آمریکا ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌ مسدود شده افغانستان را به یک صندوق در سوئیس منتقل می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اقتصاد فروپاشی‌شده افغانستان
اقتصاد فروپاشی‌شده افغانستان   -  کپی رایت  AP Photo

آمریکا اعلام کرد که ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان به یک صندوق امانی در سوئیس موسوم به‌ «صندوق افغان» منتقل می‌شوند.

بر اساس اعلام مقام‌های دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا یک هیات بین‌المللی متشکل از دو مقام اقتصادی دولت پیشین افغانستان و نمایندگان دولت‌های آمریکا و سوئیس بر این صندوق جدید نظارت خواهند کرد. به این ترتیب دولت طالبان امکان دسترسی به این پول‌ها را نخواهد داشت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شد که صندوق افغان با هدف کمک به اقتصاد فروپاشی‌شده افغانستان ایجاد شده است.

وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند که بانک مرکزی افغانستان باید نشان دهد که «تخصص، ظرفیت و استقلال لازم» را برای انجام وظایف خود دارد.

مقام‌های آمریکایی همچنین از اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از استفاده از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان خبر دادند.

مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار واریز شده به صندوق امانی در سوئیس، نیمی از ۷ میلیارد دلار دارایی‌های مسدودشده بانک مرکزی افغانستان در آمریکاست.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ماه فوریه یک فرمان اجرایی امضا کرد که راه را برای ایجاد یک صندوق امانت و انتقال نیمی از پول‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان به آن هموار کرد تا از آن‌ها برای کمک‌های بشردوستانه استفاده شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تصمیم‌گیری در مورد آزادسازی ۳.۵ میلیارد دلار دیگر این دارایی‌ها به دادگاه‌های آمریکا سپرده شده است که در حال رسیدگی به شکایت خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر هستند.

بانک مرکزی افغانستان تحت کنترل دولت طالبان در واکنش به تصمیم آمریکا در ایجاد صندوق امانی افغان با تأکید بر اینکه دارایی‌های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان است، خواستار رفع کامل محدودیت‌های وضع شده بر ذخایر ارزی افغانستان شد.