Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیروزی بی‌سابقه ائتلاف راست و راست افراطی در انتخابات سوئد؛ نخست وزیر استعفا داد

ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر مستعفی سوئد
ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر مستعفی سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیروزی جناح راست و رقم خوردن تحول سیاسی جدید در سوئد از آن جهت بی‌سابقه و تاریخی است که هرگز یک دولت حاکم بر این کشور نیاز به حمایت و پشتیبانی راست افراطی در پارلمان نداشته است.

آگهی

یک بلوک سیاسی تازه شکل گرفته میان جریان راست و راست افراطی در سوئد با اختلافی اندک نتایج انتخابات قانون‌گذاری در این کشور را به نفع خود رقم زد و چپ‌ها را پس از هشت سال از قدرت کنار پایین کشید.

ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد چهارشنبه شب در پایان آخرین روز شمارش آرا انتخابات پارلمانی در این کشور که روز یکشنبه برگزار شد شکست اردوگاه خود و نیز پیروزی ائتلاف میانه‌روهای محافظه‌کار با راست افراطی را به رسمیت شناخت.

استعفای رهبر حزب سوسیال دموکرات که روز پنجشنبه رسمیت خواهد یافت در حالی ارائه شد که نظرسنجی‌های پیش از برپایی انتخابات از اقبال کم سابقه جریان راست افراطی نزد رای‌دهندگان و رقابت نزدیک میان بلوک راست و حزب حاکم خبر داده بود.

خانم اندرسون چهارشنبه شب پس از اعلام نتیجه قطعی انتخابات در پی شمارش کامل آ‌را در یک کنفرانس خبری تایید کرد که بلوک سیاسی منتج از ائتلاف سه حزب راستگرا با حزب راست افراطیِ دموکرات‌های سوئد به رغم آنکه اکثریت قاطعانه‌ای در پارلمان ندارد اما به هر حال اکثریت محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، اولف کریسترسون رهبر محافظه‌کاران میانه‌رو که هدایت ائتلاف راست و راست افراطی را در دست داشت و قرار است جانشین نخست وزیر مستعفی شود در سخنانی از اعتماد رای دهندکان تشکر کرد و گفت که تلاش خواهد کرد تا نظم را به سوئد باز گرداند.

بر اساس نتایج تقریبا نهایی که در پی شمارش بیش از ۹۹ درصد آرا اخذ شده در سراسر سوئد اعلام شد، ائتلاف جناح راست و راست افراطی به رهبری اولف کریسترسونِ محافظه‌کار ۱۷۶ کرسی را در پارلمان از آن خود کرد و به اکثریت دست یافت.

در مقابل، بلوک چپ تحت رهبری خانم اندرسون با کسب ۱۷۳ کرسی عملا اختیار تشکیل دولت را از دست داد و به دومین نیروی سیاسی در پارلمان تبدیل شد.

انتخابات روز یکشنبه به قدری نزدیک بود که برای تایید نتایج کامل نیاز به شمارش چند ده هزار رای باقی مانده در روز چهارشنبه بود.

پیروزی جناح راست و رقم خوردن تحول سیاسی جدید در سوئد از آن جهت بی‌سابقه و تاریخی است که هرگز یک دولت حاکم بر این کشور نیاز به حمایت و پشتیبانی «دموکرات‌های سوئد» نداشته است.

این حزب راستگرای افراطی با کسب ۲۰.۶ درصد آرا برنده بزرگ انتخابات پارلمانی روز یکشنبه بود و اینک پس از میانه‌رو‌های محافظه‌کار دومین حزب سیاسی سوئد محسوب می‌شود.

«دموکرات‌های سوئد» که بیست سال پیش تنها یک درصد آرا را در انتخابات به خود اختصاص می‌دادند در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۰برای نخستین بار از حد نصاب انتخاباتی ۴ درصد عبور کردند و موفق شدند به ریکسداگ، نهاد قانونگذاری ملی و عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در سوئد راه یابند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان فرانسه به دلیل سخنان «نژادپرستانه» یک نماینده جریان راست افراطی به جنجال کشیده شد

توافق احزاب حزب دست راستی سوئد برای تشکیل دولت جدید

سایه جنگ غزه و اعتراضات بر مسابقات یوروویژن ۲۰۲۴؛ خواننده هلندی قبل از فینال کنار گذاشته شد