Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

باستان‌شناسان در اسرائیل مقبره‌ای ۳۳۰۰ ساله و کشاورز فلسطینی در نوار غزه موزائیکی بیزانسی کشف کردند

مقبره کشف شده در اسرائیل و موزاییک یافت شده در غزه
مقبره کشف شده در اسرائیل و موزاییک یافت شده در غزه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان در اسرائیل موفق به شکف یک آرامگاه حجره‌ای دست نخورده شدند که قدمت آن به زمان رامسس دوم، فرعون مصر باز می‌گردد همچنین یک کشاورز فلسطینی هنگامی که در حال کاشت درخت زیتون در زمین خود در نواز غزه بود، یک کفپوش موزاییک تزئینی بیزانسی را کشف کرد.

آگهی

باستانشناسان روز یکشنبه ۱۸ سپتامبر در اسرائیل موفق به شکف یک آرامگاه حجره‌ای دست نخورده شدند که قدمت آن به زمان رامسس دوم، فرعون مصر باز می‌گردد.  

دیوید گلمن، یکی از مقام‌های کشف آثار باستانی اسرائیل می‌گوید که این غار مملو از ده‌ها کوزه سفالی و مصنوعات برنزی را به طور تصادفی در ساحل شلوغ پارک ملی پالماهیم پیدا کردند. یک حفر کننده مکانیکی در هنگام عملیات به سقف سازه این آرامگاه برخورد کرد و باستان شناسان توانستند با استفاده از نردبانی به داخل غار مربعی شکل ساخته دست بشر بروند. به گفته این مقام فضای اتاق کشف شده به گونه‌ای بود که گویا در زمان منجمد شده است.

غاری که برای ۳۳۰۰ سال در بسته مانده است

چند ده کوزه سفالی دست نخورده و مصنوعات برنزی شامل تیر و سرنیزه درون این اتاق کشف شد. چینش این ظروف دقیقا به شکل مراسم تدفین اجساد در عصر برنز بود؛ اشیا کشف شده در کنار هم چیده شده بودند.

این مقام مسئول آثار باستانی اسرائیل می‌گوید: «دلیل دفن این ظروف همراه متوفی این است که مصریان معتقد بودند فرد مرده در جهان پس از مرگ از این ظروف استفاده خواهد کرد.»

در ویدیویی که از سوی مقام‌های اسرائیلی منتشر شد، باستان‌شناسان نور چراغ قوه‌هایشان را روی گلدان‌هایی در اشکال و اندازه‌های مختلف می‌اندازند. قدمت این گلدان‌ها به دوران سلطنت پادشاه مصری باز می‌گردد که در سال ۱۲۱۳ پیش از میلاد درگذشته است.

دیوید گلمن، با اشاره به کمیاب بودن کشف‌هایی از این دست می‌گوید: «این غار بسیار قدیمی است. یافتن نمونه‌هایی با قدت۳۳۰۰ ساله که تا به امروز دست‌نخورده باقی مانده باشند، بسیار نادر است.»

الی جنای، باستان‌شناس می‌گوید: «چنین کشفی تنها یک‌بار در زندگی ممکن است اتفاق بیفتد. مثل قرار گرفتن سر صحنه فیلم ایندیانا جونز است.» به نظر او این اتاق یک مقبره خانوادگی بوده ‌است.

اسکلت متوفی به ما سرنخ می‌دهد

حداقل یک اسکلت تقریبا سالم در دو قطعه مستطیل شکل در گوشه غار یافت شد. بقایای اجساد مدفون در این آرامگاه به خوبی حفظ نشده‌اند و به همین دلیل هم تحلیل دی‌ان‌ای آن‌ها امکان‌پذیر نیست. اما می‌توان آن‌ها را ساکنان بومی ساحلی فرض کرد.

گلمن می‌گوید: «اجساد در این‌‌جا به همراه سلاح‌هایشان از قبیل تیرها و نیزه‌ها دفن شده‌اند. در نتیجه احتمالا این اجساد متعلق به جنگجویانی بوده که به عنوان نگهبانان کشتی‌ها فعالیت می‌کردند. همین مساله ممکن است دلیلی بر کشف گلدان‌هایی متعلق به سراسر این منطقه به همراه اجساد باشد.»  

باستان‌شناسان می‌گویند بسیاری از مصنوعات برنزی پس از کشف دزدیده شده‌اند. محل اکتشافات مجددا مهر و موم شده‌ و تحقیقات برای یافتن سارقان در جریان است.  

رامسس دوم حاکم کنعان بود. سرزمین کنعان تقریبا اسرائیل و فلسطین کنونی را شامل می‌شد. جنای با توجه به این که منشا این ظروف سفالی قبرس، لبنان، شمال سوریه، غزه و یافا است، می‌گوید:« این موضوع نشان دهنده فعالیت تجاری گسترده در امتداد خط ساحلی است.»  

این کشفیات که جدید‌ترین یافته‌ها در رابطه با سازه‌ها و اشیاء باستانی در اسرائیل هستند، شامل یک توالت ۲۷۰۰ ساله و یک مجموعه شرابسازی دوران بیزانس هم می‌شوند. 

کشاورز فلسطینی موزاییکی از دوران بیزانس یافت

یک کشاورز فلسطینی هنگامی که در حال کاشت درخت زیتون در زمین خود در نواز غزه بود، یک کفپوش موزاییک تزئینی بیزانسی را کشف کرد. سلمان النباهین می‌گوید که در هنگام حفر زمین به همراه پسرش این موزاییک را کشف و سپس قطعات دیگری را حاوی نقش‌هایی از حیوانات و پرندگان نیز پیدا کرد. 

کارشناسان این اکتشاف را یکی از بزرگترین گنجینه‌های یافت شده در غزه می‌دانند. آقای نباهین می‌گوید که با جستجو در اینترنت متوجه شده است این موزاییک‌ها مربوط به دوران بیزانس هستند. 

AFP
موزاییک‌های کشف شده در نوار غزهAFP

امپراتوری بیزانس که نیمه شرقی امپراتوری روم را تشکیل می‌داد، به سال ۳۳۰ پس از میلاد مسیح باز می‌گردد. این امپراتوری بیش از ۱۰۰۰ سال حکومت کرد. آقای نباهین می‌گوید: «این کشف عزیزتر از گنج و یک میراث فلسطینی است.»

رنه التر، باستانشناس مدرسه فرانسوی مطالعات کتاب مقدس و باستان‌شناسی اورشلیم می‌گوید: «این موزاییک‌های استثنائی از نظر نقش و نگار و کیفیت، زیباترین کفپوش‌های موزاییکی کشف شده در غزه هستند. تا کنون هیچ کفپوش موزائیکی با این ظرافت و دقت طراحی و غنای رنگی در نوای غزه کشف نشده است.»  

طبق اعلام وزارت گردشگری و آثار باستانی فلسطین، کارشناسان بین‌المللی برای تکمیل تحقیقات در محل حضور یافته‌اند. نوار غزه زمانی مسیر تجاری پررفت و آمدی برای جوامع ساکن در منطقه بوده است. به همین دلیل این منطقه از لحاظ آثار باستانی بسیار غنی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشفی جدید از زمان حکومت هخامنشیان بر اورشلیم؛ سکه کمیابی که ۲۵۵۰ سال قدمت دارد

اسرائیل پسر یکی از سران ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین را بازداشت کرد

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند