Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طالبان با استقبال از تبادل زندانی: عصر جدید روابط با آمریکا آغاز شد؛ روسیه: واشنگتن کم‌کاری می‌کند

بشیر نورزی، قاچاقچی مواد مخدر و عضو طالبان (وسط)
بشیر نورزی، قاچاقچی مواد مخدر و عضو طالبان (وسط) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان روز دوشنبه از تبادل موفق زندانی با ایالات متحده خبر داد ولی روسیه آمریکا را به کم‌کاری در مبادله زندانیان دو کشور متهم کرد.

آگهی

طالبان روز دوشنبه از تبادل موفق زندانی با ایالات متحده خبر داد ولی روسیه آمریکا را به کم‌کاری در مبادله زندانیان دو کشور متهم کرد. 

یک زندانی ارشد طالبان که سال‌ها در زندان گوانتانامو نگهداری می‌شد، روز دوشنبه در ازای آزادی یک زندانی آمریکایی به طالبان در کابل تحویل داده شد.

بشیر نورزی، قاچاقچی مواد مخدر و عضو طالبان، پس از آزادی به خبرنگاران در کابل گفت که ۱۷ سال و شش ماه را در بازداشتگاه ایالات متحده در گوانتانامو گذرانده و آخرین زندانی طالبان در آنجا بوده است.

امیرخان متقی، وزیر خارجه امارات اسلامی طالبان نیز که در کنفرانس خبری روز دوشنبه در کنار آقای نورزی حضور داشت با استقبال از تبادل زندانی، گفت که این آغاز یک «عصر جدید» در روابط ایالات متحده و طالبان است و می‌تواند دریچه جدیدی را برای گفت‌وگو بین هر دو کشور باز کند.

به گفته آقای متقی، آمریکایی آزاد شده مارک فریکس، کهنه سرباز نیروی دریایی و پیمانکار غیرنظامی بود که در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ در افغانستان ربوده شد. البته واشنگتن فعلا آزادی آقای فریکس را تایید نکرده ولی خانواده آقای فریکس آزادی او را تایید کرده‌اند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد که آماده گفتگو در مورد تبادل زندانیان برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در روسیه است اما سفارت آمریکا در مسکو «وظایف رسمی خود را برای انجام گفتگو در این زمینه انجام نمی‌دهد.»

روسیه پیشتر پیشنهاد داده بود که را برای مبادله زندانی باز است که می‌تواند شامل تبادل پل ویلان، کهنه سرباز تفنگداران دریایی ایالات متحده و بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال با ویکتور بوت، دلال روسی سلاح که در ایالات متحده زندانی است، باشد.

خانم گرینر به دلیل نگهداری و قاچاق حشیش به ۹ سال زندان محکوم شده است، در حالی که آقای ویلان به اتهام جاسوسی در حال گذراندن ۱۶ سال حبس در روسیه است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

ادعای وزارت خارجه روسیه در شرایطی مطرح شد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه در دیدار با خانواده ویلان و گرینر در کاخ سفید بر تعهد دولت برای آزاد آنها تاکید کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مبادله زندانیان با ایران تعلیق شد؛ دادگاه بلژیک: «محکومیت زندان[اسدی] در ایران درست اجرا نخواهد شد»

پنج نمودار؛ سلطه طالبان بر افغانستان چگونه به بحران آوارگی افغان‌ها دامن زد

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی