هزاران تن در استانبول در مخالفت با دگرباشان جنسی تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 تظاهرات مخالفان دگرباشان جنسی در استانبول ترکیه
تظاهرات مخالفان دگرباشان جنسی در استانبول ترکیه   -  کپی رایت  Khalil Hamra/AP

هزاران تن در استانبول ترکیه با برپایی تظاهراتی در مخالفت با دگرباشان جنسی، خواستار انحلال انجمن‌های این گروه از اقلیت‌ها شدند.

شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی دست‌نوشته‌هایی را با خود حمل می‌کردند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «از خانواده و نسل خود محافظت کنید، به جامعه بدون جنسیت نه بگویید و پدر + مادر + نوزاد = خانواده.»

سخنران این تظاهرات اعتراضی از طوماری ۱۵۰ هزار امضایی خبر داد که امضاکنندگان خواستار ممنوعیت تبلیغات «ال‌جی‌بی‌تی» در رسانه‌های ترکیه شده‌اند.

تظاهرات مخالفان دگرباشان جنسی در استانبول در حالی انجام شده است که پیشتر مقام‌های ترکیه، «رژه افتخار» جامعه رنگین‌کمانی در این شهر را ممنوع کرده بودند.

در همین زمینه، سازمان‌های حقوق بشری از برگزاری تظاهرات مخالفان دگرباشان جنسی در استانبول انتقاد کردند.

سازمان «آی‌ال‌جی‌ای اروپا» (ILGA Europe) که برای برابری جامعه «ال‌جی‌بی‌تی» در اروپا و آسیای مرکزی مبارزه می‌کند، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که دولت ترکیه باید به تعهدات قانونی خود برای محافظت از همه شهروندانش در برابر «نفرت و خشونت» عمل کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان عفو بین‌الملل هم اطلاعیه‌های صادر شده توسط سازمان‌های عمومی ترکیه برای راهپیمایی ضد دگرباشی را ناقض اصول «عدم تبعیض» دانست.

دولت ترکیه در سال‌های گذشته با افزایش سخنان تند علیه دگرباشان جنسی، موضع سخت‌تری نسبت به جامعه اقلیت‌های جنسی در پیش گرفته است.