وال‌استریت‌ژورنال: آمریکا نهادهای ایرانی مشوق ترور سلمان رشدی را تحریم می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» در مراسمب در نیویورک مورد حمله قرار گرفت و به شدت زخمی شد
سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» در مراسمب در نیویورک مورد حمله قرار گرفت و به شدت زخمی شد   -  Copyright  AP Photo

وال‌استریت‌ژورنال به نقل از منابع آگاه خبر داد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد نهادها و سازمان‌های ایرانی مشوق ترور سلمان رشدی را تحریم کند.

به گفته این منابع خبری، تحریم‌هایی که دولت آمریکا در حال بررسی آن‌ها است، شامل محدود کردن دسترسی این نهادها به سیستم مالی جهانی خواهد بود.

این منابع خبری گفتند که برخی از نهادها و سازمان‌های وابسته به ایران برای کشتن آقای رشدی جوایزی در نظر گرفته‌اند که به اعتقاد آمریکا انگیزه چنین حملاتی هستند.

مقام‌های آمریکایی بر این نظرند که عناصر وابسته به ایران به دلیل حمایت از فتوای سال ۱۹۸۹ روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی برای کشتن آقای رشدی، مسئول هستند.

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی تبار ۷۵ ساله در جریان یک مراسم در شهر نیویورک آمریکا با چاقو مورد حمله قرار گرفت و به شدت زخمی شد.

آقای رشدی پس از صدور فتوای روح‌الله خمینی مبنی بر «ارتداد و مهدورالدم بودن» او به دلیل نوشتن کتاب «آیات شیطانی»، برای دهه‌ها تحت حفاظت پلیس زندگی کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

«آیات شیطانی» چهارمین کتاب آقای رشدی که نخستین بار در سال ۱۹۸۸ منتشر شد، به توصیف زندگی پیامبر اسلام و خانواده او پرداخته است.

«بنياد پانزده خرداد» در ایران که زیر نظر رهبر این کشور فعالیت می‌کند یکی از مهم‌ترین نهادهایی است که بیش از سه میلیون دلار برای قتل سلمان رشدی جایزه تعیین کرده است. با این حال، بنیاد پانزده خرداد از زمان حمله به آقای رشدی تاکنون سکوت کرده است.