Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکای لاتین؛ بحران اقتصادی عامل افزایش خشونت علیه سیاستمداران و رشد افراط گرایان

لولا و بولسونارو در تبلیغات انتخاباتی
لولا و بولسونارو در تبلیغات انتخاباتی Copyright Rodrigo Abd/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Rodrigo Abd/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش ها و اخبار در ماه های اخیر نشان می دهد نارضایتی شهروندان از سیاستمداران آمریکای جنوبی، در ماه های اخیر افزایش قابل توجهی یافته است. نارضایتی که بصورت خشونت های گسترده علیه سیاستمداران و یا گروه های سیاسی رقیب در این کشورها هر روز به نمایش در می آید.

آگهی

سوء قصد به جان معاون رئیس جمهوری آرژانتین و افزایش موج خشونت علیه سیاستمداران در آستانه انتخابات برزیل، نشانه نارضایتی های گسترده در آمریکای لاتین و گسترش گروه های افراطی و پوپولیست است. 

جنگ اوکراین مانند سراسر جهان وضعیت اقتصاد را در آمریکایی جنوبی نیز پیچیده و بحرانی کرده است. اختلاف طبقاتی در آمریکای لاتین بیداد می کند و بحران اقتصادی بر خشم طبقه محروم جامعه افزوده است. این خشم در آستانه برخی از انتخابات کلیدی، ازجمله در برزیل می تواند سرنوشت ساز باشد و نتایج را با شگفتی مواجه کند. 

ماریل فورنونی، یک تحلیلگر مستقل آرژانتینی، با اشاره به وضعیت کنونی سیاست در سرتاسر آمریکای لاتین می گوید: «افراطی گری بسیار شدت گرفته است. فکر می کنم که این نشان دهنده ناتوانی بسیاری از دولت ها در رسیدگی به خواسته های شهروندان است.»

از یک طرف آلبرتو فرناندز، رئیس‌جمهوری چپ میانه آرژانتین تلاش می‌کند تا تورم ۱۰۰ درصدی را مهار کند و موفق نمی شود، از سوی دیگر گابریل بوریچ، رئیس‌جمهور چپ‌ گرای شیلی نمی تواند طرح تغییر قانون اساسی خود را به نتیجه برساند و بیش از ۶۰ درصد از شهروندان به شکست این طرح رای می دهند. در آستانه انتخابات برزیل هم هرچند که لولای چپگرا در نظرسنجی ها شانس اصلی پیروزی است اما به نظر می رسد افراط گرایان حامی ريیس جمهوری کنونی، بولسونارو، می توانند در مقام یک اپوزیسیون بزرگ و قوی، طرح و پیشنهادهای دولت احتمالی لولای چپگرا را به چالش بکشند. 

ماریل فورنونی می گوید شرایط بگونه ای است که «ساده‌ نگرترین پیام‌ها، از جمله پیام‌های پوپولیستی، توجه ما را جلب می‌کند و واقعاً احساسات مردم را در شرایط ناامیدی کامل، عدم اطمینان، نابرابری و تورم جریحه دار می کند.» 

نتایج نظرسنجی ها نشان می دهند که رای دهندگان در برزیل که به شدت به دو دسته تقسیم شده اند. دو دسته ای که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در دوم اکتبر عامل بیشترین تنش ها و درگیریها هستند. رای دهندگان را می توان یا حامیان بولسونارو، رئیس جمهوری راست گرای افراطی برزیل و یا طرفداران لولا، رهبر پیشین اتحادیه های کارگری و رئیس سابق دولت برزیل  دانشت.  تاکنون تنش ها در جریان کمپین انتخاباتی باعث دست کم دو قتل و ده ها درگیری و تنش بین حامیان دو نامزد اصلی شده است. 

در سویی دیگر در پرو که با بحران اقتصادی روبرواست قراردارد و پدرو کاستیو، رئیس‌جمهوری چپ‌ گرا که متهم به فساد شده و این در حالی است که کمتر از یک سال است به قدرت رسیده است. 

به نظر می رسد با تشدید بحران اقتصادی در ماه های آینده شاهد موج مهاجرت های گسترده در آمریکای جنوبی خواهیم بود. نگرانی مقامات ایالات متحده هم کاملا روی همین موضوع متمرکز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در پی کشته شدن ۲ نفر در اعتراضات پرو، رئیس جمهور دستور برگزاری انتخابات زودهنگام داد

بخشی از کاروان پناهجویان آمریکای جنوبی به مرز ایالات متحده رسیدند

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است