سپاه: حملات به اقلیم کردستان همچنان ادامه خواهد داشت

حملات موشکی سپاه به اقلیم کردستان
حملات موشکی سپاه به اقلیم کردستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه پاسداران ایران می‌گوید حملات موشکی به منطقه اقلیم کردستان عراق تا نابودی «گروهک‌های تروریستی» در این منطقه ادامه پیدا خواهد کرد.

آگهی

سپاه پاسداران ایران می‌گوید حملات موشکی به منطقه شمال اقلیم کردستان عراق همچنان و تا «خلع سلاح گروهک‌های تروریستی» ادامه پیدا خواهد کرد.

در بیانیه‌ای که نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران روز جمعه ۸ مهر منتشر کرده همچنین آمده است که این حملات به دنبال تشدید اقدامات گروه‌های «تجزیه‌طلب و تروریستی» در منطقه کردستان عراق در دستور کار سپاه قرار گرفته است. این نهاد نظامی جمهوری اسلامی همچنین مدعی شده که حزب کومله کردستان تلاش داشته عملیاتی خرابکارانه در تاسیسات هسته‌ای ایران انجام دهد که این برنامه پیش از اجرا کشف و خنثی شده است. 

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین آمده است که ایران چندین بار به مقام‌های اقلیم کردستان برای «جمع‌آوری مقرهای تروریست‌ها» هشدار و اخطار داده اما پس از آنکه این اخطارها نتیجه‌ای نداشته مقام‌های جمهوری اسلامی تصمیم گرفتند با حملاتی موشکی، پهپادی و توپخانه‌ای مواضع این گروه‌ها را مورد هدف قرار دهند. 

همزمان با حملات سپاه پاسداران به اهدافی در اقلیم کردستان، ترکیه هم روز پنجشنبه اعلام کرده بود که مواضع پ کا کا را در فاصله ۱۴۰ کیلومتری مرز ترکیه بمباران کرده است. این حمله ترکیه که در خاک عراق و در  منطقه اقلیم کردستان صورت گرفته نشان می‌دهد که آنکارا هم همچون ایران سیاست مشابهی در قبال تحولات شمال عراق اتخاذ می‌کند. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه «فصلی جدید از مبارزه با تروریسم» آغاز شده تاکید کرد که هدف این حملات ضربه زدن به «گروه تروریستی پ کا کا» بوده است. 

این مقام ارشد ترک همچنین با اشاره به اینکه مهم نیست چه کسی از آنها حمایت می‌کند، تاکید کرد که آنکارا به مبارزه قاطعانه خود با تروریست‌ها ادامه می‌دهد. آکار همچنین ندعی شد که ترکیه در تمام حملات هوایی خود، حساسیت‌های لازم را به کار می‌بندد تا هرگونه آسیب به غیرنظامیان به حداقل برسد. 

در بخش دیگری از بیانیه سپاه پاسداران ایران هم آمده است که «گروه‌های تروریستی» در شمال عراق فعالیت‌های خود را برای تحریک و شرارت در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه شدت داده بودند و همین مسئله موجب شده تا این نهاد نظامی جمهوری اسلامی تصمیم بگیرد به صورت مستقیم وارد عمل شده و حملات موشکی خود را به اهدافی در منطقه اقلیم کردستان صورت دهد.  

انجام حملات همزمان جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به مواضعی در منطقه اقلیم کردستان عراق در حالی صورت می‌گیرد که در ده روز اخیر استان‌های غربی ایران همچون دیگر نقاط کشور صحنه اعتراضات خیابانی و ناآرامی‌های گسترده‌ای بوده که پس از جان باختن مهسا امینی مشاهده شده است. همچنین گزارش‌های غیر رسمی از خارج شدن کنترل شهر در اشنویه در استان آذربایجان غربی منتشر شده بود که مدعی بود برای ساعاتی نیروهای امنیتی به صورت کامل از شهر بیرون رفته و کنترل شهر به دست معترضان افتاده است. 

حملات روز چهارشنبه و بامداد پنجشنبه سپاه به مقرهای احزاب کرد در سلیمانیه و اربیل اصابت کرد و طبق آخرین آمار دست‌کم ۱۷ نفر در این حملات کشته و بیش از ۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. بیشتر کسانی که در این حملات جان خود را از دست داده‌اند از اعضای حزب آزادی کردستان و همچنین حزب کردستان دموکرات ایران هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه پاسداران حملات توپخانه‌ای و پهپادی به اقلیم کردستان عراق را از سر گرفت

حمله توپخانه‌ای سپاه به اربیل عراق؛ ۵ عضو یک «تیم تروریستی» در بانه بازداشت شدند

توصیف خلبان اسرائیلی از ماموریت رهگیری پهپادهای ایرانی: مانند «تاپ گان» در «جنگ ستارگان» بود