Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مهاجرت جوانان روس به گرجستان؛ «هر جایی می‌روم به جز کشور خودم»

مرز گرجستان و روسیه
مرز گرجستان و روسیه Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز گرجستان-یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها دو روز پس از صدور فرمان بسیج عمومی و «محدود» در روسیه و فراخوان نیروهای ذخیره به خدمت زیر پرچم، هزاران شهروند «فرار را بر قرار» ترجیح داده‌اند. خبرنگار یورونیوز گرجستان با تعداد محدودی از جوانانی که حاضر به مصاحبه شدند، گفت‌وگو کرد.

آگهی

تنها ساعاتی پس از صدور فرمان بسیج عمومی محدود کرملین و وزارت دفاع روسیه و فراخوان ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره به خدمت زیر پرچم برای شرکت در جنگ اوکراین، شبکه‌های اجتماعی پر شد از ویدویوهای هجوم شهروندان روسی به مرزهای ارمنستان و گرجستان. 

خبرنگاران یورونیوز گرجستان به یکی از معابر مرزی این کشور با روسیه رفتند تا با گروه جدید پناهجویان گفت‌وگو کنند. این «مهاجران» عمدتا جوان تمایلی به صحبت در برابر دوربین ندارند. شمار محدودی که به شرط خاموش بودن دوربین با ما صحبت کردند، تصمیم پوتین را «جنون‌آمیز» توصیف می‌دانند.

یکی از تازه واردان می‌گوید: «امروز با یکی از دوستانم در کراسنودار [شهری در جنوب غربی روسیه] صحبت کردم. می‌گفت هیچ مردی در خیابان نمانده. ترافیکی در خیابان نیست، خودرویی نیست، انگار همه ناپدید شده اند.»

در حالی که هنوز در روسیه خبری از ممنوع‌الخروجی شهروندان نیست خروج گسترده از مرزهای هوایی هم ادامه دارد. الکساندر، که تازه از روسیه به فرودگاه بین‌المللی تفلیس رسیده، می‌گوید: «سعی می‌کنم اینجا کاری پیدا کنم. باید دید بعدا چه می‌شود. به هرجایی به جز روسیه خواهم رفت. تمام ۳۰ سال کار کردنم در مسکو به هوا رفت؛ تحصیل، شغل، زندگی خصوصی. دست خالی به این جا [گرجستان] رسیدم.» 

روسیه و گرجستان از سال ۲۰۰۸ و پس از جنگ اوستیای جنوبی، روابط دیپلماتیک را قطع کردند. به همین دلیل پرواز مستقیم میان دو کشور برقرار نیست. با این حال، شهروندان روسیه با پرواز غیر مستقیم از راه ترکیه، آذربایجان و ارمنستان خود را به تفلیس می‌رسانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود گردشگران روسی به فنلاند ممنوع شد

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید

نزاع فیزیکی در پارلمان گرجستان در جریان بحث بر سر تصویب لایحه «عوامل خارجی»