مندان می توانستند مسابقات را در کنار هم در فضای آزاد و از طریق صفحات نمایشی بزرگ تماشا کنند.

آگهی

مقامات شهری پاریس و چندین شهر بزرگ فرانسه تصمیم گرفته‌اند تا در طول بازی‌های جام جهانی قطر، مسابقات را در فضاهای عمومی شهری پخش نکنند.

در طول تورنمنت‌های قبلی نظیر بازی‌های جام ملتهای اروپا یا جام‌جهانی معمولا در مرکز شهرها، محلی با عنوان « محدوده طرفداران» در نظر گرفته می‌شد و علاقه‌مندان می‌توانستند مسابقات را در کنار هم در فضای آزاد و از طریق صفحات نمایشی بزرگ تماشا کنند. نوعی جو ورزشی که بعضا تقابل هواداران تیم‌ها را هم در برداشت.

اما دلایل حذف این امکان چیست؟ پی یر رابادان، معاون شهردار پاریس در امور ورزشی در این‌باره می‌گوید: « دلایل زیادی هست. در وهله نخست شرایط سازماندهی این دوره جام‌جهانی است چه از نظر محیط زیستی و چه از منظر اجتماعی. مورد دوم زمانبندی بازی‌هاست که به ماه دسامبر افتاده است.»

شهرداری چندین شهر بزرگ تصمیم مشابهی اتخاذ کرده‌اند. مارتین اوبری، شهردار سوسیالیست کلان شهر لیل در یک پست توئیتری جام‌جهانی قطر را فاقد مولفه‌های لازم از منظر حقوق بشری و محیط زیستی و ورزشی ارزیابی کرده است.

بنوآ پایان، شهردار سوسیالیست مارسی هم بازی‌های قطر را « انتقال تدریجی فاجعه انسانی و محیط زیستی که با ارزش‌ها همخوانی ندارند» توصیف کرد.

یکی دیگر از دلایل این اقدام ابراز همبستگی با کارگران خارجی قطر و اعتراض به کشته شدن تعداد زیادی از آن ها در پروژه ورزشگاه سازی و تدارکات میزبانی و «استثمار» این قشر اعلام شده است.

سازمان جهانی کار کشته شدن دستکم ۵۰ کارگر و مجروح شدن دستکم ۵۰۰ نفر دیگر را در جریان ساخت و سازهای مرتبط با جام جهانی قطر در سال ۲۰۲۰ تایید کرده بود.

علاوه بر شهرهای بزرگی نظیر تولوز، مارسی، لیون و لیل در شهرهایی نظیر نانسی هم در اعتراض به برگزاری بازی ها در فصلی به غیر از تابستان و مجهز شدن استادیوم های محل برگزاری بازی‌ها به سیستم سرمایش که تاثیرات جبران ناپذیری بر طبیعت می‌گذارد، اعلام کرده‌اند که چنین امکاناتی برای پوشش بازی‌ها در نظر نمی‌گیرند.

جام جهانی قطر از ۲۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر برگزار می‌شود. مقطعی زمانی که روزها بشدت در اروپا کوتاه و هوا معمولا سرد است.

این در حالیست که بحران انرژی در اروپا در پی تجاوز نظامی روسیه به اوکراین بسیاری از زمامداران اروپایی را ناچار به اتخاذ تصمیمات صرفه جویانه بویژه در مصرف گاز و برق کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارلوس کی‌روش در آستانه جام جهانی قطر بار دیگر سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران شد

پرونده تجاوز جنسی قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸؛ مندی مدعی سکس با «۱۰ هزار زن» بود

پلیس فرانسه ۸ کنشگر محیط زیست را که وارد یک کارخانه مواد شیمیایی شده بودند بازداشت کرد