هنرمند افغان از حس تحقیرشدگی در مهاجرت به پاریس می‌گوید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
رادا اکبر، مهاجر افغان در پاریس
رادا اکبر، مهاجر افغان در پاریس   -   کپی رایت  AFP

رادا اکبر، هنرمند افغان که در زمینه‌های گرافیک، عکاسی و هنرهای تجسمی فعالیت می‌کند از جمله هزاران شهروند افغان است که با روی کار آمدن طالبان، کوله‌بار سفر بستند و زندگی در غربت را پیشه کردند.

او که این روزها در شهر پاریس، پایتخت فرانسه زندگی می‌کند به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «به عنوان یک پناهنده بارها تحقیر شدم، چرا که با سیستمی سر و کار داریم که خیلی مهربان نیست و از پناهندگان حمایت نمی‌کند. آنها واقعا اهمیتی نمی‌دهند که شما هنرمند هستید یا خیر. اینکه شما مهندس هستید، یا اینکه در کشور خودتان چه دستاوردی داشته‌اید.»

او همچنین در توصیف ماه‌های نخست حضورش در پاریس می‌گوید: «ماه‌های اول هنوز امید داشتم. فکر کنم هنوز خیلی ساده‌لوح بودم که فکر می‌کردم دنیا قرار است کاری [برای مردم افغانستان] انجام دهد. که فکر می‌کردم آنها می خواهند مردم را نجات دهند، یا آنها را از وضعیت وحشتناکی که در آن گیر کرده بودند بیرون بیاورند.اما علم به این که تقریبا یک سال گذشته و هیچ چیز تغییر نکرده است و تازه همه چیز برای مردم افغانستان روز به روز بدتر شده است، این مساله دل من را می‌شکند و من را عمیقا ناراحت می‌کند.»

AFP
خانه رادا اکبر در پاریسAFP

او همچنین درباره فرآیند اجبار به ترک افغانستان و آغاز زندگی در فرانسه اینطور توضیح می‌دهد: «برای من که مجبور شدم افغانستان را ترک کنم و اینجا باشم، دوره گذار بسیار دشواری است. نه فقط برای خودم که بتوانم هنری خلق کرده و زندگی جدیدی را پایه‌گذاری کنم، بلکه به عنوان یک هنرمند، پیشبرد کار من در اینجا سخت است. چرا که همیشه زنان افغان موضوع کار من بوده‌اند. مسائل افغانستان موضوع کار من بوده‌اند.

حالا من این دوره گذار را پشت سر می‌گذارم و سعی می‌کنم بفهمم که چگونه این کار را انجام بدهم. چرا که اینجا دیگر افغانستان نیست و باید خودم را با این فرهنگ جدید وفق دهم.»