Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌ مسدود شده افغانستان را به یک صندوق در سوئیس منتقل می‌کند

اقتصاد فروپاشی‌شده افغانستان
اقتصاد فروپاشی‌شده افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک هیات بین‌المللی متشکل از دو مقام اقتصادی دولت پیشین افغانستان و نمایندگان دولت‌های آمریکا و سوئیس بر این صندوق جدید نظارت خواهند کرد. به این ترتیب دولت طالبان امکان دسترسی به این پول‌ها را نخواهد داشت.

آگهی

آمریکا اعلام کرد که ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان به یک صندوق امانی در سوئیس موسوم به‌ «صندوق افغان» منتقل می‌شوند.

بر اساس اعلام مقام‌های دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا یک هیات بین‌المللی متشکل از دو مقام اقتصادی دولت پیشین افغانستان و نمایندگان دولت‌های آمریکا و سوئیس بر این صندوق جدید نظارت خواهند کرد. به این ترتیب دولت طالبان امکان دسترسی به این پول‌ها را نخواهد داشت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شد که صندوق افغان با هدف کمک به اقتصاد فروپاشی‌شده افغانستان ایجاد شده است.

وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند که بانک مرکزی افغانستان باید نشان دهد که «تخصص، ظرفیت و استقلال لازم» را برای انجام وظایف خود دارد.

مقام‌های آمریکایی همچنین از اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از استفاده از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان خبر دادند.

مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار واریز شده به صندوق امانی در سوئیس، نیمی از ۷ میلیارد دلار دارایی‌های مسدودشده بانک مرکزی افغانستان در آمریکاست.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ماه فوریه یک فرمان اجرایی امضا کرد که راه را برای ایجاد یک صندوق امانت و انتقال نیمی از پول‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان به آن هموار کرد تا از آن‌ها برای کمک‌های بشردوستانه استفاده شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تصمیم‌گیری در مورد آزادسازی ۳.۵ میلیارد دلار دیگر این دارایی‌ها به دادگاه‌های آمریکا سپرده شده است که در حال رسیدگی به شکایت خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر هستند.

بانک مرکزی افغانستان تحت کنترل دولت طالبان در واکنش به تصمیم آمریکا در ایجاد صندوق امانی افغان با تأکید بر اینکه دارایی‌های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان است، خواستار رفع کامل محدودیت‌های وضع شده بر ذخایر ارزی افغانستان شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توزیع پول‌ افغانستان بین خانواده قربانیان حملات یازده سپتامبر؛ کابلی‌ها راهپیمایی کردند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند