Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرمان بسیج عمومی پوتین؛ فنلاند از ورود روس‌ها با ویزای توریستی جلوگیری می‌کند

مرز روسیه با فنلایند
مرز روسیه با فنلایند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فنلاند که حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد پیش‌تر تصمیم گرفته بود از اول سپتامبر شمار ویزای توریستی در نظر گرفته شده برای اتباع روسیه را به نسبت قابل توجهی کاهش دهد.

آگهی

فنلاند روز جمعه اعلام کرد که ورود شهروندان روسیه به خاک خود را «به طور قابل توجهی» محدود کرده و از پذیرش اتباع روس با ویزای توریستیِ یک کشور اروپایی حوزه شنگن معذور است.

هلسینکی در حالی از اعمال محدودیت ویژه برای پذیرش شهروندان روسیه خبر داده که شمار اتباع روسِ متقاضی برای ورود به فنلاند پس از اعلام بسیج عمومی و فراخوان نیروهای ذخیره از سوی کرملین برای مشارکت در تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت.

این کشور اسکاندیناوی بدین ترتیب عملاً همسو با تصمیم اوایل سپتامبر لهستان و سه کشور حوزه بالتیک یعنی استونی، لتونی و لیتوانی اقدام به اعمال محدودیت در پذیرش اتباع روسیه کرده است.

چهار کشور یاد شده که پیشتر همانند فنلاند دست به اتخاذ چنین رویکردی زده بودند همگی عضو اتحادیه اروپا و دارای مرز مشترک با روسیه هستند.

وزیر امور خارجه فنلاند روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت که این تصمیم پس از تایید در نشست اعضای دولت به سرعت اجرایی خواهد شد اما تاریخی برای آن مشخص نکرد.

وی تصریح کرد: «کسانی که با مدارک توریستی قصد عبور از مرز را دارند از ورود آنها جلوگیری می شود، این افراد باید دلیل دیگری برای ورود به کشور داشته باشند.»

رئیس دیپلماسی فنلاند سپس تصریح کرد: «این تصمیم هم در خصوص ویزاهای اعطا شده توسط کشور خودمان و هم برای ویزاهای صادر شده توسط هر کشور دیگری در منطقه شنگن قابل اجرا است.»

فنلاند که حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد پیش‌تر تصمیم گرفته بود از اول سپتامبر شمار ویزای توریستی در نظر گرفته شده برای اتباع روسیه را به نسبت قابل توجهی کاهش دهد.

هلسینکی تاکنون و پیش از رویکرد تازه دولت در قبال شهروندان روسیه، به افرادی که ویزای توریستی معتبر در منطقه شنگن داشتند اجازه عبور داده بود.

برخلاف چهار کشور دیگر هم مرز با روسیه در اتحادیه اروپا که محدودیت‌های اعمال شده را مرتبط با دلایل امنیتی اعلام کرده بودند، فنلاند دلیل دیگری را برای تصمیم خود مطرح کرده است.

به گفته دولت، این تصمیم با انگیزه جلوگیری از وارد آمدن لطمه جدی به موقعیت بین‌المللی فنلاند یا به عبارتی حفظ اعتبار روابط بین‌المللی این کشور از سوی کمیته‌ای متشکل از رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزرای سلطنتی تصمیم اتخاذ شده است.

فنلاند عصر چهارشنبه، دو هفته پس از تصمیم‌های مشابه از سوی لهستان و کشورهای حوزه بالتیک، قصد خود را برای تشدید محدودیت‌ها برای ورود به این کشور اعلام کرده بود، اما برای رسمی کردن آن به دنبال دلیلی منطبق با قوانین منطقه شنگن می‌گشت.

هلسینکی دو ماه است که خواستار موضع مشترک اروپا در این زمینه شده است. با این حال، تصمیم یاد شده با فرمان فراخوان بسیج نسبی نیروهای ذخیره که روز چهارشنبه از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صادر شد، همزمان شده است.

به گفته مرزبانان فنلاند، از زمان صدور این فرمان تعداد روس‌هایی که وارد فنلاند شده‌اند به دوبرابر افزایش یافته، اگرچه هنوز در سطح محدودی باقی مانده است.

لغو محدودیت‌های مرتبط با همه‌گیری بیماری کووید از سوی روسیه و فنلاند در ابتدای تابستان گذشته منجر به افزایش قابل توجه عبور و مرور روس‌ها به دیگر نقاط اروپا از طریق مرزهای زمینی یا فرودگاهی فنلاند شده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود گردشگران روسی به فنلاند ممنوع شد

اتحادیه اروپا لهستان و کشورهای حوزه بالتیک را به تسهیل در قوانین پذیرش پناهجو فراخواند

طعنه بلینکن به ارتش روسیه: قرار بود در جهان دوم باشند اما حالا در اوکراین دوم هستند