پنج نمودار؛ سلطه طالبان بر افغانستان چگونه به بحران آوارگی افغان‌ها دامن زد

پناهجویان افغان در آلمان
پناهجویان افغان در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان یک سال پیش دوباره در افغانستان به قدرت رسیدند و باعث مهاجرت دسته جمعی افغان‌های نگران از بدتر شدن شرایط زندگی‌شان در زمان حاکمان جدید این کشور شدند.

آگهی

طالبان یک سال پیش دوباره در افغانستان به قدرت رسیدند و باعث مهاجرت دسته جمعی افغان‌های نگران از بدتر شدن شرایط زندگی‌شان در زمان حاکمان جدید این کشور شدند.

مهاجرت افغان‌ها چه تأثیری بر اروپا گذاشت؟

بر اساس داده‌های یورواستات، تعداد افغان‌هایی که به دنبال پناهندگی در اتحادیه اروپا (EU) هستند، یک ماه پس از تسلط طالبان در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ در مقایسه با ارقام ژوئیه، بیش از دو برابر شده است.

حدود شش هزار و ۵۰۰ افغان در ژوئیه ۲۰۲۱، یک ماه پیش از تسلط طالبان بر افغانستان، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کردند. این رقم در ماه سپتامبر به حدود چهارده هزار و ۴۰۰ نفر افزایش یافت.

با وجود کاهش درخواست‌های پناهندگی در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۲، تعداد اتباع افغانی که برای پناهندگی به اتحادیه اروپا اقدام کرده‌اند هنوز بسیار بیشتر از بهار سال گذشته بود.

درخواست‌های پناهندگی افغان‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته چگونه است؟

تعداد اتباع افغانی که از کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی کرده‌اند، طی سال ۲۰۲۱ در مقایسه با ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده است. اما این رقم هنوز هم بسیار کمتر از سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ است که در مجموع بیش از ۳۶۰ هزار افغان از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کردند.

افغان‌ها در کجای اروپا مستقر می‌شوند؟

آلمان و فرانسه به عنوان دو قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا مقاصد اول و دوم افغان‌های مهاجر است. تقریبا یک سوم (۲۳ هزار و ۹۴۰ نفر) از افغان‌هایی که در دوره زمانی اوت ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ متقاضی پناهندگی در اتحادیه اروپا بوده‌اند، درخواست خود را به آلمان داده‌اند. 

در همین مدت، ۱۳ هزار و ۷۳۰ نفر نیز نخستین درخواست پناهندگی خود را به فرانسه ارائه کرده‌اند. 

کدام کشور بیشترین سرانه درخواست پناهندگی افغانستان را دریافت کردند؟

اگر سرانه تعداد درخواست‌های پناهندگی‌ افغان‌ها به نسبت هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشورهای اروپایی را در نظر بگیریم، اسلوونی با دریافت ۱۲۸ درخواست پناهندگی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت خود بالاتر از سایر کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد.

بر این اساس، اتریش و بلغارستان که یکی از فقیرترین کشورهای عضو اتحادیه اروپاست در جایگاه دوم و سوم قرار می‌گیرند و آلمان و فرانسه به ترتیب نهم و چهاردهم می‌شوند. 

چه تعدادی از درخواست‌های پناهندگی افغان‌ها پذیرفته می‌شود؟

نسبت پذیرش درخواست‌های پناهندگی افغان‌ها از سوی کشورهای اروپایی بلافاصله پس از تسلط طالبان بر افغانستان افزایش یافته است.

در دوره ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۲۱، ۶۷ درصد درخواست‌ها پذیرفته شده‌اند، در حالی این که این نرخ بین ژانویه و ژوئن ۵۷ درصد بوده است.

از اکتبر تا دسامبر سال گذشته نیز، میزان درخواست‌های پناهندگی پذیرفته شده به ۸۸ درصد افزایش یافت و در سه ماه اول سال جاری نیز این نرخ به ۸۱ درصد رسید.

با این حال، کاترین وولارد، مدیر شورای اروپایی مهاجران و تبعیدیان (ECRE)، می‌گوید که «نگرانی‌های جدی‌» در مورد سرنوشت پناهجویان افغان در اروپا وجود دارد. خانم وولارد با اشاره به بروز پدیده «لاتاری پناهندگی»، توضیح می‌دهد که در سراسر اتحادیه اروپا افغان‌ها همواره با مدت زمان طولانی‌تری برای بررسی درخواست‌های پناهندگی خود مواجه بوده‌ و هستند.  

مطابق داده‌های یورواستات، تا آوریل گذشته، ۹۷ هزار و ۹۶۰ افغان در انتظار دریافت نتیجه بررسی تقاضای پناهندگی خود به اتحادیه اروپا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان با استقبال از تبادل زندانی: عصر جدید روابط با آمریکا آغاز شد؛ روسیه: واشنگتن کم‌کاری می‌کند

داعش مسئولیت حمله انتحاری در مقابل سفارت روسیه در کابل را بر عهده گرفت

هنرمند افغان از حس تحقیرشدگی در مهاجرت به پاریس می‌گوید