Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«شکست اطلاعاتی مسکو»؛ چرا ضد حملات اوکراین ارتش روسیه را غافلگیر کرد؟

نیروهای نظامی اوکراین
نیروهای نظامی اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محقق موسسه تحقیقات سیاست خارجی فیلادلفیا می‌گوید که برخی کانال‌های تلگرامی روسیه به مدت یک ماه تمرکز اوکراین در اطراف استان خارکیف را یادآوری کرده بودند.

آگهی

خبرگزاری فرانسه با تهیه گزارشی از آخرین تحولات جنگِ اوکراین، ضدحملات موفق اخیر نیروهای تحت امر کی‌یف و بازپس‌ گیری بخش‌هایی از سرزمین‌های جنوبی و شرقی در این کشور را نشانه ای از «شکست اطلاعاتی» دوباره روسیه قلمداد کرده است.

در این گزارش به نقل از برخی تحلیل‌گران آمده است که ضد حملات برق آسای نظامیان اوکراینی با برخورداری از ظرفیت تبدیل شدن به نقطه عطفی در مقابله نیروهای تحت امر کیف با تهاجم روسیه، یک بار دیگر کاستی‌های اطلاعاتی مسکو در جنگ را برجسته کرد.

در یکی از این ضد حملات شهر استراتژیک «ایزیوم» که ولودیمیر زلنسکی به طور نمادین روز چهارشنبه از آن دیدن کرد باز پس گرفته شد و نیروهای روسیه از بخش بزرگی از منطقه خارکیف واقع در شرق این کشور بیرون رانده شدند.

این پیشرفت در حالی حاصل شد که به نظر می‌رسید نبردهای شش ماهه در اوکراین طی ماه‌های گرم تابستان و در حالیکه نیروهای ارتش روسیه بخش‌های زیادی از شرق و جنوب این کشور را تحت اشغال خود دارند به نوعی در بن‌بست قرار گرفته است.

در گزارش فرانس‌پرس به نقل از مایکل کوفمن، محقق ارشد برنامه مطالعات روسیه در یک مرکز تحقیقاتی واقع در ایالت ویرجینیای ایالات متحده آمده است: «این (ضد حملات موفق اخیر اوکراین) یک شکست بزرگ برای سرویس‌های اطلاعات نظامی روسیه است.»

پیر گراسر، مورخ روابط بین الملل و پژوهشگر موسسه «سیریس» در پاریس نیز در این خصوص می‌گوید: «روسیه نتوانست فشار و پیش‌روی‌های اخیر اوکراین را پیش بینی کند.»

گراسر با تکرار اظهارات سایر تحلیلگران یادآور می‌شود که اوکراین در این پیشرفت‌های نظامی از اجرای یک تاکتیک ساختگی بزرگ سود برده به نحوی که پیش از انجام انجام حملات گسترده تر در شمال شرق، دست به ضد حملاتی پرکنده در جبهه جنوب زده است.

به گفته این پژوهشگر فرانسوی، مسکو باید از پتانسیل و ظرفیت اطلاعاتی مناسبی برخوردار می‌شد تا بتواند کوچکترین نشانه‌های این تاکتیک را شناسایی کند.

اوکراین از ماه اوت بواسطه عملیات کوچکتر در خطوط مقدم شمال شرق فعال بود، این در حالیست که مناقشه جاری به شکل بی‌سابقه‌ای تحت پوشش اطلاعاتی برخی منابع باز نظیر تصاویر ماهواره‌ای قرار دارد.

در این گزارش همچنین اعتماد و اطمینان بیش از حد مسکو در پیش‌بینی عبور زودهنگام از خاک اوکراین و تصرف کی‌یف طی روزهای ابتدایی تهاجم نظامی به این کشور در شش ماه گذشته نیز نشانه‌ای دیگر از شکست اطلاعاتی روسیه خوانده شده است.

نویسنده گزارش سپس یادآور می‌شود که مسکو در کوتاه‌مدت اولویت‌های خود را به سمت تمرکز بر کنترل شرق و جنوب تقلیل داد و دیگر به صراحت از هدف تغییر رژیم سخن به میان نیاورد.

با این حال، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مواجهه با شکست‌های نظامی و مشکلات مربوط به تجهیز نظامی و تامین نیروهای کمکی همچنان در برابر هرگونه فشار به سمت اجباری کردن خدمت سربازی مقاومت کرده است.

راب لی، محقق موسسه تحقیقات سیاست خارجی فیلادلفیا می‌گوید که برخی کانال‌های تلگرامی روسیه به مدت یک ماه تمرکز اوکراین در اطراف استان خارکیف را یادآوری کرده بودند.

به اعتقاد این محقق آمریکایی: «یکی از بزرگترین ضعف‌های ارتش روسیه این است که در واکنش به تغییرات میدان نبرد کند عمل می‌کند.»

وی سپس می‌گوید که روسیه در پی پیشرفت‌های حاصل در سخت‌افزار نظامی اوکراین پس از تشدید حمایت‌های تسلیحاتی غرب و بویژه بهره مند شدن کی‌یف از راکت‌اندازهای چندگانه آمریکایی هیمارس به ناگاه در شرایطی تازه قرار گرفت و مستاصل شد.

آگهی

در گزارش تحلیلی فرانس‌پرس همچنین تاکید شده است که ضد حملات موفق اخیر اوکراین نگرانی‌های آشکاری را نیز در روسیه برانگیخته که می‌توان آن را در اظهارات برخی کارشناسان در شبکه‌های دولتی این کشور مشاهده کرد.

در همین راستا آمده است که حتی رمضان قدیروف، رهبر قدرتمند منطقه خودمختار چچن که جنگجویان و شبه نظامیان تحت امر وی نیز در تهاجم به خاک اوکراین مشارکت دارند آشکارا در کانال تلگرامی خود از «اشتباهات تاکتیکی روسیه» سخن به میان آورده است.

یک کارشناس نظامی روسیه نیز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه ضمن اشاره به ضعف‌های اطلاعاتی منجر به پیش‌روی‌های اخیر اوکراین گفته است که سرویس‌های اطلاعاتی کشورش از شناسایی دقیق محل انجام ضد حملات بازمانده بود.

وی همچنین تاکید می‌کند که اوکراین علاوه بر دریافت کمک‌های تسلیحاتی از منابع اطلاعاتی غرب نیز بهره زیادی برده است.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین: ۴۴۰ جسد در یک گور دسته‌جمعی در شهر تازه آزادشده ایزیوم کشف شد

نشست شورای امنیت برای حمله مسکو به بیمارستان کودکان در اوکراین به ریاست روسیه:ما بودیم کسی زنده نبود

۳۰ کشته در حمله موشکی روسیه به اوکراین؛ بیمارستان کودکان در کی‌یف هدف قرار گرفت