برخورد پلیس ترکیه با شرکت کنندگان در راهپیمایی دگرباشان جنسی؛ ۳۰ نفر در آنکارا بازداشت شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
برخورد پلیس ترکیه با شرکت کنندگان در رژه دگرباشان جنسی
برخورد پلیس ترکیه با شرکت کنندگان در رژه دگرباشان جنسی   -  کپی رایت  AP Photo

پلیس ترکیه روز سه‌شنبه پنجم ژوئیه مانع برگزاری راهپیمایی جمعی از دگرباشان جنسی در پایتخت این کشور شد و ده‌ها شرکت کننده در این رویداد را دستگیر و بازداشت کرد.

حدود ۵۰ نفر که پرچم های رنگین کمانی در دست داشتند روز سه شنبه در حالی به سمت یکی از پارک‌های مرکز آنکارا حرکت کردند که دولت ترکیه پیش‌تر برپایی راهپیمایی‌هایی از این دست را در سراسر کشور به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرده بود.

به گفته سازمان دهندگان، ماموران پلیس با مداخله فیزیکی حرکت این گروه را پس از دقایقی متوقف کردند و حداقل ۳۰ نفر از شرکت کنندگان را بازداشت کردند.

برخی از دستگیر شدگان در برابر فشار پلیس مقاومت کرده و به خواست ماموران برای رفتن به بازداشتگاه تن نمی‌دادند؛ ماموران امنیتی نیز ضمن استفاده از گاز اشک آور و اسپری فلفل برای متفرق کردن راهپیمایان، افراد دستگیر شده را روی زمین می‌کشیدند.

همزمان با برپایی این راهپیمایی، تظاهراتی به سازماندهی یک گروه مذهبی محافظه‌کار که دگرباشان را تهدید برای جامعه می‌داند در نزدیکی این رویداد برپا شده بود.

ترکیه پیش‌تر به دگرباشان جنسی اجازه برپایی راهپیمایی‌ می‌داد؛ نخستین رویداد از این دست سال ۲۰۰۳ یک سال پس از به قدرت رسیدن رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری عوامگرای این کشور و حزب تحت رهبری او «عدالت و توسعه» برگزار شده بود.

دولت ترکیه در سال‌های اخیر در مواجهه با آندسته از مراسم و رویدادهای عمومی که از سوی گروه‌هایی غیرهمسو با دیدگاه‌های نزدیک به طیف سنت‌گرا و محافظه‌کار مذهبی سازماندهی می‌شوند رویکردی سخت‌گیرانه داشته است.

رژه و راهپیمایی‌های دیگرباشان جنسی نیز از این دسته رویدادهاست که معمولا با برخوردهای خشونت‌آمیز، دستگیری و بازداشت شرکت کنندگان و شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی از سوی پلیس همراه بوده است.

پلیس ترکیه هفته گذشته نیز راهپیمایی سالانه دگرباشان در استانبول را متفرق و بیش از ۳۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در آن را برای مدت کوتاهی بازداشت کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید