Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برخورد پلیس ترکیه با شرکت کنندگان در راهپیمایی دگرباشان جنسی؛ ۳۰ نفر در آنکارا بازداشت شدند

برخورد پلیس ترکیه با شرکت کنندگان در رژه دگرباشان جنسی
برخورد پلیس ترکیه با شرکت کنندگان در رژه دگرباشان جنسی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ترکیه اخیرا در مواجهه با آندسته از رویدادهای عمومی که از سوی گروه‌هایی غیرهمسو با طیف سنت‌گرا و محافظه‌کار مذهبی سازماندهی می‌شوند رویکردی سخت‌گیرانه و بعضا خشونت‌آمیز از خود نشان داده است.

آگهی

پلیس ترکیه روز سه‌شنبه پنجم ژوئیه مانع برگزاری راهپیمایی جمعی از دگرباشان جنسی در پایتخت این کشور شد و ده‌ها شرکت کننده در این رویداد را دستگیر و بازداشت کرد.

حدود ۵۰ نفر که پرچم های رنگین کمانی در دست داشتند روز سه شنبه در حالی به سمت یکی از پارک‌های مرکز آنکارا حرکت کردند که دولت ترکیه پیش‌تر برپایی راهپیمایی‌هایی از این دست را در سراسر کشور به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرده بود.

به گفته سازمان دهندگان، ماموران پلیس با مداخله فیزیکی حرکت این گروه را پس از دقایقی متوقف کردند و حداقل ۳۰ نفر از شرکت کنندگان را بازداشت کردند.

برخی از دستگیر شدگان در برابر فشار پلیس مقاومت کرده و به خواست ماموران برای رفتن به بازداشتگاه تن نمی‌دادند؛ ماموران امنیتی نیز ضمن استفاده از گاز اشک آور و اسپری فلفل برای متفرق کردن راهپیمایان، افراد دستگیر شده را روی زمین می‌کشیدند.

همزمان با برپایی این راهپیمایی، تظاهراتی به سازماندهی یک گروه مذهبی محافظه‌کار که دگرباشان را تهدید برای جامعه می‌داند در نزدیکی این رویداد برپا شده بود.

ترکیه پیش‌تر به دگرباشان جنسی اجازه برپایی راهپیمایی‌ می‌داد؛ نخستین رویداد از این دست سال ۲۰۰۳ یک سال پس از به قدرت رسیدن رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری عوامگرای این کشور و حزب تحت رهبری او «عدالت و توسعه» برگزار شده بود.

دولت ترکیه در سال‌های اخیر در مواجهه با آندسته از مراسم و رویدادهای عمومی که از سوی گروه‌هایی غیرهمسو با دیدگاه‌های نزدیک به طیف سنت‌گرا و محافظه‌کار مذهبی سازماندهی می‌شوند رویکردی سخت‌گیرانه داشته است.

رژه و راهپیمایی‌های دیگرباشان جنسی نیز از این دسته رویدادهاست که معمولا با برخوردهای خشونت‌آمیز، دستگیری و بازداشت شرکت کنندگان و شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی از سوی پلیس همراه بوده است.

پلیس ترکیه هفته گذشته نیز راهپیمایی سالانه دگرباشان در استانبول را متفرق و بیش از ۳۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در آن را برای مدت کوتاهی بازداشت کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزاران تن در استانبول در مخالفت با دگرباشان جنسی تظاهرات کردند

لغو رژه دگرباشان جنسی در پی تیراندازی مرگبار در اسلو؛ مظنون یک نروژی ایرانی تبار است

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است