Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آنتونی بلینکن واکنش‌ «نفرت پراکنانه» ایران به ماجرای حمله به سلمان رشدی را محکوم کرد

Iran US Salman Rushdie Assault
Iran US Salman Rushdie Assault Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از روزنامه‌های حکومتی ایران، از جمله کیهان و وطن امروز، طی روزهای گذشته از حمله به رشدی استقبال و آن را «اجرای حکم الهی» توصیف کردند

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا واکنش برخی رسانه‌ها و مقامات ایران به ماجرای حمله به سلمان رشدی، که عمدتا استفاده از خشونت علیه این نویسندۀ بریتانیایی را ستوده و از بحرانی بودن وضعیت جسمانی او ابراز خرسندی کرده‌اند، محکوم کرد.

او روز یکشنبه اعلام کرد که میان این حمله با لفاظی‌های تهران ارتباط مستقیمی وجود دارد و با زبانی تندتر از آنچه جو بایدن پس از حمله به کار برده بود، گفت: «سازمان‌های دولتی ایران، نسل‌ها است که به استفاده از خشونت علیه رشدی دامن می‌زنند و رسانه‌های مرتبط با دولت نیز اخیرا از تلاش برای هدف قرار دادن جان او استقبال کرده‌اند. این نفرت‌پراکنی است.»

بلینکن تاکید کرد که این حمله، در عزم ایالات متحده و شرکایش برای مقابله با چنین تهدیداتی آن‌هم با همه ابزارهایی که در اختیار دارند، خللی وارد نخواهد کرد و اینکه افرادی همچون رشدی که در سراسر جهان چنین تهدیداتی را تحمل می‌کنند، بر این عزم خواهد افزود. 

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که این حادثه، ضرورت اتحاد به عنوان یک جامعۀ بین‌المللی علیه کسانی که حقوق بنیادین انسان‌ها را به چالش می‌کشند، بیش از پیش نمایان کرد.

«آیات شیطانی» چهارمین کتاب سلمان رشدی، نویسندۀ هندی‌-بریتانیایی است. این کتاب که اولین بار در سال ۱۹۸۸ میلادی منتشر شد، به دلیل چگونگی توصیف پیامبر اسلام و خانوادۀ او، در جوامع اسلامی جنجال به پا کرد. کتاب در ایران ممنوع شد و روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز با صدور فتوایی خطاب به مسلمانان دستور قتل رشدی را داد.

سلمان رشدی که در پی صدور این فتوا برای دهه‌ها یک زندگی مخفی و تحت حمایت پلیس داشت، سرانجام جمعه گذشته در ایالت نیویورک هدف ضربات چاقوی هادی مطر، جوان ۲۴ سالۀ لبنانی‌تبار قرار گرفت.

قرار بود او در رویداد فرهنگی روز جمعه درباره «آمریکا، پناهگاه نویسندگان و هنرمندان در تبعید و خانه‌ای برای بروز آزادانۀ خلاقیت‌ها» صحبت کند.

بسیاری از روزنامه‌های حکومتی ایران، از جمله کیهان و وطن امروز، طی روزهای گذشته از حمله به رشدی استقبال و آن را «اجرای حکم الهی» توصیف کرده‌اند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس نیز جیسون اشمیت، دادستان منطقه چاوتاکوا ایالت نیویورک روز شنبه اعلام کرده است که نیروهای بزرگتری پشت سر این حملۀ «هدفمند و از پیش برنامه‌ریزی شده» حضور داشتند.

او گفت: «آنچه دیروز روی داد، از سوی گروه‌ها و سازمان‌های بزرگ‌تری که فراتر از مرزهای قانونی منطقه چاوتاکوا هستند، تایید شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلمان رشدی جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان را دریافت کرد

آمریکا بنیاد ۱۵ خرداد را به دلیل تعیین جایزه برای کشتن سلمان رشدی تحریم کرد

وال‌استریت‌ژورنال: آمریکا نهادهای ایرانی مشوق ترور سلمان رشدی را تحریم می‌کند