Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سلمان رشدی از دستگاه تنفس مصنوعی خارج و شروع به صحبت کرد؛ هادی مطر در دادگاه: من بی‌گناهم

هادی مطر، ضارب سلمان رشدی در دادگاه
هادی مطر، ضارب سلمان رشدی در دادگاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وضعیت جسمانی سلمان رشدی رو به بهبود است و این نویسنده بریتانیایی هندی از زیر دستگاه تنفس مصنوعی خارج شده و می‌تواند صحبت کند. از سوی دیگر هادی مطر، ضارب رشدی در نخستین جلسه دادگاه مدعی شد که بی‌گناه است.

آگهی

سلمان رشدی، نویسنده هندی- بریتانیایی کتاب آیات شیطانی از دستگاه تنفس مصنوعی خارج شد و توانست حرف بزند. 

رشدی که با جراحات جدی در بیمارستان بستری شده بود، با مراقبت پزشکان توانست از خطر مرگ رهایی یابد و به نظر می‌رسد در شرایط پایداری به سر می‌برد. آتیش تاسیر، نویسنده و همکار آقای رشدی در توییتی اعلام کرده که وی دیگر احتیاجی به دستگاه تنفس مصنوعی ندارد و توان تکلم خود را بازیافته و حتی شوخی می‌کند. اندرو ویلی، نماینده رشدی هم بدون ارائه جزئيات بیشتر اظهارات تاسیر را تایید کرد. 

از سوی دیگر نخستین جلسه محاکمه هادی مطر، ضارب سلمان رشدی در ایالت نیویورک آمریکا برگزار شد. دادستان ایالت نیویورک می‌گوید مطر ۱۰ ضربه چاقو به سلمات رشدی زده است. با این حال این جوان، روز شنبه و در جریان نخستین خود در دادگاه اتهاماتش را نپذیرفت و خود را بی‌گناه دانست.

خبرگزاری رویترز به نقل از اتانیل بارون، وکیل تسخیری هادی مطر گزارش داده که موکل او در دادگاه اتهاماتش را نپذیرفته و خود را بی‌گناه دانسته است. این در حالیست که دادستان، هادی مطر را به قتل درجه دوم و همچنین تعرض از نوع درجه دو متهم کرده است. هادی مطر در نخستین جلسه در حالی در دادگاه حاضر بود که لباس سیاه و سفید زندانیان را به تن داشت و دستانش با دستبند بسته شده بود. قرار است جلسه بعدی دادگاه جمعه بعد برگزار شود. مطر به حکم رئيس دادگاه تا آن زمان در زندان باقی خواهد ماند. 

آقای رشدی ۷۵ ساله که به واسطه نوشتن کتاب «آیات شیطانی» مورد خشم مسلمانان قرار گرفت، روز جمعه در شاوتاکوا در غرب ایالت نیویورک توسط هادی مطر مورد حمله با چاقو قرار گرفت و بلافاصله به بیمارستان منتقل شد.

هرچند ابتدا هویت ضارب مشخص نشده بود اما ساعاتی پس از این حمله پلیس نیویورک اعلام کرد که فرد حمله کننده، «هادی مطر» نام دارد  و اهل فیرویو، در ایالت نیوجرسی است. هنوز جزئياتی در خصوص اصالت این فرد منتشر نشده اما یک مقام پلیس به شبکه ان بی سی گفته بود که کاوش و بررسی فعالیت‌های مطر نشان می‌دهد که او از گروه‌های رادیکال شیعه و جمهوری اسلامی حمایت می‌کرده است.

 پیشتر وکیل و نماینده آقای رشدی از وضعیت نگران‌کننده این نویسنده گفته و احتمال داده بود که رشدی یک چشم خود را از دست خواهد داد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند بررسی فعالیت‌های آقای مطر در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه فیس‌بوک نشان می‌دهد که او از هواداران جمهوری اسلامی ایران بوده و تصاویر فراوانی از علی خامنه‌ای، قاسم سلیمانی و روح‌الله خمینی در صفحه خود به اشتراک گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: ارتباط با مهاجم سلمان رشدی را به‌طور «قاطعانه و جدی» رد می‌کنیم

مردی پس از کوباندن خودرویش به حفاظ‌های کنگره آمریکا اقدام به تیراندازی هوایی کرد

چند عضو ثروتمندترین خانواده بریتانیایی به اتهام برده‌داری در سوئیس به چندین سال حبس محکوم شدند