Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گوگل ابزاری را برای دور زدن فیلترینگ در ایران معرفی کرد؛ اوت‌لاین چیست؟

اوت لاین چیست
اوت لاین چیست Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت گوگل ابزاری را برای دور زدن فیلترینگ در ایران فعال و در صفحه نخست خود به زبان فارسی نمایش داده است.

آگهی

شرکت گوگل ابزاری را برای دور زدن فیلترینگ در ایران فعال کرده و در صفحه نخست خود به زبان فارسی نمایش داده است.

این ابزار که اوت‌لاین (Outline) نام دارد در صفحه نخست گوگل به زبان فارسی قابل مشاهده است با این حال این ابزار جدید نیست و پیش از این برخی از متخصصان حوزه اینترنت با آن آشنا بوده‌اند و بسیاری با آن کار کرده‌اند.

لینک راهنمای استفاده از این ابزار به زبان فارسی در صفحه نخست گوگل قرار داده شده است که طبق آن «همه می‌تواند با اجرای وی‌پی‌ان خود به اینترنت آزاد و باز ایمن‌تر دسترسی پیدا کنند.»

گوگل
صفحه اول گوگل به زبان فارسیگوگل

این ابزار در معرفی خود می‌گوید که «اجرای سرور وی‌پی‌ان از طریق اوت‌لاین دسترسی به اینترنت را ایمن‌تر و اتصالی ایجاد می‌کند که مسدود کردن آن دشوارتر است.»

سایت اوت‌لاین می‌گوید که «این ابزار زمانی‌که انواع دیگر VPN مسدود شده باشد کار می‌کند، و در برابر انواع پیشرفته سانسور از جمله مسدود کردن مبتنی بر شبکه یا مسدود کردن IP مقاوم است.»

طبق اطلاعات ارائه شده «اوت‌لاین انعطاف‌پذیرتر است زیرا بااستفاده از پروتکلی ساخته شده است که ردیابی آن دشوار است و بنابراین مسدود کردن آن سخت‌تر است.»

در واقع اوت‌لاین به همه امکان می‌دهد برای خود وی‌پی‌ان ایجاد و اجرا کنند و دسترسی به آن را به ‌اشتراک بگذارند.

اوت‌لاین از دو محصول وابسته به یکدیگر تشکیل شده است که باهم کار می‌کنند تا به کاربر دسترسی بدون وقفه به اینترنت دهد.

اوت‌لاین
اوت لاین منیجراوت‌لاین

یکی از این برنامه‌های «اوت‌لاین منیجر» نام دارد و دیگری «اوت‌لاین کلاینت» است.

اوت‌لاین در سایت خود به زبان فارسی چگونگی فعال کردن این دو ابزار را به‌طور کامل توضیح داده است.

اوت لاین
اوت لاین کلینت چگونه کار می‌کنداوت لاین

اوت‌لاین، وی‌پی‌ان نیست

اوت‌لاین می‌گوید که این ابزار «وی‌پی‌ان» نیست بلکه به هرکسی امکان می‌دهد سرور وی‌پی‌ان خصوصی خود را راه‌اندازی و مدیریت کند.

با این حال به نظر می‌رسد این برنامه رایگان نیست و در بخشی از آن نیازمند ارائه‌دهنده ابری است. اوت‌لاین در وبسایتش در این زمینه نوشته است: «ارائه‌دهنده ابری‌تان را براساس نیازها و بودجه خاص خودتان انتخاب کنید. «سرویس‌های وب» آمازون و گوگل هردو، نام‌های معتمدی هستند. دیجیتال اوشن برخی از ارزان‌ترین طرح‌ها را در ماه ارائه می‌دهد، و بسیاری از کاربران راه‌اندازی آن را به‌عنوان آسان‌ترین گزارش می‌دهند.»

آیا اوت‌لاین برای ایرانی‌ها در داخل کشور کاربردی است؟

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که برخی از کارشناسان حوزه اینترنت می‌گویند این ابزار نمی‌تواند کمکی به کاربران در ایران کند چراکه نیاز به سرور دارد، سرویس‌دهنده‌های ابری برای راه‌اندازی آن تحریم هستند و با شناسایی سرورها مسیر آن بلاک می‌شود.

یکی از کارشناسان این حوزه در توئیتر می‌گوید که «اوت‌لاین» فیلترشکن نیست بلکه نرم‌افزاری برای ست‌آپ کردن وی‌پی‌ان است یعنی اگر مجهز به سرور هستید با این روش می‌توانید به دیگران وی‌پی‌ان دهید.

در واقع ویژگی مهم «اوت‌لاین» این است که با ایجاد وی‌پی‌ان تعداد کاربرانی که به آن وصل می‌شوند نسبت به وی‌پی‌ان‌های تجاری کمتر خواهد بود.

از سوی دیگر در سایت «اوت لاین» بخشی وجود دارد که سرورهای مختلف در کشورهای مختلف را معرفی می‌کند. این سایت اشاره کرده است که «کلیدهای دسترسی» رایگان از سوی داوطلبان در سراسر دنیا ایجاد می‌شود و کیفیت و سرعت نسبتا قابل قبولی دارند. اما برخی از کاربران ایرانی نیز می‌گویند چند سرور ساخته‌اند اما هیچ یک کار نکرده است و با آنکه کلیدهای رایگانش کار می‌کنند اما سرعت آن‌ها پایین است. 

برخی از کاربران نیز می‌گویند که استفاده از این ابزار در داخل نیازمند همراهی افرادی در خارج است تا با «اوت‌لاین منیجر» وی‌پی‌ان بسازند و در اختیار دوستان و دیگران قرار دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش‌ها از فیلتر شدن شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس در ایران

فیلترینگ سیگنال در ایران؛ دولت از سیاست بستن پیام‌رسان‌ها انتقاد کرد

نت بلاکس از اختلال در اتصال به اینترنت در برخی از استان‌های ایران خبر داد